Strona główna Dzieci Pokój dziecięcy – Jak utrzymać porządek

Pokój dziecięcy – Jak utrzymać porządek

1268
0
pokój dziecięcy
Wielu ludzi ma problem i nie wie jak skutecznie uporządkować dziecięcy pokój

Nie możesz poradzić sobie z bałaganem i nie wiesz jak uporządkować pokój dziecięcy? Nie martw się! Nie tylko Ty masz taki problem. Zobacz co warto z tym zrobić, by utrzymać względny porządek.

Każdy rodzic może zaświadczyć, że posiadanie dzieci łączy się z gromadzeniem masy przedmiotów. Jeśli wchodzisz do dziecięcej sypialni i widzisz stosy ubrań, zabawek, artykułów szkolnych i książek, może Ci się wydawać, że uporządkowanie całego tego bałaganu jest wręcz niewykonalne. To oczywiście nieprawda. Istnieją pewne sposoby, dzięki którym można skutecznie uporządkować pokój dziecięcy i sprawić, by było możliwe jego utrzymanie.

Pozbądź się rzeczy, których twoje dziecko nie używa

Pokój dziecięcy zawiera zwykle całe mnóstwo rzeczy, z których młody człowiek wyrósł lub po prostu zniszczone i nieprzydatne sprzęty. Pierwszy etap porządków powinien polegać na sortowaniu zawartości pomieszczenia i pozbyciu się takich niepotrzebnych przedmiotów. Nie musi to być zadanie ponad siły. Przeznacz popołudnie na wspólne sprzątanie z dzieckiem lub zróbcie to etapami, poświęcając krótszy czas przez kilka dni z rzędu.

Żeby dobrze uporządkować pokój dziecięcy zaopatrz się w pudełka lub kartony oraz duże worki na śmieci. Oznacz pojemniki karteczkami z napisem „do zatrzymania” i „do oddania”. Worki przeznacz na to, co nadaje się tylko do wyrzucenia. Przejrzyj wszystkie przedmioty zgromadzone w pokoju i umieść je w odpowiednich zasobnikach – każda rzecz powinna wylądować w pudle lub worku.

Sporządź nowy plan organizacji pokoju dla dziecka

Kiedy pozbędziesz się już bałaganu, łatwiej będzie Ci wyznaczyć odrębne miejsce na wszystkie aktywności, do których służy pokój dziecięcy, takich jak: sen, nauka i czytanie, zabawa, rysowanie, itp. Rozejrzyj się po pomieszczeniu i zastanów się, jak najlepiej rozplanować to w przestrzeni. Pomoże Ci to poukładać przedmioty w odpowiednich miejscach, wygodnych dla użytkowania.

Miej na uwadze, jakich rzeczy dziecko będzie potrzebować w poszczególnych częściach pokoju. Należy zadbać o dobre oświetlenie i nocny stolik dla pociechy, która lubi czytać w łóżku. Miejsce do pracy dla potomstwa zainteresowanego projektami plastycznymi, również powinno być wydzielone. Pokój dziecięcy należy tak poustawiać i zorganizować, by spełniał najważniejsze funkcji, zarówno w zakresie nauki, jak i wypoczynku.

Zgromadź razem przedmioty podobnego rodzaju – na półkach lub w opisanych pojemnikach

Twoje dziecko będzie chętniej korzystało z różnych rzeczy, które posiada, jeśli będą one łatwo dostępne, nie zaś ukryte pod stosami innych przedmiotów. Zamiast wrzucać do pudełka wszystkie zabawki naraz, wykorzystaj nisko zawieszone półki, regały i pojemniki czy kosze z naklejkami, aby ułożyć je w jakimś porządku – co dotyczy również artykułów szkolnych i plastycznych.

Dzięki temu, kiedy następnym razem Twoje dziecko spróbuje odnaleźć swoją kolekcję samochodzików, będzie dokładnie wiedziało, gdzie jej szukać. Ponadto, gdy nie będzie musiało przegrzebywać się przez góry zabawek, żeby coś znaleźć, będzie mniej bałaganić. Tak zorganizowany pokój dziecięcy sprawi, że sprzątanie stanie się dla niego łatwiejsze, a każda rzecz otrzyma swoje miejsce.

Użyj kosza, haczyków i szafy z nisko zawieszonym relingiem, aby ubrania nie walały się po podłodze

Wstawienie do pokoju kosza na bieliznę zachęci dziecko do wrzucania tam brudnych ubrań, zamiast rozrzucać je po podłodze. Niska szafa, do której dziecko będzie miało pełny dostęp, ułatwi mu samodzielny wybór ubrań, a także odwieszanie ich na miejsce. Przydadzą się również haczyki – na kurtki, plecaki i wiele innych akcesoriów. Upewnij się jedynie, że są one zamocowane w zasięgu dziecka i nie stanowią zagrożenia.

Żeby dobrze uporządkować pokój dziecięcy należy czasem zamontować więcej przydatnych elementów, umożliwiających proste oraz intuicyjne korzystanie. W tym celu warto przejrzeć jakieś foldery i katalogi, dzięki którym zyskamy sporo inspiracji i dobrych wzorców. Bezapelacyjnym królem takich rozwiązań jest niewątpliwie sklep IKEA, do którego niewątpliwie warto zajrzeć, choćby dla znalezienia dobrych pomysłów.

Systematyczność to klucz do utrzymania porządku w pokoju dziecięcym

Kiedy wszystko zostanie już ułożone na miejscu, sporządź plan, dzięki któremu uda się utrzymać taki stan rzeczy – oczywiście licząc na pomoc samego dziecka. Potraktuj układanie zabawek jako grę – ustaw minutnik, aby przekonać się, czy dziecko potrafi uporządkować je w określonym czasie lub zorganizuj wyścigi, kto zrobi to szybciej. Spraw, by pokój dziecięcy był sprzątany przed pójściem spać i by stało się to dla dziecka nawykiem.

Pokój dziecięcy a porządek – co jest najważniejsze

Od razu wyrzucaj zepsute zabawki. Trzymaj w szafie pudełko na ubrania i zabawki, z których Twoja pociecha już wyrosła – będzie można oddać je na cele dobroczynne. Wkładaj tam przedmioty, kiedy tylko zobaczysz, że nie są już używane. Zdolność dzieci do bałaganienia i gromadzenia rzeczy jest zadziwiająca. Czasami na prawdę ciężko uporządkować pokój dziecięcy, a poświęcona praca wydaje się iście syzyfowym wysiłkiem. Pamiętaj jednak, że możesz nad tym zapanować i wcale nie jest to takie trudne!

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.