Strona główna Dzieci Kiedy przestać karmić piersią

Kiedy przestać karmić piersią

397
0
przestać karmić piersią
Zawsze przychodzić czas kiedy należy przestać karmić piersią

W macierzyństwie zawsze przychodzi taki czas w którym należy przestać karmić piersią. W praktyce decyzje takie podejmowane są na podstawie bardzo różnych motywacji.

Decyzja o tym by przestać karmić piersią jest bardzo trudna, przede wszystkim dla karmiącej mamy, ale i dla malucha. Podpowiadamy jak wyczuć najlepszy moment.

Nigdy nie ulegaj presji

Niestety, nasze otoczenie bardzo często wykazuje tendencję do wywierania presji. Siostra, teściowa, sąsiadka wszyscy mówią Ci, że powinnaś już przestać karmić piersią? Argumentują to kiepską wartością mleka lub tym, że to przecież już nie wypada? Jak najszybciej włącz opcję : ignoruj! To samo tyczy się zupełnie odwrotnej sytuacji, wtedy gdy otoczenie próbuje przekonać Cię do tego, że nie powinnaś odstawiać dziecka od piersi! Mama, sąsiadka, koleżanka, próbują Ci wmówić, że jeśli odmawiasz dziecku swojego pokarmu to znaczy, że jesteś kiepską matką? Jak najszybciej włącz opcję: ignoruj!

Pamiętaj, to Twoje dziecko, Twoje piersi, Twoje życie i Twoja decyzja. Nikt nie ma prawa w nią ingerować. Bez względu na to kiedy podejmiesz decyzję by przestać karmić piersią, już dałaś swojemu dziecku to co najcenniejsze. Życie i swoją miłość, decyzja o zaprzestaniu karmienia nie ma na to wpływu. Jeśli karmienie daje Wam cudowną więź i uszczęśliwia Ciebie i dziecko, rób to jak najdłużej, mleko mamy jest ogromnie wartościowe przez cały okres karmienia. Pamiętaj, że o tym jak długo będziesz karmić piersią decydują dwie osoby. Ty i Twoje dziecko, nikt więcej!

W jakim wieku?

Bez względu na to co ktoś próbuje Ci wmówić, nie ma ściśle określonej granicy, która mówiłaby o tym jak długo należy karmić dziecko piersią lub kiedy należy przestać. Opinie są na ten temat bardzo różne. Niektórzy mówią o tym by karmić chociaż przez pierwsze 6 miesięcy, inni minimum o roku, a jeszcze inni o 2-3 latach.

Gdy sytuacja decyduje za nas

Zdarzają się takie sytuacje, gdy okoliczności podejmują decyzję za nas. Mowa tu np. o takiej sytuacji, gdy mama musi przyjmować lekarstwa, które mogłyby zaszkodzić dziecku i nie ma możliwości ich odstawienia lub przyjmowania zamienników. Inną sytuacją w której będziesz musiała przestać karmić piersią, jest kolejna ciąża, która zagrożona jest zbyt wczesnym rozwiązaniem. O tym, że powinnaś odstawić dziecko od piersi, najpewniej poinformuje Cię lekarz.

Gdy karmienie piersią przestaje sprawiać radość

Pamiętaj! Mama to też człowiek! Masz prawo odczuwać zmęczenie karmieniem piersią. Jeśli zmieniło się Twoje nastawienie lub karmienie zaczęło Ci sprawiać duży ból (np. przez ząbki dziecka) masz prawo podjąć decyzję o odstawieniu dziecka od piersi. Karmienie nie może wiązać się z Twoim stresem lub zniechęceniem. Jeśli czujesz, że przyszedł taki moment przemęczenia i nie jest to stan krótkotrwały, zastanów się czy to nie najlepszy czas by przestać karmić piersią.

Gdy dziecko podejmie taką decyzję

Bardzo często zdarza się tak, że decyzje o odstawieniu piersi podejmuje za nas nasze dziecko. Rozsmakowanie w nowych pokarmach, rosnąca samodzielność i ogromna ciekawość świata, czasem sprawiają, że dziecko z dnia na dzień rezygnuje z matczynego pokarmu. Choć początkowo może to być dla Ciebie trudne i towarzyszyć Ci będą naprawdę skrajne emocje, musisz zdać sobie sprawę z tego, że taka jest naturalna kolej rzeczy.

Dziecko wkracza właśnie w kolejny etap i pomimo tego, że nie karmisz już piersią, nadal będziesz mu bardzo potrzebna! Nie zmuszaj dziecka do picia z piersi, bo dzieci lubią robić nam trochę na przekór, a to jeszcze bardziej zwiększy Twoją frustrację i utrudni odstawianie. Uszanuj decyzję tego małego człowieka, bo już teraz rośnie z niego mały indywidualista.

Poprzedni artykułCzy rzeczywiście podróże kształcą
Następny artykułNaczyniaki u dzieci – Jak leczyć
Redakcja serwisu to grupa specjalistów z wielu dziedzin, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą z czytelnikami. Wśród nich znaleźć można psychologów, kosmetologów, dietetyków czy pracowników służby zdrowia. Często publikujemy również artykuły podmiotów zewnętrznych, których profesjonalizm nie budzi żadnych wątpliwości. Nasza redakcja zawsze stara się znaleźć najbardziej interesujące i ważne dla czytelników tematy. Mamy również nadzieję, że publikowane przez nas treści zawsze będą pomocne i inspirujące. Niezmiennie zależy nam najbardziej na satysfakcji i zadowoleniu naszych czytelników.

Dodaj swój komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.