Strona główna Rozwój osobisty Dlaczego warto ustalić plan dnia

Dlaczego warto ustalić plan dnia

1857
0
ustalić plan dnia
Żeby skutecznie ustalić plan dnia należy określić swoje priorytety

Jak najłatwiej osiągnąć to, co sobie zamierzymy? Nie ma prostszego sposobu niż ten, by zacząć od początki i ustalić plan dnia. Dzięki temu będziemy zarządzać naszym czasem, którego przecież wiecznie jest zbyt mało, a doba nie chce się w żaden sposób rozciągnąć.

Okazuje się, że ustalając taki plan dnia możemy bez najmniejszego problemu „zaoszczędzić” trochę tego czasu, także na przyjemności i rozwijanie własnych pasji – o ile tylko będziemy się go dobrze trzymać. Warto podjąć wyzwanie i postarać się trochę o ukształtowanie nowych nawyków. Cie chodzi o to by całkiem zrezygnować ze spontaniczności, ale usystematyzowanie spraw, które i tak przed nami nie uciekną i będą męczyć naszą podświadomość. Co zatem warto zacząć robić, by móc osiągnąć niemal każdy cel w życiu i od czego warto zacząć?

Planuj tylko to, co realne

Musisz być realistą. Dobrze jest czasami pobujać w obłokach, ale planować możesz tylko to, co możesz osiągnąć. Jeżeli chcesz wygospodarować trochę czasu na każde z zajęć, które sobie zaplanowałeś, usiądź wygodnie, weź kartkę papieru i długopis i pisz… Ale co takiego?

Wszystkie czynności, które musisz codziennie wykonać. Zaznacz sobie też jak bardzo czasochłonna jest każda z nich, a później koniecznie musisz ustalić plan dnia. Musi być on sporządzony pisemnie, a nie tylko zapamiętany. Jest to niezwykle ważne. Każdy twór sporządzony pisemnie znacznie lepiej wpływa na późniejszą organizację i trzymanie się wytycznych. W dalszej kolejności należy go zawiesić lub położyć na biurku, w najbardziej widocznym miejscu. Jeżeli pracujesz w terenie może to być pierwsza strona notesu lub kokpit samochodu. A dlaczego warto?

Chwila na przyjemności

Kiedy dzięki planowi dnia będziesz w stanie wygospodarować małe pół godzinki również na swoje przyjemności będziesz szczęśliwszy. Dodatkowo przestaniesz się martwić o to, że z czymś nie zdążysz. Masz przecież wszystko czarno na białym.

Czy zastanawiałeś się kiedyś jak wiele czasu dosłownie ucieka nam przez palce? Spędzasz go na słodkich nic nie robieniu nie zastanawiając się nad tym, że tak naprawdę go marnujesz. Bo mógłbyś w tym czasie wypocząć w ciekawym towarzystwie albo wykonać którąś z czynności domowych. Nie robisz tego bo uważasz, że zdążysz. Warto ustalić plan dnia, by uniknąć takich sytuacji.

Jak ustalić plan dnia

Przede wszystkim, trzeba ustalić swój system. W takie wielkie planowanie, najlepiej zaangażować rodzinę. Nikt nie powiedział, że nie możesz podzielić się z nimi obowiązkami. Jeśli Twoja córka chodzi już do szkoły, z pewnością potrafi też umyć naczynia. Syn w wieku szkolnym z przyjemnością pomoże w sprzątaniu garażu czy też myciu auta. Angażuj rodzinę w obowiązki, dzięki czemu zaoszczędzisz trochę czasu, który będziesz mógł spożytkować w inny sposób.

Powinieneś też robić kilka rzeczy na raz – prosty przykład, gotowanie obiadu. Obierz ziemniaki, wstaw. Niech się gotują. W między czasie ubij mięso na kotlety i obtocz je w bułce i jajku. Usmaż, zrób sos, a zanim skończysz, ziemniaki już będą gotowe do zjedzenia. Wstaw pranie – nie musisz czekać pod pralką aż wyżwiruje. W tym czasie wyjmij z szafy odkurzacz i odkurz mieszkanie.

Pamiętaj, że nie będziesz miał nigdy czasu pod kontrolą. Płynie własnym biegiem. Nie możesz go zatrzymać, ale też nie uda się Tobie go przyspieszyć. Spróbuj więc się z nim zaprzyjaźnić.

By cokolwiek osiągnąć, musisz działać!

Jak to mówią, bez pracy, nie ma kołaczy. Dlatego właśnie tak ważne jest to, by ustalić plan dnia, w trakcie którego odhaczysz sobie to małe pół godzinki na spełnianie własnych marzeń. Chcesz schudnąć? Pamiętaj, by zaplanować sobie pół godziny na bieganie. A może marzysz o tym, by przeczytać kilka tomów książek? Zamiast wieczorem oglądać bzdurne seriale, sięgnij po jeden z nich. To naprawdę działa.

Kiedy tylko zaczniesz żyć według pewnego rodzaju schematów, niemalże od razu poczujesz, że jesteś coraz bliżej spełnienia marzeń. Oczywiście swój cel osiągniesz tylko z pomocą ciężkiej pracy, ale by było tobie łatwiej, koniecznie musisz ustalić plan dnia. Nie marnuj więcej czasu, postaraj się go ?rozmnożyć?. Doba wcale nie musi być za krótka.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.