Dni płodne stanowią okres cyklu, w którym może dojść do zapłodnienia. U zdrowych kobiet trwa on zwykle ok. 6 dni, tj. 5 dni przed owulacją i dzień owulacji. Jak go rozpoznać i czym się charakteryzuje?
W trakcie całego cyklu miesiączkowego, w organizmie kobiety zachodzą różne zmiany, dzięki którym można określić kiedy są dni płodne. By to zrobić, musisz je dokładnie obserwować. Jeżeli uda się Tobie dojść do tego, kiedy masz dni płodne, będziesz mogła nie tylko zaplanować sobie ciążę, ale także jej uniknąć, bo może to być naturalna metoda antykoncepcji.
Faza pęcherzykowa
Faza pęcherzykowa wyznacza początek cyklu, i to w trakcie tej właśnie fazy dojrzewa pęcherzyk jajnikowy. Trzeba tutaj dokonać podziału na dwa etapy – na ten, w którym kobieta jest płodna, oraz na ten, w trakcie którego na pewno nie zajdzie w ciążę.
W trakcie tej drugiej fazy plemniki nie przeżyją w pochwie kobiety dłużej niż kilka godzin, bo jej środowisko zachowuje kwaśny odczyn. W dodatku brak jest śluzu szyjkowego a sama szyjka ułożona jest nisko. Jest zamknięta i twarda. By określić ten dzień można także użyć termometru bo w trakcie tejże fazy temperatura jest dość niska i utrzymuje się na stałym poziomie.
W fazie płodnej jest zupełnie inaczej. Szyjka macicy mięknie i otwiera się, a temperatura ciała nagle wzrasta. Wtedy pojawia się także śluz. Początkowo będzie bardzo gęsty, o kremowej konsystencji, ale po czasie staje się przejrzysty. Dzięki temu śluzowi środowisko pochwy zamienia się na to, które jest dla plemników bardzo przyjazne. W tym czasie można zacząć starać się o potomstwo, albo szczególnie uważać, ponieważ oznacza to dni płodne.
Czy w dni płodne zachodzą jakieś zauważalne zmiany?
W dni płodne zachodzą w ciele kobiety zauważalne zmiany. Większość z nich, w okresie płodności, ma przede wszystkim znacznie lepsze samopoczucie. Odczuwa przypływ pozytywnej energii i zaczyna patrzeć przez różowe okulary. Niewiele kobiet łączy ten stan z fazą płodności, która właśnie trwa.
Dodatkowo są także kobiety, które – gdy mają dni płodne – cieszą się piękną cerą. Dochodzi do tych cech lepsza koncentracja, dzięki czemu w trakcie dni płodnych łatwiej jest zaznajomić się z nowymi informacjami, a i w pracy wszystko lepiej się układa. Kolejnym elementem jest podniesiony popęd płciowy. Dni płodne sprawiają, że kobiety znacznie częściej myślą o seksie.
W dni płodne mogą również występować przykre objawy, związane na przykład z plamieniami albo z silnym bólem podbrzusza.
Faza ciałka żółtego
Faza ciałka żółtego następuje zaraz po fazie owulacji. Charakteryzuje ją pewnego rodzaju stałość, bo występuje u każdej kobiety i trwa od dziesięciu do szesnastu dni. To wtedy rośnie poziom progesteronu, a szyjka macicy się obniża i staje się twarda, w wyniku czeka szczelnie się zamyka.
Mamy wtedy fazę tak zwanej fizjologicznej niepłodności, bo szyjka macicy zamknięta za pomocą gęstego czopu i nie jest w stanie przepuścić żadnych plemników. To wtedy można zrezygnować ze środków antykoncepcyjnych nie obawiając się o to, że zajdziemy w ciążę.
Kobieta zwykle narzeka w tym czasie na bolące piersi, a jej samopoczucie jest znacznie gorsze. Do tego zatrzymuje się woda w organizmie, przez co mogą powstawać zaparcia, bo przemiana materii znacznie zwalnia. Dodatkowo pojawiają się często różne problemy ze skórą. Bardzo często w tym okresie kobiety są bardziej nerwowe i boli je głowa. Te wszystkie objawy są związane z tak zwanym napięciem przedmiesiączkowym, ale nie dotyczą one każdej kobiety, gdyż jest to sprawa bardzo indywidualna.
Jak więc rozpoznać dni płodne?
Najważniejsza jest obserwacja własnego ciała. Przede wszystkim warto regularnie mierzyć swoją temperaturę. Najlepiej zaopatrzyć się w elektroniczny termometr, który jest w swych pomiarach bardzo dokładny. Nie należy go zmieniać na inny przez cały cykl.
Dodatkowo należy obserwować swój śluz, zwracając uwagę na jego kolor, a także konsystencję. Jeżeli nabierze się większej wprawy, będzie można również zwrócić uwagę na położenie szyjki macicy. Konkretnie ustalić jej bieżące położenie – to , czy jest nisko, czy wysoko. Można to zrobić wkładając do pochwy dwa palce, tak głęboko, aż napotka się opór.
Jeżeli kobieta nauczy się określać dni płodne, będzie mogła ograniczyć stosowanie środków antykoncepcyjnych i cieszyć się seksem bez zabezpieczeń. Należy jednak pamiętać, iż ludzkie ciało potrafi płatać figle, a bezpieczny seks może okazać się iluzją.
Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!
warto wiedziec ze sa 'wspomagacze’ – czyli urządzenia badajace np. mocz czy ślinę pod kątem hormonów – i na tej podstawie wskazujące czy w danym momencie jest dzień płodny czy nie płodny.