Strona główna Zdrowie i uroda Mleko sojowe – 6 powodów żeby je pić

Mleko sojowe – 6 powodów żeby je pić

4866
6
mleko sojowe
Warto wzbogacić swoją dietę o mleko sojowe, dające wiele korzyści

Mleko sojowe jest na drugim miejscu na liście najlepszych tego rodzajów płynów zdrowia ludzi. Niektórzy twierdzą, że to Bóg celowo zesłał soję dla miłośników mleka, którzy mają alergie na tradycyjne produkty mleczne.

Mleko sojowe coraz częściej pojawia się na naszych stołach, szczególnie, gdy cierpimy na nietolerancję laktozy lub skazę białkową. Produkt ten przez wielu uważany jest za niezwykle zdrowy, jednak niektóre osoby powinny z niego korzystać z pewnym umiarem. Warto niewątpliwe nieco bliżej przyjrzeć się jego właściwościom.

Mleko sojowe – Właściwości odżywcze i zdrowotne

Sprawdź poniższą listę i dowiedz się dlaczego warto pić mleko sojowe.

1. Poprawa profilu lipidowego

Najważniejszą cechą mleka sojowego jest zdolność poprawienia profilu lipidów we krwi spożywającego. W przeciwieństwie do mleka zwierzęcego i innych przetworów mlecznych, tłuszcz mleka sojowego ma głównie postać nienasyconą, bez cholesterolu. Wielonienasycone i jednonienasycone kwasy tłuszczowe soi mogą hamować transport cholesterolu do krwi. Badania wykazały, że regularne spożywanie mleka sojowego przyczynia się  znacząco do obniżania stężenia trójglicerydów we krwi oraz lipoprotein o niskiej gęstości, znanych jako niekorzystne. Podnosi również w korzystny sposób poziom lipoprotein o dużej gęstości. Daje to świetny łączny efekt, szczególnie w zakresie profilaktyki chorób serca.

2. Wzmacnia integralność naczyń krwionośnych

Zawarte w mleku sojowym kwasy tłuszczowe omega-3 i 6, jak również potężne antyoksydanty mogą skutecznie chronić naczynia krwionośne od wylewów i zniszczenia. Zawarte w nim związki poprawiają elastyczność i płynność naczyń krwionośnych, uodparniając je na zmiany ciśnienia krwi.

3. Wspomaga odchudzanie

Mleko sojowe ma naturalnie niską zawartość cukru. Mleko krowie zawiera aż około 11 gramów cukru w jednej filiżance, a sojowe tylko 6 gramów. Z tego powodu jedna filiżanka pełnego mleka sojowego ma tylko 81 kalorii. Dodatkowo, jednonienasycone kwasy tłuszczowe hamują wchłanianie tłuszczu z jelita, co przyczynia się do pożądanej utraty wagi. Picie mleka sojowego dostarcza błonnik, przynoszący uczucie nasycenia przez dłuższy czas.

4. Zapobiega rakowi prostaty

Ten rodzaj mleka jest bogatym źródłem fitoestrogenów, które stanowią unikalny hormon roślinny. Mogą one nieco hamować produkcję testosteronu u mężczyzn. Obniżony poziom testosteronu pozwala znacząco obniżyć ryzyko zachorowania na raka prostaty. Badania wykazują, dieta bogata w soję zmniejsza narażenie na przerost gruczołu krokowego lub raka prostaty u mężczyzn.

5. Zapobiega zespołów po menopauzie

W okresie menopauzy, naturalna produkcja kobiecych estrogenów znacznie się obniża. Nagłe zmniejszenie estrogenów może powodować szereg problemów zdrowotnych u kobiet po menopauzie. Wiąże się z tym wyższe ryzyko otyłości, chorób serca oraz cukrzycy. Kobiety po menopauzie są bardziej narażone na depresję, bezsenność, zmiany nastrojów oraz wiele problemów natury psychicznej. Fitoestrogeny, znajdujące się w soi pozwalają skutecznie dostarczać estrogen. Regularne picie mleka sojowego jest to świetnym sposobem, aby zapobiegać i spowolnić niekorzystne efekty menopauzy.

6. Pomaga zapobiegać osteoporozie

Osteoporoza jest uznawana za chorobę cywilizacyjną. Wiąże się ona z osłabieniem kości, na skutek zakłóconej gospodarki hormonalnej, czasem związanej z wiekiem. Fitoestrogeny z soi pozwalają zwiększyć wchłanianie wapnia przez organizm i pomagają wyraźnie zapobiec utracie masy kostnej. Dla uzyskania maksymalnych efektów, należy pić mleko sojowe wzbogacone w witaminę D i wapń. Warto przy tym zadbać o systematyczność i utrzymanie motywacji do zdrowego odżywiania, pozwalające na stałe czerpanie wielu korzyści z tego produktu.

Jedna filiżanka mleka sojowego zawiera:

 • 25-31% wapnia,
 • 11-31% witaminy D,
 • 89-125 kalorii,
 • 5 g tłuszczów (w tym 0,4 g nasyconych),
 • 6-10 g białka,
 • 1-5 g cukru.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

6 KOMENTARZE

 1. Zapobiega rakowi prostaty…. Szkoda ze powoduje impotencję i bezpłodność a co do łagodzenia objawów menopauzy ten mit obalo 10 lat temu.

 2. Impotencje??!! Mleko sojowe jest źródłem witaminy E, która wpływa na odpowiedni poziom testosteronu i estrogenu we krwi, więc pisanie takich bzdur o impotencji jest co najmniej nietaktem. 🙂

  • Pamiętać należy również i o tym, że fitoestrogeny soi upośledzają plemniki spowalniając ich ruchliwość i prowadząc do zniszczenia ich DNA. Mogą odpowiadać również za zaburzenia erekcji, co pośrednio upośledza płodność, powodować zaburzenia układu rozrodczego i sprzyjać rakowi.

   Gwoli uspokojenia należy powiedzieć, że oleje sojowe tłoczone na zimno nie zawierają fitoestrogenów.

 3. Objawy menopauzy owszem łagodzi, wynika to z tego samego powodu z którego wynikałaby impotencja 🙂 Deklu :))

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.