Strona główna Zdrowie i uroda 7 niesamowitych właściwości aloesu

7 niesamowitych właściwości aloesu

630
0
właściwości aloesu
Aloes posiada wiele zastosowań leczniczych

Aloes to bardzo miły akcent zieleni w każdym biurze i domu. Ale czy wiesz, że twoja ulubiona roślina doniczkowa może być wykorzystywane do innych celów? Wśród wielu właściwości aloesu warto wymienić przynajmniej siedem, które omawiamy poniżej. 

Aloes pochodzi z Afryki Północnej, Europy Południowej i Wysp Kanaryjskich, jednak dziś można go spotkać w wielu miejscach na świecie, głównie w klimacie tropikalnym. Stosowany jest w celach leczniczych już od wieków, a ostatnio przezywa prawdziwy renesans popularności. Najpopularniejszą odmianą jest aloes zwyczajny, czyli aloe vera, znana i uprawiana praktycznie na całym świecie roślina doniczkowa.

Właściwości aloesu zwyczajnego

Oto 7 głównych zastosowań i właściwości aloesu, które wykorzystywane są praktycznie na całym świeice, również w warunkach domowych:

1. Aloes to naturalny regulator poziomu cukru we krwi

Aloes jest w stanie pomóc osobom z problemami cukrzycowymi. Przeprowadzone w Tajlandii badanie wykazało, że dwie łyżki soku z aloesu dziennie spowoduje spadek poziom cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 2. Wyniki te zostały potwierdzone w późniejszym badaniu z Turcji, dając nadzieję, że może on być przyszłością w leczeniu cukrzycy.

2. Do właściwości aloesu należy zaliczyć łagodzenie zaburzeń trawienia i zgagi

Choroba refluksowa żołądkowo-przełykowa (GERD) jest zaburzeniem trawienia, które często prowadzi do objawów typu zgaga. Niedawne wyniki badań pokazują, że spożywanie 1 do 3 porcji żelu z aloesu w czasie posiłków może zmniejszyć nasilenie choroby refluksowej przełyku i innych problemów związanych z trawieniem. Niska toksyczność rośliny sprawia, że jest to zupełnie bezpieczny i łagodny środek naturalny.

3. Aloes zwyczajny doskonale łagodzi zaparcia

Jeden z afrykańskich zespołów badawczych przeprowadził szereg doświadczeń, mających na celu ustalenie, czy lokalne zastosowania aloesu w folklorze jest uzasadnione zdrowotnie. Eksperymenty na szczurach wykazały, że żel uzyskany z typowej odmiany aloesu doniczkowego, łagodzi zaparcia i poprawia pracę jelit. Dzięki temu zastosowanie aloesu przy zaparciach znajduje podstawy naukowe.

4. Aloe Vera chroni owoce i warzywa

Żel z aloesu może pomóc w zachowaniu świeżości owoców i warzyw, przez dłuższy czas, bez konieczności stosowania potencjalnie niebezpiecznych i chemicznych substancji konserwujących. Ponadto, zastosowanie aloesu wzmacnia smak i świetnie komponuje się z masą owocową.

5. Sok z aloesu to wspaniała alternatywa do płukania jamy ustnej

Wyciąg z aloesu jest bezpieczną i skuteczną alternatywą dla chemicznych płynów do płukania jamy ustnej, zawierających takie substancje jak SLS. Naturalne składniki rośliny to spora dawka witaminy C, która może redukować płytkę nazębną, a także przynieść ulgę, przy krwawieniu lub obrzęku dziąseł.

6. Wśród właściwości aloesu jest zapobieganie nowotworom

Według nowego badania, aloeemodyny, zawarte w liściach aloe vera związki czynne, mogą spowalniać rozprzestrzenianie się komórek raka piersi. Naukowcy badają obecnie, jaką rolę może odgrywać aloes w innych typach nowotworów.

7. Aloes a rozjaśnianie skóry

Często poleca się używanie aloesu, aby utrzymać skórę jasną i nawilżoną. Według wyników jednego z badań skład aloe vera jest szczególnie wyjątkowy, dlatego może być przydatny do pielęgnacji cery w suchym, niestabilnym klimacie. Aby przetrwać, liście aloesu przechowują wodę, a kombinacja z naturalnymi związkami aktywnymi aloesu oraz złożonymi węglowodanami sprawia, że jest on bardzo skuteczny jako krem nawilżający do twarzy, a nawet lek przeciwbólowy. Aloes to również częsty dodatek wielu kosmetyków naturalnych.

Istnieją setki sposobów wykorzystania roślin aloesu w formie żeli i wyciągów. Naukowcy kontynuują odkrywanie nowych sposobów, jakie może nam dać ta naturalne panaceum na wiele problemów i dolegliwości. Może znacie jakieś inne, ważne zastosowania tej rośliny?

 

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

 

Poprzedni artykułGdzie szukać fajnej dziewczyny
Następny artykułJak z powodzeniem założyć salon fryzjersko-kosmetyczny
Redakcja serwisu to grupa specjalistów z wielu dziedzin, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą z czytelnikami. Wśród nich znaleźć można psychologów, kosmetologów, dietetyków czy pracowników służby zdrowia. Często publikujemy również artykuły podmiotów zewnętrznych, których profesjonalizm nie budzi żadnych wątpliwości. Nasza redakcja zawsze stara się znaleźć najbardziej interesujące i ważne dla czytelników tematy. Mamy również nadzieję, że publikowane przez nas treści zawsze będą pomocne i inspirujące. Niezmiennie zależy nam najbardziej na satysfakcji i zadowoleniu naszych czytelników.

Dodaj swój komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.