Strona główna Styl życia Uprawa ziół w domu – Od czego zacząć

Uprawa ziół w domu – Od czego zacząć

988
0
domowa uprawa ziół
Uprawa ziół w domu może dawać bardzo dużo satysfakcji

Uprawa ziół w domu to obecnie bardzo częste zjawisko, dające wiele satysfakcji i przynoszące wspaniałe efekty kulinarne. To również wspaniały sposób na zagospodarowanie balkonu i radość ze stałych dostaw świeżych dodatków do codziennej diety.

Jeżeli jesteś właścicielem rodzinnego domku gdzieś na obrzeżach miasta to wielki z ciebie szczęściarz. Możesz liczyć nie tylko na spokojny wypoczynek z dala od głośnych sąsiadów ale również na kawałek ogródka, w którym posiejesz ulubione warzywa. Te z własnej hodowli są znacznie smaczniejsze od tych, które kupujemy w sklepach, nawet dobrych warzywniakach.

A co jeżeli nie jesteś takim szczęściarzem? Pozostaje tobie uprawia ziół, a czasem nawet warzyw, jedynie w domowych warunkach.

Rośliny cebulowe

Czasami pewnie masz ochotę na dodatek świeżego szczypiorku. Do jajecznicy z wiejskich jaj z szyneczką i boczkiem, czy z pomidorami. Mniam, ślinka cieknie na samą myśl o nich. Ale do sklepu daleko, a po drugie czy taki sklepowy szczypior ma w sobie więcej witamin, czy chemii? Chociaż normy unijne zakazują korzystać ze sztucznych ulepszaczy, to jednak niewielu ogrodników się do tego stosuje.

Na szczęście, można temu zaradzić i zupełnie domowym sposobem wyhodować przepyszny szczypior. Wystarczy młodą cebulkę, niewielkich rozmiarów, położyć na zwilżona gazę umieszczoną w słoiku lub w szklance. Trzeba codziennie sprawdzać jej wilgotność i zadbać o to, by gaza się nie wysuszyła. Już po kilku dniach cebula wypuści korzenie, a zaraz później wyrośnie z niej przepyszny szczypiorek. Uprawa ziół w domu naprawdę jest możliwa. Co jeszcze można wyczarować w domowych warunkach?

Jakie zioła są najlepsze do uprawy domowej?

Niestety nie wszystkie zioła sprawdzają się w uprawie domowej. Jest jednak długa lista tych, które hodowane w domowych warunkach nie różnią się niczym od tych z ogrodu. Jeżeli odpowiednio się do tego przygotujemy – zakupimy ziemię, doniczki? już niedługo na naszych parapetach będą stały pojemniki pełne zielonych i pachnących ziół. Oczywiście uprawa ziół może być także typowo balkonowa co jest o tyle dobre, że kiedy przyjdą ostrzejsze mrozy wszystkie delikatniejsze rośliny będzie można po prostu przenieść do domu.

A co zrobić z nadmiarem ziół?

Uprawa ziół takich jak pietruszka naciowa wiąże się z ich silnym przyrostem, na tyle szybkim, że czasami po prostu nie nadążamy z ich przerabianiem. W tym przypadku można po prostu zerwać przerośnięte zioła, pokroić je i zamrozić w zamrażalniku po to, by zimą mogły być dodatkiem do smacznych potraw.

Można je również wrzucić do plastikowych, zamykanych pojemniczków lub skorzystać z rozwiązania, dzięki któremu zaoszczędzimy miejsce w zamrażalniku. Wystarczy wsypać zioła do woreczków foliowych, uprzednio odpowiednio opisanych.

Jak wygląda uprawa ziół w doniczce?

Doniczkowe rośliny cechują się największym przyrostem, gdy uprawiane są w temperaturze nie przekraczającej 20 stopni i nie schodzącej poniżej piętnastu stopni. Trzeba uważać na to, by nie przegrzać rośliny, a dodatkowo żeby nie narazić jej na przeciągi. Jeżeli otwierasz okno, najlepiej odstaw roślinę w inne miejsce.

Czy wiesz, że uprawa ziół domowych wcale nie musi się wiązać z dodatkowym nawożeniem? Jeżeli tylko odpowiednio zadbasz o roślinę i dostarczysz jej dobrą jakościowo ziemię nie będziesz musiał stosować żadnych ulepszaczy. Pamiętaj, że zioła lubią wilgoć, dlatego powinieneś je regularnie podlewać nie zapominając również o regularnym usuwaniu przyrostów.

Jeżeli w doniczce zacznie się robić zbyt ciasno, po prostu oberwij kilka liści. Nie wyrzucaj ich, jeżeli nie chcesz wykorzystać ich akurat teraz. W lodówce zachowają świeżość znacznie dłużej, a poza tym możesz je umyć, pokroić i zamrozić.

Uprawa ziół w domu to świetna alternatywa do kupowania roślin na bazarkach czy też w marketach. Dzięki tej możliwości masz okazję jeść zdrową zieleninę, bez chemicznych dodatków.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Poprzedni artykułCo może powodować plamy na skórze
Następny artykułDieta na zdrowe i mocne paznokcie
Redakcja serwisu to grupa specjalistów z wielu dziedzin, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą z czytelnikami. Wśród nich znaleźć można psychologów, kosmetologów, dietetyków czy pracowników służby zdrowia. Często publikujemy również artykuły podmiotów zewnętrznych, których profesjonalizm nie budzi żadnych wątpliwości. Nasza redakcja zawsze stara się znaleźć najbardziej interesujące i ważne dla czytelników tematy. Mamy również nadzieję, że publikowane przez nas treści zawsze będą pomocne i inspirujące. Niezmiennie zależy nam najbardziej na satysfakcji i zadowoleniu naszych czytelników.

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.