Strona główna Zdrowie i uroda Antybiotyk – Jak bezpiecznie przyjmować

Antybiotyk – Jak bezpiecznie przyjmować

1066
0
antybiotyk
Antybiotyk należy zawsze przyjmować według wskazań lekarza

Bywa, że antybiotyk jest jedyną możliwością wyjścia z choroby lub zagojenia rany. Jest to substancja czynna, która maże mieć bardzo silne działanie, dlatego jest najczęściej w stanie skutecznie niszczyć infekcje bakterie, a przynajmniej zahamować jej wzrost. Ważne jest jednak, by właściwie go przyjmować.

Chociaż antybiotyk wydawany jest z polecenia lekarza i z reguły powinien być bezpieczny, to w trakcie jego przyjmowania zawsze należy stosować się do kilku ważnych zasad. O czym należy pamiętać?

Chcesz żeby się dobrze przyswoił

Przyjmuj antybiotyk w odpowiednich godzinach. Pamiętaj, że pomiędzy każdą dawką należy zachować równą przerwę godzinową, dlatego przyjmij pierwszą na 60 minut przez posiłkiem – w tym wypadku śniadaniem, lub też dwie godziny po nim. Regularne dawkowanie pozwala utrzymać kurację leczniczą na odpowiednim poziomie. Ewentualne przerwy mogą zniweczyć cały proces, a w najgorszym wypadku pozwolić na uodpornienie szczepów bakterii na działanie leku.

Połykaj antybiotyk w całości

Połykanie antybiotyku w odpowiednich dawkach jest bardzo ważne, bo do żołądka powinna dotrzeć cała dawka leku, a jeżeli pozwolimy sobie na jego rozdrobnienie lub też rozpuszczenie, to tak się nie stanie. Dodatkowo bywa, że niektóre leki nie są odporne na kwas żołądkowy dlatego muszą dotrzeć do nich w swojej osłonce, której pozbędziemy się natychmiast po rozpuszczeniu w treści żołądka.

Czym popijać            

Praktycznie jedynym polecanym płynem jest czysta woda. Wszelkie napoje mleczne i soki, a zwłaszcza te z popularnych cytrusów, zupełnie odpadają. Mają one niepożądane właściwości, przez które to antybiotyk nie może się właściwie wchłaniać z układu pokarmowego. Produkty mleczne natomiast wykluczamy ze względu na fakt, że mają w składzie ogromne ilości wapnia. Wchodzi on w niepożądane reakcje z antybiotykiem, który nie może się dobrze wchłonąć. Przy przyjmowaniu antybiotyku nie chodzi wyłącznie o samo popijanie, trzeba również pamiętać, że soki cytrusowe, a także napoje i inne produkty mleczne można spożywać wyłącznie w odpowiednio długim czasie po przyjęciu dawki leku.

Trzymaj się godzin i ustalonych dawek

Antybiotyk to nie jest zwykły syropek na gorączkę czy też polopiryna. Trzeba uważać, gdyż jest to często silny lek, który mimo swoich zdolności leczniczych może wywołać w organizmie wiele szkód. Dlatego tak ważne jest, by trzymać się ustalonej dawki i nigdy nie zmieniać godzin jego przyjmowania.

Jeżeli masz brać antybiotyk dwa razy w ciągu dnia, rób to z zegarkiem w ręku co 12 godzin. Jeżeli trzy raz w ciągu dnia musisz przyjąć dawkę co 8 godzin. Wszystko dlatego, by utrzymywał się stały poziom antybiotyku we krwi, tylko w ten sposób organizm będzie mógł poradzić sobie z wirusem.

Działania niepożądane

Jak w przypadku wszystkich leków przy przyjmowaniu antybiotyku również mogą się pojawić efekty uboczne. Nigdy nie wiadomo jak twój organizm zareaguje na nowy lek. Dlatego bardzo dokładnie obserwuj reakcje organizmu na kolejne podawane dawki. Jeżeli dolegliwości nie są zbyt uciążliwe ani bardziej uporczywe od samej infekcji nie należy się nimi przejmować. Jednak gdy pojawi się biegunka, silne osłabienia czy nawet obrzęki należy natychmiast skonsultować się z lekarzem, który z pewnością zaleci odstawienie leku, a także zamianę na inny.

Nie pij alkoholu w trakcie antybiotykoterapii

To bardzo ważne bo nawet najmniejsza dawka alkoholu utrudnia wchłanianie leku, a dodatkowo może wchodzić z nim w interakcje. Może to wywoływać bardzo nieprzewidywalne i niebezpieczne skutki uboczne, a nawet doprowadzić do omdleń i zapaści.

Wytrwaj do końca

Nawet jeżeli poczujesz się lepiej, a objawy choroby ustąpią nie przerywaj antybiotykoterapii. Powinieneś stosować się do zaleceń lekarza, który po wizycie kontrolnej będzie mógł ocenić, czy na pewno można już odstawić lek, czy też będziesz musiał przyjąć kolejną serię. Jeżeli nie przyjmiesz leku do końca, bakterie zaczną się znów namnażać, a dodatkowo uodpornią się na wcześniej przyjmowany antybiotyk i trzeba będzie zastosować kolejny typ leku. W konsekwencji można długo wychodzić z choroby i bardzo wyniszczyć swój organizm.

Zawsze pytaj o zdanie lekarza

Nawet jeżeli czujesz się bardzo źle a w szafce kuchennej lub w apteczce czeka na ciebie zapasowa buteleczka antybiotyku to NIGDY nie rozpoczynaj antybiotykoterapii na własną rękę. Powinieneś zawsze skonsultować się z lekarzem, który oceni czy tego typu terapia rzeczywiście jest konieczna. Jeżeli stwierdzi, że tak, nie zapomnij zacząć stosować probiotyki. Stanowią one niezbędną terapię osłonową, pozwalająca minimalizować skutki uboczne działania leku. Warto bowiem pamiętać, że silne działanie antybiotyku może wyniszczyć niezbędną faunę bakteryjną, a tym samym zakłócić procesy trawienia, a nawet doprowadzić do grzybicy.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.