Strona główna Dzieci Oglądanie telewizji – Jaki ma wpływ na dziecko

Oglądanie telewizji – Jaki ma wpływ na dziecko

1752
0
oglądanie telewizji
Telewizja może mieć bardzo duży i negatywny wpływ na dziecko

Oglądanie telewizji to dzisiaj jedna z głównych rozrywek większości ludzi. Warto się zastanowić, jaki może mieć negatywny wpływ na dziecko i jego rozwój.

Zdarzają się takie rodziny, w których włączony telewizor stanowi naturalne tło dla codziennego życia. W innych, oglądanie telewizji przez dzieci jest całkowicie zabronione. Każdy rodzic powinien zdawać sobie sprawę z tego jaki wpływ na dziecko ma telewizja i jaki wybrać model wychowania.

Problemy z koncentracją

Najczęstszym problemem jaki pojawia się, gdy oglądanie telewizji jest codziennością i to już od najmłodszych lat, to niewystarczająca koncentracja i skupienie dziecka. Telewizja i nadawane w niej treści, przyzwyczajają dziecko do bardzo silnych bodźców. Dynamiczny rozwój akcji, żywe kolory, do tego głośne dialogi i muzyka, to wszystko ma ogromny wpływ na dziecko.

Małe dzieci bardzo szybko przyzwyczajają się do tego rodzaju bodźców. Później trudno jest im skupić się na książeczce, układaniu klocków czy grach rodzinnych. W późniejszym okresie pojawiają się problemy z koncentracją w szkole. Dzieci nie mogą usiedzieć w ławce, nie potrafią skupić się na tym o czym mówi nauczyciel. A wszystko dlatego, że człowiek przywyka do pewnego poziomu bodźców, a później preferuje bodźce o jeszcze wyższej złożoności. Właśnie takie, jakie daje oglądanie telewizji. Jeśli dziecko od początku bombardowane jest tak intensywnymi bodźcami, szkolne lekcje będą dla niego szczytem nudy.

Oswojenie ze złem

Niestety wciąż wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego jaki wpływ na dziecko ma telewizja, czasem traktują nawet telewizor jak nianię, byleby mieć chwilę dla siebie. Przerażające jest też to, że rodzice często nie mają żadnej kontroli nad tym, co ogląda ich dziecko. Małe umysły są bardzo chłonne, szybko łapią więc treści im przekazywane.

Poprzez oglądanie telewizji dzieci oswajają się z rozlewem krwi, agresją, pornografią i szeregiem negatywnych zachowań.Takie zachowania stają się to dla nich całkowicie naturalne. Telewizja ma ogromny wpływ na dziecko, ponieważ uczy je zobojętnienia na cudzą krzywdę. Warto pamiętać także o tym, że młodsze dzieci nie potrafią rozróżniać tego co się dzieje w telewizji, od tego co dzieje się w życiu realnym.

Telewizja, a koszmary senne

Dzieci, dla których oglądanie telewizji jest codziennością i nikt nie kontroluje tego co oglądają mogą cierpieć na koszmary senne. Straszna postać z bajki lub informacje o kataklizmie, które dziecko zobaczyły gdzieś w wiadomościach, mogą zaburzyć spokojny sen dziecka.

Telewizja otępia i może mieć negatywny wpływ na dziecko

Każdy rodzic powinien wiedzieć, że nadmierne oglądanie telewizji ma ogłupiający wpływ na dziecko. Szczególnie powinniśmy niepokoić się, gdy maluch wpatruje się w telewizor jak zahipnotyzowany. Pamiętajmy też, że oglądanie telewizji znacznie zuboża wyobraźnię naszego dziecka. Tak jak przy czytaniu książek dziecko musi myśleć, analizować treść, działać wyobraźnią, tak przy telewizji może być całkowicie bierne (i do tej bierności niestety się przyzwyczaja!). Dlatego należy pamiętać, że nadmierne oglądanie telewizji zabija w dziecku kreatywność.

Zaburzony system wartości

Oglądanie telewizji ma duży wpływ na kształtowanie się dziecięcego systemu wartości. Rozmaite programy i reklamy pełne są silnych mężczyzn i pięknych kobiet, a najwyższą wartością jest pieniądz i luksus. Takie obrazy budują w dziecku błędne przekonanie co do tego, co jest w życiu najważniejsze.

Takie wzorce propagowane przez telewizję, mogą się także stać przyczyną wielu frustracji. Nagle słyszymy od naszego dziecka, że chciałoby mieć bogatszych rodziców lub dostać bardzo drogą zabawkę, dzieci są bardzo podatne na manipulacje ze strony reklamodawców! Silnie zaburzony system wartości wymaga często pomocy psychologa, a czasami nawet długotrwałej terapii.

Czy oglądanie telewizji ma pozytywne strony?

Telewizja jest narzędziem. Wszystko zależy, więc od tego jak je wykorzystamy. Małym dzieciom do 3-4 roku życia, w ogóle oszczędźmy oglądania telewizji. Starsze niech spędzają przed nim tylko ograniczoną ilość czasu (z góry określmy, że jest to np. jedna bajka). Zawsze kontrolujmy co ogląda nasze dziecko, możemy pomyśleć o blokadzie rodzicielskiej na nieodpowiednich programach.

Warto wykorzystać oglądanie telewizji do przekazywania pozytywnych wzorców. W programie na pewno znajdziemy pozycje, które są dostosowane do wieku dziecka i wniosą coś pozytywnego do jego życia. Jeśli starsze dziecko ma jakąś pasję, np. kocha zwierzęta, zainteresujmy je np. programami przyrodniczymi.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.