Strona główna Styl życia Jak ułatwić sobie sprzątanie

Jak ułatwić sobie sprzątanie

418
1
ułatwić sobie sprzątanie
Warto poznać kilka prostych sposobów na to by ułatwić sobie sprzątanie w domu

Niewielu jest ludzi, którzy nie mają czasami problemów z utrzymaniem czystości i porządku we własnym domu. Warto zawczasu nieco ułatwić sobie sprzątanie zupełnie prostymi metodami.

Mało kto przepada za sprzątaniem, zwłaszcza jeśli do wysprzątania mamy sporą powierzchnię, a i bałagan panujący w domu jest niemały. Istnieje jednak kilka prostych zasad, które pozwolą ułatwić sobie sprzątanie, warto o nich pamiętać.

Domowe sposoby

By ułatwić sobie sprzątanie, zainteresuj się domowymi sposobami na porządki, które były praktykowane jeszcze przez nasze babcie. Szczególnie przydatne w czasie porządków mogą być: soda oczyszczona, ocet, cytryna. Ocet świetnie nadaje się do mycia okien, luster, płytek, sedesu, elementów chromowanych, kranów, zlewów czy słuchawek prysznicowych.. jest wręcz niezawodny w usuwaniu osadów i nabłyszczaniu powierzchni! Sama widzisz, nie potrzebujesz kilkunastu butelek drogich specyfików, bo wszystko załatwi roztwór octowy, który z łatwością przygotujesz sama.

Soda oczyszczona jest za to niezawodna w czyszczeniu dywanów, wanny, a nawet  myciu naczyń. Jeśli przeszkadza Ci brzydki zapach wydobywający się z lodówki, umieść w niej kilka łyżeczek sody, szybko pochłonie nieprzyjemne zapachy! Środki te są łatwo dostępne, nieporównywalnie tańsze od kupnych detergentów, a za to bardzo skuteczne!

Rozplanuj swoje działania

Warto byś przed przystąpieniem do większych porządków rozplanowała sobie co tak naprawdę masz do zrobienia. Mycie podłóg, okien, ścieranie kurzy, porządek w szafach… zapisz te czynności na liście, ustal odpowiednią kolejność działania i do dzieła! A po każdym ukończonym punkcie, ceremonialnie skreślaj go z listy. Staraj się by porządki były dobrze zaplanowane, unikaj chaosu w swoich działaniach, to najlepszy sposób by ułatwić sobie sprzątanie. Sprzątaj półkę po półce i pokój po pokoju. Pamiętaj też o najważniejszej zasadzie porządków, sprzątamy zawsze od góry do dołu!

Wszystko odkładaj na swoje miejsce

Duży wpływ na to jak trudne będzie dla Ciebie porządkowanie domu, mają Twoje codzienne nawyki. Jeśli codziennie będziesz dbała o to by odkładać wszystkie przedmioty na miejsce, na bieżąco będziesz rozkładać czyste rzeczy w szafie, a brudne wynosić do łazienki… później będziesz miała dużo mniej do zrobienia! Odkładanie wszystkiego na swoje miejsce, to prosty i banalny nawyk, który jednak pozwoli nam bardzo ułatwić sobie sprzątanie.

Mądrze urządź swoje mieszkanie

To jak urządzone jest Twoje mieszkanie, ma nie tylko ogromny wpływ na łatwość jego sprzątania, ale też na łatwość powstawania w nim bałaganu. Jeśli jesteś typowym zbieraczem, gromadzisz całe mnóstwo bibelotów i zbieraczy kurzu… robienie porządku to będzie katorga! Co więcej, nawet gdy posprzątasz, ciągle będzie wydawało Ci się, że w mieszkaniu panuje nieład, a to źle wpływa na nasze samopoczucie. Staraj się ograniczyć do minimum obecność zbędnych przedmiotów, staraj się też dobrze gospodarować miejscem w mieszkaniu. Ozdobne pudełka, schowki i wygodne półki, pomogą Ci zachować porządek i ład.

Zmień nastawienie

Żeby ułatwić sobie sprzątanie, przede wszystkim zmień nastawienie. Nie traktuj tego jako kary, włącz swoją ulubioną muzykę, postaraj się polubić sprzątanie, a szybko stwierdzisz, że  idzie Ci to znacznie sprawniej. Jeśli to Ci pomoże, zaangażuj do porządków całą rodzinę, w końcu porządki robi się po to by Wam wszystkim żyło się lepiej i przyjemniej!

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Poprzedni artykułProfil na portalu randkowym – Jak stworzyć atrakcyjny
Następny artykułNawyk do nauki – Jak w sobie wyrobić
Redakcja serwisu to grupa specjalistów z wielu dziedzin, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą z czytelnikami. Wśród nich znaleźć można psychologów, kosmetologów, dietetyków czy pracowników służby zdrowia. Często publikujemy również artykuły podmiotów zewnętrznych, których profesjonalizm nie budzi żadnych wątpliwości. Nasza redakcja zawsze stara się znaleźć najbardziej interesujące i ważne dla czytelników tematy. Mamy również nadzieję, że publikowane przez nas treści zawsze będą pomocne i inspirujące. Niezmiennie zależy nam najbardziej na satysfakcji i zadowoleniu naszych czytelników.

1 KOMENTARZ

  1. No i…korzystajj z pomocy, my ostatnio kupiliśmy sobie ten nowy, trójkątny odkurzacz i jest super, ja sobie mogę robić obiadek a on jeździ i sprząta, no i nie marudzi przy tym tak jak mój mąż 😀

Dodaj swój komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.