Strona główna Dzieci Kiedy przestać karmić piersią

Kiedy przestać karmić piersią

957
0
przestać karmić piersią
Zawsze przychodzi kiedyś czas, kiedy należy podjąć decyzję, by przestać karmić piersią

We wczesnym macierzyństwie zawsze przychodzi taki czas, w którym należy przestać karmić piersią. W praktyce decyzje takie podejmowane są na podstawie bardzo różnych motywacji. Warto jednak wziąć jednak pewne czynniki pod uwagę, ponieważ mogą one istotnie wpływać na komfort matki i zdrowie dziecka. Kiedy zatem przestać karmić piersią, by nie zaszkodzić dziecku w jego rozwoju?

Wszystkie ważniejsze organizacje zdrowia na świecie, w tym WHO, wskazują jednoznacznie, że dziecko powinno być karmione piersią przynajmniej do 6 miesiąca życia. W tym czasie wskazane jest wprowadzanie stałych pokarmów, które będą stanowić coraz ważniejszy element stałego menu dziecka. Nie mniej jednak te same organizacje wskazują, że optymalnie jest karmić dzieci piersią do ukończenia 2 roku życia, ponieważ dzięki temu uzyskają one najwięcej korzyści.

Decyzja o tym, by przestać karmić piersią bywa bardzo trudna, przede wszystkim dla karmiącej mamy, ale i dla malucha. Trzeba często wziąć pod uwagę wiele czynników za i przeciw. Poniżej podpowiadamy jak wyczuć i wybrać najlepszy moment.

Przede wszystkim nigdy nie ulegaj presji

Niestety, nasze otoczenie bardzo często wykazuje tendencję do wywierania presji. Siostra, teściowa, sąsiadka wszyscy mówią Ci, że powinnaś już przestać karmić piersią? Argumentują to kiepską wartością mleka lub tym, że to przecież już nie wypada? Jak najszybciej włącz opcję: ignoruj! To samo tyczy się zupełnie odwrotnej sytuacji, wtedy gdy otoczenie próbuje przekonać Cię do tego, że nie powinnaś odstawiać dziecka od piersi! Mama, sąsiadka, koleżanka, próbują Ci wmówić, że jeśli odmawiasz dziecku swojego pokarmu to znaczy, że jesteś kiepską matką? Jak najszybciej włącz opcję: ignoruj!

Pamiętaj, to Twoje dziecko, Twoje piersi, Twoje życie i Twoja decyzja. Nikt nie ma prawa w nią ingerować. Bez względu na to kiedy podejmiesz decyzję by przestać karmić piersią, już dałaś swojemu dziecku to co najcenniejsze. Życie i swoją miłość, decyzja o zaprzestaniu karmienia nie ma na to wpływu. Jeśli karmienie daje Wam cudowną więź i uszczęśliwia Ciebie i dziecko, rób to jak najdłużej, mleko mamy jest ogromnie wartościowe przez cały okres karmienia. Pamiętaj, że o tym jak długo będziesz karmić piersią decydują dwie osoby. Ty i Twoje dziecko, nikt więcej!

W jakim wieku dziecka przestać karmić piersią?

Bez względu na to co ktoś próbuje Ci wmówić, nie ma ściśle określonej granicy, która mówiłaby o tym jak długo należy karmić dziecko piersią lub kiedy należy przestać. Opinie są na ten temat są bardzo różne. Niektórzy mówią o tym, by karmić chociaż przez pierwsze 6 miesięcy, inni minimum o roku, a jeszcze inni o 2-3 latach. Wszystko zależy od naszych możliwości, a czasem cierpliwości. Nie ulega jednak wątpliwości, że minimalny wiek powinien wynieść 6 miesięcy, a optymalny 2 lata.

Gdy sytuacja decyduje za nas

Zdarzają się takie sytuacje, gdy okoliczności podejmują decyzję za nas. Mowa tu np. o takiej sytuacji, gdy mama musi przyjmować lekarstwa, które mogłyby zaszkodzić dziecku i nie ma możliwości ich odstawienia lub przyjmowania zamienników. Inną sytuacją w której będziesz musiała przestać karmić piersią, jest kolejna ciąża, która zagrożona jest zbyt wczesnym rozwiązaniem. O tym, że powinnaś odstawić dziecko od piersi, najpewniej poinformuje Cię lekarz.

Gdy karmienie piersią przestaje sprawiać radość

Pamiętaj! Mama to też człowiek! Masz prawo odczuwać zmęczenie karmieniem piersią. Jeśli zmieniło się Twoje nastawienie lub karmienie zaczęło Ci sprawiać duży ból, np. przez pierwsze ząbki dziecka, masz prawo podjąć decyzję o odstawieniu dziecka od piersi. Karmienie nie może wiązać się z Twoim stresem lub zniechęceniem. Jeśli czujesz, że przyszedł taki moment przemęczenia i nie jest to stan krótkotrwały, zastanów się czy to nie najlepszy czas, by przestać karmić piersią.

Gdy dziecko podejmie taką decyzję

Bardzo często zdarza się tak, że decyzje o odstawieniu piersi podejmuje za nas nasze dziecko. Rozsmakowanie w nowych pokarmach, rosnąca samodzielność i ogromną ciekawość świata, czasem sprawiają, że dziecko z dnia na dzień rezygnuje z matczynego pokarmu. Choć początkowo może to być dla Ciebie trudne i towarzyszyć Ci będą naprawdę skrajne emocje, musisz zdać sobie sprawę z tego, że taka jest naturalna kolej rzeczy.

Dziecko wkracza właśnie w kolejny etap i pomimo tego, że nie karmisz już piersią, nadal będziesz mu bardzo potrzebna! Nie zmuszaj dziecka do picia z piersi, bo dzieci lubią robić nam trochę na przekór, a to jeszcze bardziej zwiększy Twoją frustrację i utrudni odstawianie. Uszanuj decyzję tego małego człowieka, bo już teraz rośnie z niego mały indywidualista.

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.