Strona główna Dzieci Koszmary senne u dzieci – Jak sobie z nimi radzić

Koszmary senne u dzieci – Jak sobie z nimi radzić

1197
0
koszmary senne
Koszmary nocne u dzieci mogą wynikać z wielu uwarunkowań oraz specyficznych warunków otoczenia

Koszmary senne u dzieci to bardzo często występująca przypadłość, niezależnie od wieku i płci. Jej przyczyny mają najczęściej złożony charakter i wymagają właściwego podejścia rodziców. Jakie są możliwości w tym zakresie? W niniejszym artykule nieco głębiej rozważamy ten problem i podpowiadamy pewne rozwiązania.

Wraz z rozwojem układu nerwowego, u dziecka zaczynają pojawiać się pierwsze niespokojne sny i koszmary nocne. Dziecko budzi się z krzykiem, płaczem, a rodzic czuje się często bezradny. Podpowiadamy jakie są sposoby na koszmary senne i lęki u dzieci.

Znajdźcie przyczynę koszmarów sennych u dziecka

Choć koszmary senne i lęki pojawiają się na pewnym etapie rozwoju u wszystkich dzieci, to zawsze warto przyjrzeć się bliżej temu co ostatnio wydarzyło się w życiu dziecka. Najlepsze sposoby na nocne niepokoje to te, które pomagają przede wszystkim zwalczyć ich przyczynę. Zastanówcie się czy w życiu Waszej rodziny miały miejsce ostatnio jakieś duże zmiany: np. śmierć kogoś bliskiego, pierwsze dni w przedszkolu lub szkole, a może przeprowadzka?

Wiele dzieci pozornie nie okazuje większych emocji w związku z niektórymi wydarzeniami, a jednak podświadomie bardzo je przeżywa. Takie skrywane emocje mogą znajdować upust właśnie w formie koszmarów. Przyjrzyjcie się także temu co dziecko robi w ciągu dnia. Może koszmary senne pojawiają się tylko w określone dni? Może przyczyną była nieodpowiednia bajka, którą dziecko obejrzało lub wizyta kogoś, kto nastraszył dziecko?

Bliskość rodziców może być bardzo pomocna

Najważniejsza dla dziecka jest świadomość, że jest kochane przez rodziców. Okazujcie mu to na każdym kroku, nie szczędźcie mu czułości. Szczególnie przed snem dobrze jest żeby oboje rodziców przytuliło dziecko, możecie nawet zrobić z tego Wasz własny rytuał. Jeśli dziecko w nocy budzi się z płaczem, utulcie je, okażcie swoje wsparcie. Sam dotyk, ciepło i zapach rodzica to najlepsze sposoby na koszmary senne i lęki u dziecka. Takie zachowanie jest elementem rodzicielstwa bliskości. Nie okazujcie dziecku swojego zniecierpliwienia i zmęczenia sytuacją. Okażcie mu wyrozumiałość i ciepło, bo tego najbardziej potrzebuje. Pomóżcie mu ponownie zasnąć.

Pokój dziecka

Jeśli dziecko cierpi na koszmary senne, możecie zostawić w jego pokoju zapaloną małą lampkę. Ważne jest jednak by nie dawała zbyt dużego światła i nie zakłócała snu dziecka. Zadbaj o to, by w pokoju panował porządek, tak by dziecko nie musiało bać się dziwnych cieni rzucanych przez nieuprzątnięte przedmioty.

Wygońcie potwora

Małe dzieci nie wiedzą, że to co przed chwilą im się śniło było tylko fikcją. Wykorzystaj to i wspólnie upewnijcie się, że potwora nigdzie nie ma, np. zajrzyjcie pod łóżko. Możecie także opracować wspólny rytuał wypędzania potwora np. za pomocą magicznego hasła.

Rozróżniaj koszmary senne od lęków

Żeby znaleźć sprawdzone sposoby na koszmary senne i lęki, najpierw musisz nauczać się je rozróżniać. Po koszmarze, dziecko wybudza się, potrafi opowiedzieć sen, pragnie obecności rodzica. W czasie lęków nocnych dziecko pomimo otwartych oczu, nie wybudza się, odpycha chcącego je przytulić rodzica, a rano nic nie pamięta. Ważne jest żeby nie panikować, pomimo tego, że atak nocnych lęków często przeraża rodziców. Nie próbuj na siłę wybudzać dziecka, przeczekaj atak, a dziecko z pewnością zaraz zaśnie.

Dbaj o higienę snu

Ważne jest by dziecko miało wysoki komfort snu. Przed spaniem wywietrz pokój dziecka, dbaj też by kładło się i wstawało o stałej porze. Pamiętaj, że jeśli dziecko jest bardzo mocno zmęczone, może mieć nie tylko problemy z zaśnięciem, ale i właśnie z koszmarami. Przed spaniem unikajcie emocjonujących zabaw, nie oglądajcie też telewizji. Starajcie się wyciszyć, np. przez czytanie spokojnych bajeczek.

Rozmowa jest bardzo ważna

Starajcie się dużo rozmawiać z dzieckiem. Gdy właśnie wybudziło się z koszmaru, tłumaczcie mu, że to był tylko sen i nic mu nie grozi (o ile dziecko potrafi już rozróżniać sny od rzeczywistości). Możecie spróbować odwrócić jego uwagę, mówiąc o czymś przyjemnym. Rozmowa jest bardzo ważna, bo pozwoli Wam także wychwycić problemy z jakimi być może zmaga się Wasze dziecko, a które mogą powodować problemy ze snem.

Szukaj profesjonalnej pomocy

Jeśli nie możecie sobie poradzić z problemem, a ten nie ustępuje lub się nasila, nie bójcie się porozmawiać o tym z lekarzem. Zwróćcie się o pomoc do pediatry lub psychologa dziecięcego. Warto sięgnąć po pomoc zawsze w sytuacji, gdy koszmary senne powtarzają się zbyt często.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.