Strona główna Związki Jakie są metody leczenia niepłodności

Jakie są metody leczenia niepłodności

912
0
metody leczenia niepłodności
Współczesne metody leczenia niepłodności dają duże szanse na powodzenie w zajściu w ciążę

Nieudane próby zajścia w ciążę są często bardzo bolesnym doświadczeniem. Warto wtedy sięgnąć po współczesne metody leczenia niepłodności, dające na to o wiele większe szanse. Wiele par nie ma niestety pełnej świadomości na ten temat, a czasem również środków finansowych. Warto jednak poznać dostępne metody leczenia niepłodności.

Problem z zajściem w ciąże ma coraz więcej par, a przyczyn takiego stanu rzeczy jest bardzo wiele. Żeby skutecznie dobrać metody leczenia niepłodności, najpierw musimy poznać jej przyczynę. Bez kompletu badań i wizyty u specjalisty na pewno się nie obędzie.

Kiedy warto zwrócić się do lekarza?

O niepłodności mówimy wtedy, gdy para pomimo regularnego współżycia bez zabezpieczenia, przez ponad rok czasu, nie zaszła w ciąże. Oczywiście do lekarza możemy wybrać się wcześniej, np. jeszcze przed podjęciem starań, by wykonać badania kontrolne.

Opieka kompetentnego lekarza może nam znacznie ułatwić zajście w ciąże. Najpierw dobrze jest wybrać się do naszego ginekologa, który być może w dalszej kolejności skieruje nas do specjalistycznej kliniki leczenia niepłodności. Ważne jest by oboje partnerów było przygotowane na szereg badań, problem niepłodności nie tyczy się bowiem wyłącznie kobiety! Prawidłowa diagnoza to podstawa by dobrać odpowiednie metody leczenia niepłodności.

Chirurgiczne metody leczenia niepłodności

Chirurgiczne metody leczenia niepłodności brane są pod uwagę wtedy gdy przyczyną jest np. endometrioza, polipy, zrosty, niedrożność jajowodów lub nasieniowodów. Warto wspomnieć, że nowoczesne zabiegi chirurgiczne, rzadko kiedy wykonywane są w sposób bardzo inwazyjny, częściej jest to np. metoda histeroskopowa.

Hormonalne i farmakologiczne metody leczenia niepłodności

W zależności od stwierdzonego niedoboru lub nadmiaru pewnych hormonów, lekarz dobiera odpowiednią metodę leczenia. U kobiet są to metody mające na celu wspomożenie owulacji, a u mężczyzn zwiększenie płodności (np. poprzez podawanie dużych dawek testosteronu). Należy jednak pamiętać, że kluczowa jest tu odpowiednia diagnoza, inaczej nie sposób dobrać odpowiednią metodę leczenia.

Inne choroby powodujące niepłodność

Zdarza się tak, że przyczyna niepłodności leży w zupełnie innej chorobie. Mogą to być np. problemy z tarczycą, cukrzyca, choroby nadnerczy lub inne schorzenia uwarunkowane genetycznie. Wtedy też metody leczenia niepłodności opierają się głównie na leczeniu właściwej choroby, w której niepłodność jest jedynie jednym z objawów.

Gdy oboje są zdrowi…

Zdarza się i tak, że pomimo wielu badań, lekarz nie jest w stanie znaleźć żadnych nieprawidłowości. Prawda jest bowiem taka, że duże znaczenie dla leczenia niepłodności ma nasza psychika i podejście. Może to tam znajduje się bariera? Należy także pamiętać, że żaden lekarz i żadna terapia nam nie pomogą, jeśli prowadzimy niezdrowy tryb życia. Zła dieta, używki, nieprawidłowa masa ciała, silny stres, to wszystko ma ogromny wpływ na naszą płodność.

Zdarza się, więc tak, że niektóre metody leczenia są banalnie proste? wystarczy zmienić dietę i zadbać o siebie nawzajem. Zwłaszcza jeśli czujemy, że przez problemy z płodnością oddaliliśmy się od siebie, a seks przestał sprawiać nam przyjemność, warto o pomoc zwrócić się do doświadczonego psychologa lub psychoterapeuty. Okres gdy nasze starania o dziecko nie przynoszą żadnych efektów, jest bardzo trudny dla wielu par, nie bójmy się, więc skorzystać z pomocy.

Jeżeli macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.