Strona główna Styl życia Jak ułatwić sobie sprzątanie

Jak ułatwić sobie sprzątanie

1088
1
jak ułatwić sobie sprzątanie
Warto poznać kilka prostych sposobów na to by ułatwić sobie sprzątanie w domu

Niewielu jest ludzi, którzy nie mają czasami problemów z utrzymaniem czystości i porządku we własnym domu. Warto zawczasu nieco ułatwić sobie sprzątanie zupełnie prostymi metodami. Istnie bowiem na to wiele sprawdzonych i skutecznych sposobów. Jak zatem ułatwić sobie zadanie doprowadzenia domu do porządku?

Mało kto przepada za sprzątaniem, zwłaszcza jeśli do wysprzątania mamy sporą powierzchnię, a i bałagan panujący w domu jest niemały. Istnieje jednak kilka prostych zasad, które pozwolą ułatwić sobie sprzątanie, o czym warto o nich pamiętać i korzystać.

Jak ułatwić sobie sprzątanie w domu?

Sprzątanie zwykle jest dość niewdzięcznym, ale konieczną do wykonania pracą w domu. Mało jest osób, które je lubią i nie sprawia im to trudności. Nie każdy może sobie również pozwolić na profesjonalną pomoc w tym zakresie, dlatego musi polegać tylko na sobie i swoich najbliższych. Warto wtedy skorzystać z kilku kluczowych porad, które pozwolą sprawniej uporać się z brudem i bałaganem.

Domowe sposoby na sprzątanie

By ułatwić sobie sprzątanie, zainteresuj się domowymi sposobami na porządki, które były praktykowane jeszcze przez nasze babcie. Szczególnie przydatne w czasie porządków mogą być: soda oczyszczona, ocet, czy cytryna. Ocet świetnie nadaje się do mycia okien, luster, płytek, sedesu, elementów chromowanych, kranów, zlewów czy słuchawek prysznicowych. Jest wręcz niezawodny w usuwaniu osadów i nabłyszczaniu powierzchni, szczególnie przydatnych przy sprzątaniu łazienki! Sama widzisz, nie potrzebujesz kilkunastu butelek drogich specyfików, bo wszystko załatwi roztwór octowy, który z łatwością przygotujesz sama.

Soda oczyszczona jest za to niezawodna w czyszczeniu dywanów, wanny, a nawet myciu naczyń. Jeśli przeszkadza Ci brzydki zapach wydobywający się z lodówki, umieść w niej kilka łyżeczek sody, szybko pochłonie nieprzyjemne zapachy! Dzięki temu utrzymanie czystości w lodówce na pewno okaże się znacznie bardziej skuteczne. Środki te są łatwo dostępne, nieporównywalnie tańsze od kupnych detergentów, a za to bardzo skuteczne!

Rozplanuj swoje działania w zakresie sprzątania

Warto byś przed przystąpieniem do większych porządków rozplanowała sobie co tak naprawdę masz do zrobienia. Mycie podłóg, okien, ścieranie kurzy, porządek w szafach – zapisz te czynności na liście, ustal odpowiednią kolejność działania i do dzieła! A po każdym ukończonym punkcie, ceremonialnie skreślaj go z listy. Staraj się, by porządki były dobrze zaplanowane, unikaj chaosu w swoich działaniach, to najlepszy sposób by ułatwić sobie sprzątanie. Sprzątaj półkę po półce i pokój po pokoju. Pamiętaj też o najważniejszej zasadzie porządków, sprzątamy zawsze od góry do dołu!

Wszystko odkładaj na swoje miejsce

Duży wpływ na to jak trudne będzie dla Ciebie porządkowanie domu, mają Twoje codzienne nawyki. Jeśli codziennie będziesz dbała o to by odkładać wszystkie przedmioty na miejsce, na bieżąco będziesz rozkładać czyste rzeczy w szafie, a brudne wynosić do łazienki. Później będziesz miała dużo mniej do zrobienia! Odkładanie wszystkiego na swoje miejsce, to prosty i banalny nawyk, który jednak pozwoli nam bardzo ułatwić sobie sprzątanie.

Mądrze urządź swoje mieszkanie

To jak urządzone jest Twoje mieszkanie, ma nie tylko ogromny wpływ na łatwość jego sprzątania, ale też na łatwość powstawania w nim bałaganu. Jeśli jesteś typowym zbieraczem, gromadzisz całe mnóstwo bibelotów i zbieraczy kurzu. Robienie porządku to będzie katorga! Co więcej, nawet gdy posprzątasz, ciągle będzie wydawało Ci się, że w mieszkaniu panuje nieład, a to źle wpływa na nasze samopoczucie. Staraj się ograniczyć do minimum obecność zbędnych przedmiotów, staraj się też dobrze gospodarować miejscem w mieszkaniu. Ozdobne pudełka, schowki i wygodne półki, pomogą Ci zachować porządek i ład.

Zmień nastawienie do robienia porządków

Żeby ułatwić sobie sprzątanie, przede wszystkim zmień nastawienie. Nie traktuj tego jako kary, włącz swoją ulubioną muzykę, postaraj się polubić sprzątanie, a szybko stwierdzisz, że  idzie Ci to znacznie sprawniej. Nie trzeba być od razu perfekcyjną panią domu, żeby wszystko wyglądało jak należy. Jeśli to Ci pomoże, zaangażuj do porządków całą rodzinę, w końcu porządki robi się po to, by Wam wszystkim żyło się lepiej i przyjemniej!

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

1 KOMENTARZ

  1. No i…korzystajj z pomocy, my ostatnio kupiliśmy sobie ten nowy, trójkątny odkurzacz i jest super, ja sobie mogę robić obiadek a on jeździ i sprząta, no i nie marudzi przy tym tak jak mój mąż 😀

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.