Strona główna Zdrowie i uroda 7 niesamowitych właściwości aloesu

7 niesamowitych właściwości aloesu

1300
0
właściwości aloesu
Aloes posiada wiele zastosowań leczniczych

Aloes to bardzo miły akcent zieleni w każdym biurze i domu. Ale czy wiesz, że twoja ulubiona roślina doniczkowa może być wykorzystywane do innych celów? Wśród wielu właściwości aloesu warto wymienić przynajmniej siedem, które omawiamy poniżej. 

Aloes pochodzi z Afryki Północnej, Europy Południowej i Wysp Kanaryjskich, jednak dziś można go spotkać w wielu miejscach na świecie, głównie w klimacie tropikalnym. Stosowany jest w celach leczniczych już od wieków, a ostatnio przezywa prawdziwy renesans popularności. Najpopularniejszą odmianą jest aloes zwyczajny, czyli aloe vera, znana i uprawiana praktycznie na całym świecie roślina doniczkowa.

Właściwości aloesu zwyczajnego

Oto 7 głównych zastosowań i właściwości aloesu, które wykorzystywane są praktycznie na całym świeice, również w warunkach domowych:

1. Aloes to naturalny regulator poziomu cukru we krwi

Aloes jest w stanie pomóc osobom z problemami cukrzycowymi. Przeprowadzone w Tajlandii badanie wykazało, że dwie łyżki soku z aloesu dziennie spowoduje spadek poziom cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 2. Wyniki te zostały potwierdzone w późniejszym badaniu z Turcji, dając nadzieję, że może on być przyszłością w leczeniu cukrzycy.

2. Do właściwości aloesu należy zaliczyć łagodzenie zaburzeń trawienia i zgagi

Choroba refluksowa żołądkowo-przełykowa (GERD) jest zaburzeniem trawienia, które często prowadzi do objawów typu zgaga. Niedawne wyniki badań pokazują, że spożywanie 1 do 3 porcji żelu z aloesu w czasie posiłków może zmniejszyć nasilenie choroby refluksowej przełyku i innych problemów związanych z trawieniem. Niska toksyczność rośliny sprawia, że jest to zupełnie bezpieczny i łagodny środek naturalny.

3. Aloes zwyczajny doskonale łagodzi zaparcia

Jeden z afrykańskich zespołów badawczych przeprowadził szereg doświadczeń, mających na celu ustalenie, czy lokalne zastosowania aloesu w folklorze jest uzasadnione zdrowotnie. Eksperymenty na szczurach wykazały, że żel uzyskany z typowej odmiany aloesu doniczkowego, łagodzi zaparcia i poprawia pracę jelit. Dzięki temu zastosowanie aloesu przy zaparciach znajduje podstawy naukowe.

4. Aloe Vera chroni owoce i warzywa

Żel z aloesu może pomóc w zachowaniu świeżości owoców i warzyw, przez dłuższy czas, bez konieczności stosowania potencjalnie niebezpiecznych i chemicznych substancji konserwujących. Ponadto, zastosowanie aloesu wzmacnia smak i świetnie komponuje się z masą owocową.

5. Sok z aloesu to wspaniała alternatywa do płukania jamy ustnej

Wyciąg z aloesu jest bezpieczną i skuteczną alternatywą dla chemicznych płynów do płukania jamy ustnej, zawierających takie substancje jak SLS. Naturalne składniki rośliny to spora dawka witaminy C, która może redukować płytkę nazębną, a także przynieść ulgę, przy krwawieniu lub obrzęku dziąseł.

6. Wśród właściwości aloesu jest zapobieganie nowotworom

Według nowego badania, aloeemodyny, zawarte w liściach aloe vera związki czynne, mogą spowalniać rozprzestrzenianie się komórek raka piersi. Naukowcy badają obecnie, jaką rolę może odgrywać aloes w innych typach nowotworów.

7. Aloes a rozjaśnianie skóry

Często poleca się używanie aloesu, aby utrzymać skórę jasną i nawilżoną. Według wyników jednego z badań skład aloe vera jest szczególnie wyjątkowy, dlatego może być przydatny do pielęgnacji cery w suchym, niestabilnym klimacie. Aby przetrwać, liście aloesu przechowują wodę, a kombinacja z naturalnymi związkami aktywnymi aloesu oraz złożonymi węglowodanami sprawia, że jest on bardzo skuteczny jako krem nawilżający do twarzy, a nawet lek przeciwbólowy. Aloes to również częsty dodatek wielu kosmetyków naturalnych.

Istnieją setki sposobów wykorzystania roślin aloesu w formie żeli i wyciągów. Naukowcy kontynuują odkrywanie nowych sposobów, jakie może nam dać ta naturalne panaceum na wiele problemów i dolegliwości. Może znacie jakieś inne, ważne zastosowania tej rośliny?

 

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

 

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.