Strona główna Biznes i pieniądze Jak z powodzeniem założyć salon fryzjersko-kosmetyczny

Jak z powodzeniem założyć salon fryzjersko-kosmetyczny

1029
1
salon fryzjersko-kosmetyczny
Jak założyć salon fryzjersko-kosmetyczny

Własny salon fryzjersko-kosmetyczny to marzenie wielu kobiet, a jednocześnie duża szansa na sukces finansowy. Warto jednak pamiętać o co najmniej kilku zasadach, które pomogą zwiększyć szanse powodzenia.

Jeżeli pielęgnacja urody i stylizacja włosów należą do twoich głównych zainteresowań, być może zastanawiałaś się nad otworzeniem własnego salonu. Skoro jesteś w stanie przekuć swój talent oraz zainteresowania w coś przynoszącego zyski, to bardzo dobrze. Musisz jednak pamiętać o określonych krokach, które należy podjąć, aby twoje przedsięwzięcie miało szansę na sukces.

Jak zmniejszyć ryzyko porażki

Aby uniknąć porażki i zwiększyć swoje szanse na powodzenie, zacznij od stworzenia planu biznesowego. Jest to punkt obowiązkowy dla wszystkich, którzy zamierzają otworzyć małą firmę. Taki plan jest zarysem twoich zamiarów w odniesieniu do oferty. Być może masz pomysł na stylizację paznokci, włosów oraz zabiegi SPA, jak maseczki i masaże. Szeroka oferta usług sprawi, że twój biznes rozkwitnie, gdyż klienci już na wstępie będą mieli duży wybór.

Znalezienie odpowiedniego miejsca i towaru

Po starannym rozważeniu, co jesteś w stanie i chcesz zaoferować klientom, będziesz musiała zastanowić się nad miejscem, w którym otworzysz salon i skąd weźmiesz wyposażenie. Będziesz potrzebować określonego zestawu produktów, jak toniki, szampony, lakiery do paznokci, itp. Ich zakup od hurtowników będzie gwarancją najniższej ceny, a w rezultacie – wyższych zarobków. Dobry salon fryzjersko-kosmetyczny musi zapewniać dostęp do dobrej klasy produktów, a coraz częściej kosmetyków naturalnych i organicznych.

W ostatnim czasie wiele kobiet poszukuje sprawdzonych i bardziej bezpiecznych produktów, rezygnując z kosmetyków drogeryjnych, dostępnych w większości supermarketów. Coraz częściej decydują się na naturalne szampony bez sls, parabenów, silikonów, itp., a także wybierają domowe odżywki i maseczki. Podejmując działalność fryzjersko-kosmetyczną należy o tym pamiętać, by być przygotowanym na klientów nastawionych na styl ekologiczny.

Gdzie szukać finansowania

Po rozważeniu powyższych kwestii możesz zacząć rozglądać się za możliwością zdobycia pożyczki dla małych firm. Nie każdy dysponuje kapitałem na rozkręcenie interesu. Pożyczkę spłacisz, gdy firma zacznie przynosić zyski. Po załatwieniu wszelkich formalności możesz zacząć szukać lokalu o odpowiedniej powierzchni.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele pożyczek i kredytów, które są wspierane funduszami europejskimi. Istnieje również możliwość zdobycia pieniędzy z Urzędu Pracy, co prawda względnie niewielkich sum, ale jednak na początek przyda się każda złotówka.

Jak wypracować styl i renomę

Mając już za sobą opisane wyżej etapy, możesz zacząć pracować nad wystrojem wnętrza. Najpewniej będzie konieczne pomalowanie ścian. Zadbaj o meble oraz obrazy na ścianach, które zapewnią klientom wygodę oraz przytulne otoczenie. Powinnaś wydzielić odrębne strefy, przeznaczone na różne usługi. Na przykład część salonu będzie wyposażona w krzesła fryzjerskie, inna – w małe stoliki do manikiuru. Dobra organizacja przestrzeni pozwoli klientom łatwiej poruszać się na terenie Twojego salonu fryzjersko-kosmetycznego.

Ważna jest również właściwa organizacja

Rozważ, czy na miejscu będzie ci potrzebny komputer i telefon. Dzięki temu pierwszemu będziesz mogła prowadzić elektroniczny grafik umówionych wizyt. Możesz również w ten sposób prowadzić dokumentację miesięcznych wydatków i zysków. Prowadzenie takiej dokumentacji jest niezbędne w celach podatkowych. Pilnując tych spraw na bieżąco, niezależnie od tego, czy będziesz prowadzić księgowość osobiście, czy też kogoś do tego zatrudnisz, unikniesz późniejszych problemów.

Ważna jest reklama

Na kilka tygodni przed planowanym otwarciem musisz poświęcić czas oraz środki na ogłoszenia i reklamę. Zareklamujesz się za darmo, promując swoją firmę w mediach społecznościowych. Taka forma reklamy działalności w Internecie stała się w ostatnim czasie niezwykle popularna.

Powinnaś zadbać również o wizytówki i ulotki, które rozdasz ludziom w okolicy. Dobrym rozwiązaniem może być również ogłoszenie w lokalnej gazecie. Po otwarciu i pojawieniu się klientów wciąż należy dbać o dobrą reklamę. Twój salon fryzjersko-kosmetyczny z całą pewnością będzie tego potrzebował.

O czym jeszcze pamiętać

Gdy będziesz miała już do czynienia z klientami, zawsze traktuj ich z szacunkiem. Pamiętaj, że prowadzona przez ciebie działalność zakłada dbałość o dobry wygląd i samopoczucie klientów. Bądź wobec nich uczciwa, zawsze jednak staraj się dostarczyć im usług, o które proszą. Cały czas powinnaś dokształcać się w temacie stylizacji paznokci, włosów oraz innych zabiegów związanych z urodą, tym bardziej że ciągle pojawiają się nowe trendy, które mogą zainteresować klientów. Spraw, aby każdy, kto przekroczy próg twojego salonu, poczuł się wyjątkowo, a w zamian otrzymasz wiele pozytywnych opinii. Te są z kolei największym dobrodziejstwem dla małych firm.

Każdy salon fryzjersko-kosmetyczny to przede wszystkim ludzie. Od pierwszego dnia pracy należy pamiętać o właściwych relacjach z klientami. W dzisiejszych czasach wymaga się nie tylko miłego podejścia, ale również elastyczności i dopasowania do oczekiwań. Pamiętaj, że najważniejszym gwarantem sukcesu jest pasja do swojej pracy.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

1 KOMENTARZ

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.