Strona główna Styl życia Jak rozpoznawać i leczyć uzależnienie od hazardu

Jak rozpoznawać i leczyć uzależnienie od hazardu

110
3
PODZIEL SIĘ
uzależnienie od hazardu
Uzależnienie od hazardu jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem społecznym

Uzależnienie od hazardu jest niewątpliwie bardzo groźnym zjawiskiem społecznym. Warto wiedzieć jak rozpoznawać jego pierwsze objawy i jak z niego wychodzić.

Jest wiele rodzajów uzależnień. Te najbardziej oczywiste należą nikotyny, alkoholu, czy też Internetu. Niewiele osób wie, że równie popularne jest też uzależnienie od hazardu. Czy można się od niego wyplątać? Dlaczego ludzie tak łatwo wpadają w to bagno?

Czym jest hazard?

Jest to rodzaj gry, w której wygrana zależy raczej od szczęścia, niż od obranej taktyki. Oczywiście praktyka czyni mistrza, jednak w hazardzie mówi się raczej o szczęściu, niż o jej opracowywaniu. Stawką w tej grze zawsze są pieniądze bądź też inne, kosztowne dobra, które można stracić bezpowrotnie.

Jakie są formy hazardu?

Jest ich wiele. Począwszy od niewinnych gier w gronie znajomych (karcianych) po te bardziej na poważnie, w kasynach. Uzależniają również gry na automatach – takie jak na przykład jednoręki bandyta, oraz obstawianie wyników różnych gier czy meczy. Wciągające są na przykład wyścigi konne. Ale pod hazard podłączamy również znane wszystkim gry liczbowe, które codziennie, w godzinach wieczornych emituje Polsat. Uzależnić można się również od kuponów do zdrapywanie i obstawiania wyników na giełdzie.

Czy hazard zawsze jest zły?

Nie. Może być sposobem na życie, i przynosić spore korzyści majątkowe. Ale uzależnić się łatwo. Dlatego należy odpowiednio dozować emocje związane z hazardem i nie myśleć tylko o grach. Kiedy powiedzieć sobie dość?

Uzależnienie

Uzależnienie od hazardu jest pojęciem, o którym możemy mówić w momencie gdy zauważamy, że wszystkie nasze oszczędności i inne dobra regularnie wymieniamy na żetony i kupony i nie potrafimy powiedzieć sobie dość. Bo może to właśnie tym razem uda się nam osiągnąć cel. Może zgarniemy główną wygraną. To nic, że musieliśmy się zapożyczyć, że długi rosną a my nie mamy jak ich spłacić. Kiedy czujesz, że hazard jest dla Ciebie jedyną rozrywką i pokładasz w nim wszelakie nadzieje, powinieneś zacząć się leczyć.

Gdzie szukać pomocy?

W Internecie dostępne są serwisy internetowe, które oferują pomoc zarówno dla samych hazardzistów, jak i ich rodzin oraz bliskich osób. Umieszczono na nich sporo artykułów, dotyczących różnych uzależnień, nie tylko hazardu. Dodatkowo uruchomiono także telefon zaufania, dzięki któremu można porozmawiać ze specjalistami o tym, co nas trafi i być może znaleźć rozwiązanie problemu. Są także ośrodki, które zajmują się leczeniem uzależnienia od hazardu. Żeby przystąpić do działania, powinniśmy znaleźć w sobie motywację

Szukaj motywacji

Najtrudniejszy jest zawsze pierwszy krok, nie łatwo przyznać się przed sobą, że jesteśmy uzależnieni. Dopiero kiedy to zrozumiemy, leczenie będzie mogło przynieść zamierzony rezultat. Trzeba znaleźć w sobie motywację. Jak to zrobić? Najlepiej zastanawiając się nad swoją obecną sytuacją. Zauważając jak tragiczna jest ta materialna. Myśląc o tym, że pożyczek nie da się spłacić kolejnymi długami. Osoba uzależniona działa pod wpływem pewnego mechanizmu, który działa w ten sposób, że im bardziej się uzależnia, tym rzadziej zauważa sygnały płynące do niej z otoczenia. Uzależniony zawsze będzie przenosił problem swojego uzależnienia na innych i bronił siebie samego myśląc, bądź mówiąc światu o tym, że gdyby np. miał lepszą żonę, nie musiałby uciekać się do hazardu. To naturalny mechanizm obronny, występujący przy okazji każdego rodzaju uzależnienia.

Czy pomóc może psycholog?

Jak najbardziej. Psycholog jest pierwszą osobą, do której osoba uzależniona powinna się udać. Skieruje on ją wtedy w miejsce, w którym leczy się tego rodzaju uzależnienia ale również – przede wszystkim – pomoże zrozumieć problem i dojść do tego, że on naprawdę istnieje. A to podstawowa zasada to tego , by poradzić sobie z uzależnieniem. Można z tego wyjść, o ile ma się silną motywację, o którą przecież nie trudno. Bo tą najbardziej oczywistą jest choćby spokojne życie czyli to, o czym marzy każdy z nas.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!