Strona główna Styl życia Jak rozpoznawać i leczyć uzależnienie od hazardu

Jak rozpoznawać i leczyć uzależnienie od hazardu

1346
7
uzależnienie od hazardu
Uzależnienie od hazardu jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem społecznym

Uzależnienie od hazardu jest niewątpliwie bardzo groźnym zjawiskiem społecznym. Powodować może mnóstwo strat, nie tylko finansowych, ale przede wszystkim emocjonalnych. Dlatego warto wiedzieć jak rozpoznawać jego pierwsze objawy i jak z niego wychodzić.

Jest wiele rodzajów uzależnień. Te najbardziej oczywiste należą nikotyny, alkoholu, czy też Internetu. Niewiele osób wie, że równie popularne jest też uzależnienie od hazardu. Czy można się od niego wyplątać? Dlaczego ludzie tak łatwo wpadają w to bagno?

Czym jest uzależnienie od hazardu?

Jest to rodzaj gry, w której wygrana zależy raczej od szczęścia, niż od obranej taktyki. Oczywiście praktyka czyni mistrza, jednak w hazardzie mówi się raczej o szczęściu, niż o jej opracowywaniu. Stawką w tej grze zawsze są pieniądze bądź też inne, kosztowne dobra, które można stracić bezpowrotnie.

Jakie są formy hazardu?

Jest ich wiele. Począwszy od niewinnych gier w gronie znajomych (karcianych) po te bardziej na poważnie, w kasynach. Uzależniają również gry na automatach – takie jak na przykład jednoręki bandyta, oraz obstawianie wyników różnych gier czy meczy. Wciągające są na przykład wyścigi konne. Ale pod hazard podłączamy również znane wszystkim gry liczbowe, które codziennie, w godzinach wieczornych emituje Polsat. Uzależnić można się również od kuponów do zdrapywanie i obstawiania wyników na giełdzie.

Czy hazard zawsze jest zły?

Nie. Może być sposobem na życie, i przynosić spore korzyści majątkowe. Ale uzależnić się łatwo. Dlatego należy odpowiednio dozować emocje związane z hazardem i nie myśleć tylko o grach. Kiedy powiedzieć sobie dość?

Uzależnienie

Uzależnienie od hazardu jest pojęciem, o którym możemy mówić w momencie gdy zauważamy, że wszystkie nasze oszczędności i inne dobra regularnie wymieniamy na żetony i kupony i nie potrafimy powiedzieć sobie dość. Bo może to właśnie tym razem uda się nam osiągnąć cel. Może zgarniemy główną wygraną. To nic, że musieliśmy się zapożyczyć, że długi rosną a my nie mamy jak ich spłacić. Kiedy czujesz, że hazard jest dla Ciebie jedyną rozrywką i pokładasz w nim wszelakie nadzieje, powinieneś zacząć się leczyć.

Gdzie szukać pomocy?

W Internecie dostępne są serwisy internetowe, które oferują pomoc zarówno dla samych hazardzistów, jak i ich rodzin oraz bliskich osób. Umieszczono na nich sporo artykułów, dotyczących różnych uzależnień, nie tylko hazardu. Dodatkowo uruchomiono także telefon zaufania, dzięki któremu można porozmawiać ze specjalistami o tym, co nas trafi i być może znaleźć rozwiązanie problemu. Są także ośrodki, które zajmują się leczeniem uzależnienia od hazardu. Żeby przystąpić do działania, powinniśmy znaleźć w sobie motywację

Szukaj motywacji

Najtrudniejszy jest zawsze pierwszy krok, nie łatwo przyznać się przed sobą, że jesteśmy uzależnieni. Dopiero kiedy to zrozumiemy, leczenie będzie mogło przynieść zamierzony rezultat. Trzeba znaleźć w sobie motywację. Jak to zrobić? Najlepiej zastanawiając się nad swoją obecną sytuacją. Zauważając jak tragiczna jest ta materialna. Myśląc o tym, że pożyczek nie da się spłacić kolejnymi długami.

