Strona główna Dzieci Naczyniaki u dzieci – Jak leczyć

Naczyniaki u dzieci – Jak leczyć

3285
1
naczyniaki
Naczyniaki u dzieci to bardzo często występująca przypadłość

Naczyniaki u dzieci to nieprawidłowo rozszerzone naczynia krwionośne, które mogą pojawić się u niemowlaka nawet po kilku tygodniach od narodzin. Mogą występować praktycznie na całym ciele. zazwyczaj nie są groźne dla zdrowia i życia, jednak mogą być istotnym problemem estetycznym. Czym są naczyniaki u dzieci i jak z nimi postępować?

Choć naczyniaki to jedne z częściej występujących zmian skórnych, to wciąż niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego, co to tak naprawdę jest. Rodzice zazwyczaj są przerażeni widząc naczyniaki u dzieci zaraz po urodzeniu, ale uspokajamy… Naczyniaki można skutecznie leczyć!

Czym tak naprawdę są naczyniaki?

Naczyniaki powstają na skutek łączenia się rozszerzonych naczyń krwionośnych w grupy, powodując powstanie na skórze czerwonego znamienia. Naczyniaki u dzieci często są widoczne już po urodzeniu, w innych przypadkach pojawić się mogą w kilkanaście dni po porodzie. Lokalizacja naczyniaków bywa bardzo różna, najczęściej są to zmiany skórne, ale zdarza się także, że naczyniaki zlokalizowane są w narządach wewnętrznych np. w wątrobie lub mózgu.

Większość naczyniaków u dzieci jest całkowicie niegroźna

Choć zazwyczaj rodzicom trudno jest patrzeć ze spokojem na intensywnie czerwone zmiany na skórze ich dziecka, to jednak warto pamiętać o tym, że zdecydowana większość naczyniaków jest niegroźna i nie wymaga leczenia. W większości przypadków zmiany ustępują same, ważne jest jednak by rodzic uważnie obserwował naczyniaka, potrzebne są także kontrole u lekarza.

Kiedy naczyniaki u dzieci wymagają leczenia?

Naczyniaki u dzieci wymagają leczenia jeśli zlokalizowane są w niebezpiecznym miejscu (trudno dostępnym, narażonym na uszkodzenia mechaniczne) lub jeśli znacznie zwiększają swój rozmiar. Do lekarza należy się zgłosić także jeśli: widzimy, że naczyniak sprawia dziecku ból, coś się z niego sączy (np. krew). Jeśli naczyniak samoistnie nie zniknie, a będzie on stanowił duży defekt kosmetyczny, również możemy pomyśleć o jego usunięciu.

Jakie są metody leczenia naczyniaków u dzieci?

Jeśli lekarz uważa, że naczyniak u naszego dziecka samoistnie zniknie, to najprawdopodobniej zaleci nam nawilżać zmianę oraz chronić ją przed słońcem i uszkodzeniami mechanicznymi. Jeśli jednak naczyniak nie znika, a wręcz przeciwnie rozrasta się lub towarzyszą mu inne niepokojące objawy, lekarz może zaleczyć leczenie.

W zależności od rodzaju, lokalizacji i wielkości zmian, lekarz może wprowadzić terapię farmakologiczną, np. przez stosowanie maści lub zastrzyków. Inną metodą jest wycięcie naczyniaka przez chirurga lub coraz bardziej popularne leczenie laserowe. W ostatnim czasie coraz częściej lekarze proponują rodzicom leczenie propranolem, który wykazuje dużą skuteczność w bezinwazyjnym leczeniu naczyniaków. Jest to stosunkowo nowa metoda, ale należy wspomnieć, że może być stosowana tylko do czasu ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia.

Przewidywane efekty uboczne tej metody są niegroźne, a skuteczność bardzo wysoka. Warto pamiętać o tym, że większość naczyniaków (takich, które nie rokują szansy poprawy, zlokalizowane są w bardzo widocznym miejscu, są bardzo duże) powinna być usuwana jeszcze wtedy gdy dziecko jest małe, gdyż zwiększa to szansę na skuteczne wyleczenie.

Do jakiego lekarza należy wybrać się z dzieckiem

W pierwszej kolejności powinniśmy udać się na konsultację do lekarza pediatry. Jeśli ten potwierdzi diagnozę, to w dalszej kolejności skieruje nas do onkologa dziecięcego (naczyniaki klasyfikowane są jako łagodne, niegroźne nowotwory). W zależności od  rodzaju naczyniaka, lekarz wybierze najlepszą metodę leczenia. Niestety w Polsce, wiele rodziców skarży się, że lekarze bagatelizują problem tego typu zmian skórnych, w konsekwencji czego dochodzi do tworzenia trudno odwracalnych defektów kosmetycznych.

Jeśli więc wydaje nam się, że naczyniak u naszego dziecka daje niepokojące objawy np. się powiększa, nie bójmy się skonsultować z innym lekarzem.

Jeżeli macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

1 KOMENTARZ

  1. Córka była z wnusią 7 m-czną u lek w Gdańsku ma naczyniaka dużego na karku o średnicy 3 cm jechala 190 km wynajęła kierowce z samochodem pan doktor powiedział cyt słowa ;to jest w takim miejscu ,że tonie będzie przeszkadzało,włoski jej urosna i nie będzie widać, chyba że pani chce to mogę to usunąć ,zabieg będzie kosztował 3500 zł a na kasę poczeka pani sobie do 5 lat Skasował córkę 180 zł,za samochód zapłaciła 300 zł i tyle skorzystała .

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.