Strona główna Nauka i kariera Co pomoże skupiać się na nauce

Co pomoże skupiać się na nauce

1362
0
skupiać się na nauce
Wiele osób uczących się ma problemy z koncentracją i skupieniem

Efektywna nauka wymaga nie tylko właściwej motywacji i zainteresowania, ale także stworzenia właściwego otoczenia. Warto wyeliminować wszystkie rozpraszające bodźce, które utrudniają koncentrację i rozpraszają naszą uwagę. W jaki zatem sposób skupić się na nauce, by była ona skuteczna?

Wielu osobom nauka sprawia trudność, dlatego że nie potrafią się na niej skoncentrować. Wtedy trudno jest o dobre efekty, a proces nauki wydaje się nie mieć końca. Warto zatem rozważyć, co może okazać się pomoce w skoncentrowaniu uwagi na nauce. Zwróćmy uwagę na kilka istotnych czynników.

Odpowiednie miejsce do nauki

Koniecznie trzeba znaleźć miejsce odpowiadające własnym potrzebom. Większość osób szuka miejsca spokojnego i zacisznego, ale niektórzy wolą słyszeć jakieś dźwięki w tle. Na pewno musi być to miejsce dobrze oświetlone i wentylowane. Warto, by było to miejsce, przez które nie będą co chwilę przechodzić inni domownicy, tym samym odwracając naszą uwagę. Istotne jest też, by znajdowała się tutaj potrzebna ilość miejsca na książki, zeszyty, notatki i inne materiały. Warto też zawsze uczyć się w tym samym miejscu, gdyż mózg będzie je kojarzył właśnie z nauką, i łatwej będzie się tutaj koncentrować. Dlatego nie należy tutaj grać, bawić się i trzymać rzeczy, które mogłyby rozpraszać uwagę.

Odpowiednia pora do nauki

Również w tym wypadku należy wybrać porę dostosowaną do naszych indywidualnych możliwości. Każda osoba ma inne predyspozycje – niektórym najłatwiej jest się skoncentrować i przyswajać wiedzę rano, inni wolą robić to wieczorem, a jeszcze inni w nocy. Należy zatem ustalić, jaki czas jest najdogodniejszy i trzymać się właśnie tej stałej pory.

Zadbaj o warunki

Jeżeli przychodzi pora na naukę, należy stworzyć sobie jak najlepsze warunki. Koniecznie staje się zatem ograniczenie ewentualnych zakłóceń. Dobrze jest zatem wyłączyć lub wyciszyć telefon, a jeżeli korzystamy do nauki z laptopa, wyłączyć komunikatory, skrzynkę pocztową, a nawet Internet. Osoby, które uczą się przy muzyce, mogą włączyć cichą, delikatną listę utworów.

Odpowiedni sposób by lepiej skupiać się na nauce

Dobrze jest także opracować techniki nauki, które ułatwią koncentrowanie się i przyswajanie wiedzy.

  • przygotowanie materiału – na początku warto zrobić listę rzeczy, których trzeba się nauczyć. Następnie można cały materiał podzielić na mniejsze partie i ustalić, w jakim systemie będziemy się ich uczyć – w zależności od ilości czasu, który mamy,
  • techniki aktywnego czytania – sporo informacji można opanować już w czasie czytania materiału. Jednak wymaga to odpowiedniej techniki. Należy zatem przeczytać część materiału, a następnie go powtórzyć, np. zadając sobie pytania, streszczając go, ale też zapisując trudniejsze zagadnienia (pisząc również zapamiętujemy),
  • nauka naprzemienna – warto co jakiś czas zmieniać zagadnienia, by mózg mógł trochę odpocząć. Zamiast więc 3 czy 4 godziny uczyć się historii, można po godzinie zrobić przerwę i pouczyć się czegoś innego, co będzie dla mózgu świeżą porcją wiedzy. Warto też wymieniać przedmioty nudne z tymi, które bardziej lubimy. Wtedy łatwiej będzie się nam skoncentrować i więcej czasu będziemy mogli się skutecznie uczyć.

Jak widać, żeby skupiać się na nauce nie ma łatwych rozwiązań. Ważna jest koncentracja, dążenie do celu i właściwe warunki pracy. Najważniejsze to nie odpuszczać!

Źródło: accommo.pl

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.