Strona główna Styl życia Sporty wodne doskonałe na urlop

Sporty wodne doskonałe na urlop

1504
0
sporty wodne
Bez wątpienia w ostatnich latach różnego rodzaju sporty wodne stały się bardziej atrakcyjne i dostępne

Sporty wodne to tak naprawdę dyscypliny sportowe, uprawiane na lub w wodzie. Wiele z nich może być uprawianych zupełnie amatorsko, z kolei inne wymagają specjalistycznego sprzętu i wyszkolenia. Nie mniej jednak coraz częściej stanowią atrakcyjną formę rozrywki i wypoczynku. Które sporty wodne są najbardziej popularne i dostępne? Czego warto spróbować w okresie wakacyjnym? Koniecznie przeczytajcie!

W ostatnich latach wszelkiego rodzaju sporty wodne znacznie zyskują na popularności. Przede wszystkim stają się bardziej dostępne, ze względu na cenę, ale również infrastrukturę. To także bardzo ciekawy sposób na aktywne spędzenie czasu, dlatego coraz częściej z niego korzystamy w trakcie długo planowanego urlopu. Często sporty wodne uprawiają całe rodziny, które mogą w ten sposób lepiej i trwalej budować wzajemne relacje. Zapewniają najczęściej nie tylko wspaniałą zabawę, ale także mogą się istotnie przyczynić do poprawy ogólnego samopoczucia i kondycji fizycznej. Które z nich są najciekawsze? Postaramy się podpowiedzieć.

Sporty wodne a wypoczynek

Różnego rodzaju sporty wodne w większości zależne są od dogodnych warunków termicznych lub technicznych. Dlatego najczęściej uprawia się je w ciepłe i letnie miesiące, chociaż istnieją od tej reguły pewne odstępstwa. W tym okresie jednak najwięcej ludzi decyduje się ich spróbować lub nawet nieco głębiej poznać ich tajniki. Sprawdźmy zatem które sporty wodne są najpopularniejsze w naszym kraju i które z nich mogą się okazać szczególnie atrakcyjne w okresie wakacyjnym.

Kajakarstwo

Tego rodzaju sporty wodne przede wszystkim można uprawiać grupowo. Kajakarstwo bez wątpienia należy do najbardziej popularnych i dostępnych dla amatorów. Organizatorzy spływów zapraszają na spływy zorganizowane grupy. Nie ważne, że nigdy wcześniej nie miałeś nic wspólnego z tym sportem, instruktor wszystko tobie pokarze. Na wstępie każdy uczestnik spływu otrzyma kapok i zostanie pouczony, m.in. w jaki sposób powinien wiosłować. Dodatkowo będzie mógł też liczyć na wsparcie ratownika. Chcesz przeżyć emocjonującą przygodę? Koniecznie wybierz się na spływ kajakowy.

Nurkowanie

Niektóre sporty wodne są niezwykle ciekawe, takie, które pozwalają odkryć coś wyjątkowego. Jednym z nich jest zapewne nurkowanie. Oczywiście nie każdy będzie mógł zostać najprawdziwszym płetwonurkiem, ale każdy może spróbować swych sił w tym sporcie. By sprawdzić, czy ten sport jest właśnie dla Ciebie, możesz wybrać się do przeszkolonej osoby, które nauczy Cię zarówno jak zachować się pod wodą, jak i tego, jakiego sprzętu będziesz potrzebował. Na początku można liczyć na specjalny wykład, po którym instruktor pokaże jak to wszystko wygląda w praktyce.

Źródło: DIVING in the Cayman ISLANDS

Jedyne, co będziesz musiał robić, to obserwować i wyrównać odpowiednio ciśnienie. Kiedy bowiem się zanurzamy, ciśnienie gwałtownie się podnosi. Aby je wyrównać, należy przez zaciśnięty nos wykonać wydech. Sprzęt nurkowy obsłuży już za ciebie instruktor i zadba on również o to, byś nie tkwił pod wodą zbyt długo. Chociaż to piękny sport, niestety są pewne przeciwwskazania do jego uprawiania. Astma, czy problemy z płucami to główne tego powody, a kolejne to na przykład epilepsja lub jakieś problemy z sercem. To ważne, by przed rozpoczęciem kursu wykonać wszelkie niezbędne badania – ale naprawdę dobry instruktor Cię na nie bez wątpienia skieruje.

Żeglarstwo

Istnieją sporty wodne, które niegdyś były jedynie odmianą transportu. Tak jest właśnie z żeglarstwem, które staje się coraz bardziej popularne. W tej chwili kojarzy się głównie z turystyką, ale również z rekreacją. Żeglarstwo jest również pewnego rodzaju formą przygotowania dla osób, które decydują się na wykonywanie typowo „morskich” zawodów – takich jak marynarz, kapitan, czy też oficer. Tego rodzaju sport nie jest jednak tani, ponieważ większość ludzi musi wynajmować jacht, na którym będzie pływać. Na szczęście coraz większa konkurencja znacznie zwiększa dostępność tego rodzaju aktywności na wodzie.

Windsurfing

Jest to sport wodny podobny do klasycznego żeglarstwa, ale wykorzystuje się w nim innego rodzaju sprzęt. Ma on wiele różnych odmian, a najpopularniejsze są:

  • freeride – to rodzaj windsurfingu, który uprawia większość zwolenników tego sportu i nazywany jest pływaniem właściwym,
  • freestyle – typowo pokazowy, sportowiec wykonuje na desce przeróżne wariacje,
  • formuła – typowo wyścigowa odmiana weendsurfingu,
  • speed – niebezpieczna, ale za to najbardziej emocjonująca i ekscytująca forma.

Źródło: Windsurfen Freeride Comersee Italia #1 – GoPro Hero 3 [Full HD]

Fani sportów wodnych bardzo często wybierają windsurfing właśnie dlatego, że przybiera on tak wiele różnych form.

Pływanie

Biorąc pod uwagę wszystkie sporty wodne, pływanie jest najpopularniejsze. Nie wymaga od sportowca żadnych dodatkowych sprzętów, a ponadto może dotyczyć również tych najmłodszych pokoleń. Udowodniono, że pływać może nawet niemowlak, a im prędzej rozpoczniemy z nim naukę, tym szybsze efekty ona przyniesie. Od dawna jest to dyscyplina sportowa, która przyniosła naszym rodakom wiele sukcesów i medali. Pływać może właściwie każdy, a ćwiczenia w wodzie zaleca się nawet ciężarnym kobietom, które mogą w ten sposób odpocząć i odciążyć kręgosłup.

Jakich sportów wodnych warto jeszcze spróbować?

Jakie jeszcze sporty wodne można uprawiać? Na przykład piłkę wodną, jazdę na skuterach wodnych, wodny aerobic, hokej podwodny czy też wędkarstwo. Woda daje nam sporo możliwości do uprawiania przeróżnych aktywności fizycznych.

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.