Bezpieczny seks to przede wszystkim odpowiedzialne zachowanie, mające na celu unikanie zbędnego ryzyka. Dotyczy ono zarówno konsekwencji zdrowotnych jak i społeczno-psychologicznych. Na czym on polega?
Podczas seksu można się zabezpieczać na bardzo wiele sposobów. Niestety coraz więcej nastolatków decyduje się na swój pierwszy raz zupełnie nieświadoma ryzyka, jakie podejmują. Zwłaszcza, jeżeli tak naprawdę nie wiedzą czym jest bezpieczny seks i jakie są możliwości unikania przykrych konsekwencji.
Co to jest bezpieczny seks?
Odbywając stosunek nie chodzi przecież wyłącznie o to, by ustrzec się przed zapłodnieniem. Bezpieczny seks to również taki, dzięki któremu możemy czuć się bezpieczni pod względem zdrowia. Uprawiając seks z przypadkowym partnerem nie możemy mieć pewności, czy nie choruje on na jakąś chorobę zakaźną. Dlatego tak ważne jest, by ZAWSZE używać prezerwatyw, nawet jeżeli kobieta stosuje terapię hormonalną.
Prezerwatywy
Prezerwatywa to absolutnie podstawowy „gadżet”, którego należy używać się w trakcie stosunku płciowego, zwłaszcza dość przypadkowego. Jest to metoda nienaturalna, dlatego kościół jej nie uznaje, aczkolwiek jest skuteczna i niezbyt kosztowna. Wystarczy nałożyć prezerwatywę na członka by cieszyć się udanym seksem bez ograniczeń. Chociaż mężczyźni często uważają, że seks w prezerwatywie jest jak lizanie cukierka przez papierek. Za to kobiety sądzą zwykle inaczej.
Istnieją różne rodzaje prezerwatyw, od tych które spełniają dodatkowo funkcje zapachowe czy też smakowe po takie, które obdarzone są specjalnymi, dodatkowymi wypustkami, dzięki którym kobieta odczuwa podczas stosunku dodatkową przyjemność. Są również takie specjalnie nawilżane, by kobieta czuła się w trakcie seksu komfortowo.
Błona dopochwowa
Nazywana przez lekarzy w bardzo różny sposób, dzięki której można uprawiać bezpieczny seks, bo jest naprawdę skuteczna w swym działaniu. Zakłada się ją w gabinecie ginekologicznych i choć jej koszt nie jest zbyt niski to przekładając to na czas, przez jaki będzie służyła okaże się, że nie jest droższa od prezerwatyw
Globulki dopochwowe
Globulki to również dość skuteczna metoda antykoncepcji, która pozwala uprawiać bezpieczny seks. Jest ona połączeniem metod mechanicznych a także chemicznych, zawiera w swoim składzie wiele środków plemnikobójczych więc je zatrzymuje a także trwale unieszkodliwia.
Hormony
Kuracja hormonalna wiąże się z łykaniem tabletek – codziennie, o określonej porze. Kobieta robi sobie tylko kilkudniowe przerwy na miesiączkę, po czym powraca do tabletek i zjada kolejne listki. To terapia skuteczna, dzięki której również można uprawiać bezpieczny seks, jednak należy wziąć pod uwagę, że tak naprawdę żaden sposób nie jest stuprocentowym zabezpieczeniem i ZAWSZE istnieje szansa, że plemnik dotrze tam, gdzie nie powinien, a co za tym idzie dojdzie też do zapłodnienia. Coraz bardziej popularne są także plastry, dzięki którym hormony docierają do ciała kobiety w odpowiednich dawkach i w określonym czasie. Plastry są fajną alternatywą do tabletek bo nie trzeba codziennie pamięta co tym, by łykać pigułki. Plaster zazwyczaj zmieniamy raz w tygodniu i tylko o tym musimy pamiętać.
Metody naturalne
Te metody szczególnie promuje kościół. Księża uważają, że to jedyny sposób na to, by w zgodzie ze sobą uprawiać bezpieczny seks. Wprawdzie jeżeli kobieta dokładnie obserwuje swoje ciało i ma bardzo regularne cykle miesiączkowe wie doskonale kiedy może sobie pozwolić na stosunek bez innych zabezpieczeń. Problem pojawia się jednak w przypadku, gdy są jakieś nieprawidłowości w długościach cyklu. Wtedy może dojść do zapłodnienia mimo dokładnych pomiarów temperatury i obserwacji śluzu. Czy istnieje jeszcze jakaś szansa na „rozwiązanie” problemu?
Tabletka po stosunku
Jeżeli przytrafiła się wam tak zwana wpadka – nie zawsze da się to zauważyć – to jak najszybciej wybierz się do ginekologa. Podczas badania sprawdzi, czy jest widoczny pęcherzyk i na twoją wyraźną prośbę może zaproponować specjalną tabletkę, którą można połknąć do 72 godzin po odbyciu stosunku. Bezpieczny seks to również zauważanie konsekwencji swojej niefrasobliwości, umożliwiających szybką reakcję na zagrożenie.
Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!