Bardzo często ludzie zauważają trudności, które są tylko w ich umysłach i nie wiadomo jak je rozwiązywać. Istnieją jednak pewne proste sposoby, by łatwiej znaleźć rozwiązanie niemal każdego problemu. Warto najczęściej zmienić sposób myślenia, chociaż nie jest to wcale takie proste. Rozwiązywanie problemów warto rozpocząć od wzięcia pod uwagę kilku czynników, które opisujemy poniżej.
Niżej przedstawiono najlepsze porady, które pomogą Ci znaleźć nieoczekiwane rozwiązania i odpowiedzi na prawie każde pytanie w Twoim życiu. Dzięki nim rozwiązywanie problemów na pewno stanie się znacznie łatwiejsze.
Sprytne sposoby na skuteczniejsze rozwiązywanie problemów
Rozwiązywanie problemów to podstawowy element życia każdego człowieka, niezależnie od ich istoty. Każdego dnia mamy z nimi do czynienia zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Z tego powodu warto nauczyć się z nimi żyć, a przede wszystkim skutecznie radzić. Poniżej wskazujemy jak znacznie łatwiej i mniej stresująco można przeprowadzać rozwiązywanie problemów.
Udawaj, że problem nie jest bardzo ważny dla Ciebie
Spróbuj psychicznie zdystansować się od problemu, wyobrażając sobie, że pomagasz rozwiązać go komuś innemu. Uznaj również termin jego wystąpienia jest dalej, niż w rzeczywistości. To pomoże Ci uzyskać jakby zdjęcie zdarzenia i otworzy wyobraźnię. Dzięki temu będziesz mieć możliwość myślenia w szerszej perspektywie. Zamiast utknięcia widzisz problem jako całość i możesz myśleć o tym racjonalnie i spokojnie. Specjaliści nazywają to podejście tworzeniem psychologicznego dystansu, który niewątpliwe sprzyja skuteczniejszemu rozwiązywaniu problemów.
Narysuj obraz problemu
Spróbuj naszkicować wykresy i harmonogramy, które pomogą Ci zobaczyć możliwe rozwiązania. W pierwszej kolejności powinieneś zobaczyć problem przed Tobą na papierze. Jeśli chcesz poprawy powinieneś szukać różnych sposobów rozwiązania, które są najkrótsze i najbardziej widoczne. Bardzo skuteczna jest metoda wizualizacji problemu, gdyż pozwala ona znaleźć niewidoczne dotychczas szczegóły.
Jeśli np. chcesz obniżyć jakiś budżet naszkicuj schemat organizacyjny, który pokazuje wszystkie zadania i funkcje. Pomorze Ci to zobaczyć poszczególne stanowiska, które mogłyby zostać wyeliminowane lub połączone w celu zaoszczędzenia pieniędzy. Rysunki lub wykresy mogą pomóc ujawnić ukryte problemy.
Oderwij się od burzy mózgów
Nie próbuj za wszelką cenę zostawać przy biurku i wpatrywać się w monitor. Zwykle nie przynosi to nic dobrego. Zamiast tego powinieneś wstać i spróbować iść na „metę” ;). Możesz się np. wykąpać, kiedy jesteś w domu. Nie zapominaj, że Archimedes odkrył zasadę wyporu będąc w wannie. Rozwiązania często przychodzą, kiedy ludzie mają przerwę od aktywnego myślenia o problemie. Pozwala ona umysłowi do pracy w tle, wykorzystując fragmenty informacji na temat problemu.
Pracuj, zawsze kiedy myślisz, że nie jesteś w najlepszej formie
Bez względu na to jaki masz problem staraj się rozwiązać w czasie dnia, o dowolnej porze. Na przykład, jeśli zawsze czujesz się zmęczony rano, zacznij od problemu zaraz po obudzeniu. Również bez kawy, jeśli możesz. Jeśli lubisz spędzać wieczory z przyjaciółmi, możesz przemyśleć problem później. Mając mniej ostry obraz rzeczywistości możesz pomóc wymyślić nowe rozwiązanie problemu. Kiedy musisz odpowiedzieć na wszystkie pytania, zestawiając je robisz najlepiej, gdy nie czujesz najświeższy, ale do głosu może dojść kreatywne myślenie. Za dużo myślenia może faktycznie utrudniać zdolność znajdowania rozwiązań. Tak więc podczas pracy nad problemem, który posiada nieograniczone rozwiązania i nie ma jednej właściwej odpowiedzi, najlepiej jest gdy jesteś mniej skoncentrowany.
Przenieś problem z normalnej przestrzeni
Staraj się być wszędzie tam, gdzie nie jest to normalne miejsce do rozwiązywania problemów. Możesz posiedzieć w kawiarni godzinę lub po prostu znaleźć pustą salę konferencyjną. Zmiana środowiska może być kluczem do otwarcia swojego umysłu. Ludzie podświadomie kojarzą problemy z miejscami, w których czegoś doświadczyli. Mogą być one dobre w niektórych sytuacjach, ale zupełnie utrudniające zdolność do myślenia w sposób innowacyjny. Dodatkowo, nowe środowisko oznacza różne bodźce, które mogą wywoływać nowe pomysły i myśli.
Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!