Strona główna Dzieci Kąpiel noworodka – Jak ją przeprowadzić

Kąpiel noworodka – Jak ją przeprowadzić

845
0
kapiel noworodka
Kapeli noworodka to dla młodych rodziców nie małe wyzwanie

Utrzymanie higieny małego dziecka to często jedno z najbardziej przerażających zadań młodych rodziców. Szczególnie, gdy nigdy wcześniej nie widzieli jak wygląda kąpiel noworodka. Jak sobie z tym poradzić?

Wielu ludzi jest przerażonych gdy musi wykąpać noworodka. Niemowlęta nie ułatwiają zadania i często płaczą podczas kąpieli, co może działać deprymująco. Nowo narodzone dzieci powinny być myte wyłącznie gąbką, tak długo, dopóki pępowina nie odpadnie.

Potem jednak powinno się je kąpać kilka razy w tygodniu. Można do tego wykorzystać umywalkę, zwykłą wannę lub zaopatrzyć się w specjalną wanienkę. Nie istnieje jeden właściwy sposób by kąpać noworodka. Oto kilka rad:

Co przygotować na kąpiel noworodka:

  • miękki ręcznik,
  • wanna, wanienka lub umywalka,
  • patyczki higieniczne,
  • miękka myjka,
  • delikatne mydło dla dzieci (opcjonalnie),
  • szampon dla dzieci (opcjonalnie).

Zaopatrz się we wszystkie niezbędne przybory

Oprócz pozycji wymienionych powyżej, będziesz też potrzebować pieluchy oraz ubranek na zmianę, aby móc ubrać dziecko bezpośrednio po kąpieli. To bardzo ważne, by mieć je pod ręką zanim jeszcze cokolwiek zaczniemy.

Przygotuj pomieszczenie do kąpieli

Pomieszczenie przygotowane na kąpiel noworodka powinno być przytulne i ciepłe (około 22-23ºC), tak żeby dziecko nie odczuwało chłodu. Nie należy jednak kąpać noworodka w zbyt nagrzanym pomieszczeniu, gdyż po jego opuszczeniu nagła zmiana temperatur jest bardzo niekorzystna. Warto położyć mały ręcznik na dnie wanny lub zlewu, żeby nie było zbyt ślisko.

Puść wodę

Nie powinna mieć więcej niż 32 stopnie. Cieplejsza woda może być nieprzyjemna dla dziecka. Sprawdź temperaturę wody za pomocą łokcia, który jest bardziej wyczulony na ciepło niż dłoń. Kąpiel noworodka nie musi być głębsza niż 5-8 cm.

Zanurz dziecko w wodzie

Pamiętaj o tym, aby zawsze asekurować niemowlę, otaczając je ręką, dopóki nie nauczy się samo siadać. Nigdy nie zostawiaj go samego w pobliżu wody, nawet na chwilę! Malutkie dzieci w zasadzie obmywa się i lekko zanurza w płytkiej wodzie, a nie kąpie.

Umyj dziecko

Wyczyść zewnętrzną część ucha za pomocą patyczka higienicznego. Posługuj się z miękką myjką, zaczynając od twarzy dziecka i posuwając się w dół jego ciała. Sam dół zostaw na koniec. Kąpiel noworodka nie musi zawsze odbywać się z użyciem mydła. Jeśli jednak się na nie zdecydujesz, upewnij się, że jest to kosmetyk łagodny, niedrażniący i przeznaczony specjalnie dla dzieci. Warto tu zwrócić uwagę na produkty naturalne i bez alergenów.

Umyj mu włosy

Czyszczenie czubka główki dziecka myjką pomoże zapobiec ciemieniusze. Większość noworodków nie potrzebuje szamponu, jednak u dzieci nieco starszych lub takich, którym wyrosły gęstsze włosy, wystarczy użycie zaledwie kropli niedrażniącego szamponu dla niemowląt. Delikatnie masuj skórę głowy, następnie usuń pozostałości szamponu, posługując się namoczoną myjką.

Osusz dziecko

Osusz dziecko, lekko poklepując. Nie trzyj, gdyż skóra niemowlęcia jest bardzo delikatna i podatna na podrażnienia. Upewnij się, że dobrze osuszyłaś je między palcami rąk i nóg, nie zapomnij też o miejscach pod brodą i za uszami. Załóż dziecku nową pieluszkę i czyste ubranka. Kąpiel noworodka co 2-3 dni na ogół wystarcza, dopóki pamiętasz, aby za każdym razem wyczyścić mu okolice pieluszki.

Punktowe mycie tego fragmentu ciała, a także twarzy, szyi i fałd skórnych pomiędzy kąpielami uzupełni właściwą higienę twojego dziecka. Po myciu koniecznie należy wypielęgnować skórę dziecka i nasmarować ją w niektórych miejscach środkiem przeciwko odparzeniom.

Wykonując kąpiel noworodka nie warto się zbytnio obawiać

Kąpiel noworodka nie powinno wywoływać lęku, gdyż zbyt duży stres tylko utrudnia całe zadanie. Należy pamiętać o kilku wyżej wymienionych elementach i wszystko uda się bez żadnych problemów. Dziecko zawsze może wydawać oznaki swojego niezadowolenia, które mogą zależeć od indywidualnego usposobienia i przyzwyczajeń. Warto również skorzystać z pomocy dodatkowej osoby, ale nie jest to bezwzględnie konieczne by kąpiel noworodka była prawidłowa.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.