Osoba uzależniona działa pod wpływem pewnego mechanizmu, który działa w ten sposób, że im bardziej się uzależnia, tym rzadziej zauważa sygnały płynące do niej z otoczenia. Uzależniony zawsze będzie przenosił problem swojego uzależnienia na innych i bronił siebie samego myśląc, bądź mówiąc światu o tym, że gdyby np. miał lepszą żonę, nie musiałby uciekać się do hazardu. To naturalny mechanizm obronny, występujący przy okazji każdego rodzaju uzależnienia.

Czy pomóc może psycholog?

Jak najbardziej. Psycholog jest pierwszą osobą, do której osoba uzależniona powinna się udać. Skieruje on ją wtedy w miejsce, w którym leczy się tego rodzaju uzależnienia ale również – przede wszystkim – pomoże zrozumieć problem i dojść do tego, że on naprawdę istnieje. A to podstawowa zasada to tego , by poradzić sobie z uzależnieniem. Można z tego wyjść, o ile ma się silną motywację, o którą przecież nie trudno. Bo tą najbardziej oczywistą jest choćby spokojne życie czyli to, o czym marzy każdy z nas.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

7 KOMENTARZE

  1. Byłem uzależniony i wiem jak groźny jest to nałóg. Wiem też, że bez dobrej terapii odwykowej nie przyniesie to skutku. Mi się udało przez to przejść, więc przestrzegam innych. Jeśli potrzebujecie pomocy to ja ją uzyskałem, skutecznie, w Ośrodku Wiosenna w Ściejowicach koło Krakowa.

  2. Ja próbowałem walczyć z tym sam, ale zawsze kończyło się tak samo. W pewnym momencie traci się nad tym kontrolę i zupełnie się nad tym nie panuje. Wiedziałem, że nie dam sobie rady sam. Musiałem skorzystać z pomocy ludzi, którzy mają w tym doświadczenie. Córka znalazła mi ośrodek pod Koszalinem, żebym zmienił całkowicie otoczenie. Byłem we Wsparciu kilka tygodni. Ciężko pracowałem, ale się opłaciło. Terapia pomogła mi się uporać z obsesyjnym myśleniem o graniu i nauczyła mnie jak sobie z tym radzić. Jeśli macie problem, to mogę wam polecić ten ośrodek, bo czasami nie da się z tego wyjść bez pomocy. Ja dałem rade, to wam tez się uda.

  3. Jeśli znajdzie się odpowiednią pomoc to można wyjść z każdego uzależnienia. Ranking Ośrodków Terapii to miejsce, gdzie można zapoznać się z ofertą i opiniami pacjentów na temat ośrodków leczenia uzależnień z całej Polski.

  4. Po pierwsze to trzeba się przyznać przed samym sobą, że ma się problem. Jak tylko udało mi się to sobie uświadomić, postanowiłem dokonać zmian w swoim życiu. Wiedziałem, że sam nie potrafię, że to zaszło na tyle daleko, że trzeba czegoś więcej… Znalazłem ośrodek terapii uzależnień. To z jaką pomocą się na miejscu spotkałem, jest nie do opisania. Podziwiam ludzi, którzy mi pomogli i którzy pomagają innym wyjść z uzależnienia. Nie jest to łatwe, ale możliwe.

  5. Moim zdaniem nie ma co zwlekać zanim będzie całkiem za późno. Ja zdecydowałem się na terapię jak zorientowałem się, że nie kontroluję już tego wszystkiego. Wybrałem Ośrodek Uzależnień, co okazało się być najlepszym wyborem… Otrzymałem tam naprawdę wspaniałą pomoc i wsparcie terapeutów. Zebrałem w sobie tyle siły aby przetrwać to tak długo ile będzie potrzeba, żebym był całkowicie wyleczony. Dziś jestem szczęśliwym, czystym człowiekiem a to wszystko dzięki Ośrodkowi Nefo. Naprawdę polecam!

  6. poszukuje ośrodka terapii od uzależnień od hazardu mam syna któremu chcę pomóc wyrwać się z tego nałogu proszę o kontakt

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.