Jednym z największych zmartwień użytkowników drukarek jest wysoka cena materiałów eksploatacyjnych. Jest to dużym problemem zwłaszcza dla osób, które drukują dużo. Istnieją jednak pewne sposoby na obniżenie kosztów. Dowiedz się jak oszczędzać tusz lub toner do drukarki.
Poniżej znajdziesz 8 wskazówek, które pozwolą ci zaoszczędzić trochę pieniędzy. Są to sprawdzone sposoby, jednakże niektóre z nich posiadają pewne wady lub łączą się na początku z dodatkowymi kosztami, które musisz rozważyć przed wprowadzeniem owych metod w życie. Warto również oszacować, ile drukujesz w skali miesiąca czy nawet roku (prywatnie lub w ramach firmy), gdyż zadecyduje to o zasadności zastosowania danej metody w twoim przypadku.
Jeżeli niektóre rady wydadzą ci się oczywiste, po prostu je zignoruj i ciesz się ze swojej dotychczasowej zaradności.
1. Postaraj się o drukarkę, która generuje niskie koszty w przeliczeniu na stronę
Wiele drukarek można nabyć za niewielką kwotę, lecz jeśli dodasz do tego cenę tuszu, w dłuższej perspektywie zakup taki się nie opłaci. Cena tuszu czy tonera jest przeważnie odwrotnie proporcjonalna do ceny drukarki. Drukarki laserowe z najwyższej półki często generują niskie koszty w przeliczeniu na stronę, podczas gdy do ich tanich odpowiedników atramentowych przeznaczony jest drogi tusz. Nawet jednak wśród drukarek z tego samego przedziału cenowego zdarzają się znaczne różnice w kosztach eksploatacji. Opłaca się najpierw zrobić rekonesans, aby nie skończyć z urządzeniem, które generuje niepotrzebne koszty. Będzie można wówczas w najłatwiejszy możliwy sposób zaoszczędzić tusz lub toner do drukarki.
W ramach recenzji drukarek, szeroko dostępnych w Internecie, dostarcza się często informacji na temat kosztów w przeliczeniu na stronę – w głównej mierze udostępniane przez producentów i opierające się na najbardziej ekonomicznej wersji tuszów, tonerów oraz innych materiałów eksploatacyjnych. Jedyne zastrzeżenie polega na tym, że najbardziej ekonomiczne kartridże mają największą wydajność, lecz jednocześnie są najdroższe. W związku z tym, mimo że będziesz musiał wymieniać je rzadziej, niż te o niskiej wydajności, zapłacisz więcej z góry. W przypadku drukarek laserowych wymiana całego zestawu kolorowych tonerów może iść w setki złotych. Jeżeli nie drukujesz dużo, praktyczniejsza dla ciebie może okazać się drukarka atramentowa z mniej wydajnymi kartridżami.
2. Drukuj materiały reklamowe we własnym zakresie
Niektóre drukarki laserowe są w stanie drukować grafiki, zdjęcia oraz tekst w jakości nadającej się do zastosowania w podstawowych materiałach reklamowych, jak ulotki czy broszury. Zakup wysokiej jakościowo drukarki laserowej lub ledowej wyeliminuje potrzebę korzystania z usług drukarni i obniży koszty. Taka inwestycja z czasem się zwróci i zacznie przynosić oszczędności, a także umożliwi drukowanie materiałów w miarę potrzeby. Trudno tu rozpatrywać jak oszczędzać tusz lub toner do drukarek, jednak warto ten aspekt rozpatrzyć ze względu na możliwość oszczędzenia globalnych kosztów działalności.
3. Zdecyduj się na drukarkę z automatycznym dupleksem i korzystaj z niego
Większość drukarek nabywanych przez firmy – jak również przez wielu prywatnych użytkowników – zawiera automatyczny dupleks, który pozwala na druk dwustronny. Kilku producentów oferuje nawet drukarki laserowe z drukiem dwustronnym jako opcją wyjściową.
Ten rodzaj druku jest nie tylko ekologiczny, lecz również ekonomiczny, gdyż obniża zużycie papieru, przez co koszty spadają niemal o połowę. Musisz jedynie pamiętać, aby w sytuacji, gdy potrzebujesz dokumentów drukowanych jednostronnie, zmienić ustawienia. Warto również wziąć pod uwagę fakt, iż drukowanie dwustronne jest nieco wolniejsze od jednostronnego, gdyż urządzenie musi przerzucić stronę, żeby drukować na jej odwrocie.
4. Pomyśl (i popatrz) zanim zaczniesz drukować
Możesz ograniczyć bałagan, jednocześnie oszczędzając tusz oraz papier, jeśli będziesz drukować jedynie te materiały, których naprawdę potrzebujesz. Nie ma potrzeby drukowania czterech stron uwag prawnych, kończących wyciąg bankowy czy 242 komentarzy pod artykułem. 50-stronicowy raport można równie dobrze przeczytać z ekranu komputera. Przeglądaj dokumenty, zanim je wydrukujesz. Wiele z nich – w szczególności jeśli są to strony internetowe – będzie wyglądało w druku zupełnie inaczej niż na ekranie, często zawierając liczne przerwy czy puste miejsca.
5. Sprawdź oprogramowanie do drukarki lub ustawienia sterownika
Do większości drukarek dołączone jest oprogramowanie z interfejsem przyjaznym dla użytkownika, który umożliwia dostęp oraz dostosowywanie wielu funkcji urządzenia. Wszystkie wyposażone są w sterownik – program, który kontroluje drukarkę, konwertując pliki do formatu, jaki urządzenie czyta. Sterownik oferuje bardziej bezpośredni sposób (niekiedy jedyny) zmiany ustawień, dostępnych poprzez interfejs z zakładkami.
Aby znaleźć sterownik, wybierz „Drukarki” (w niektórych wersjach systemu Windows: „Urządzenia i drukarki”) z menu Start lub Panelu sterowania, kliknij prawym przyciskiem myszy na nazwę lub ikonę i otwórz zakładkę „Preferencje drukowania”.
Niezależnie od tego, czy korzystasz z interfejsu oprogramowania, czy sterownika, zalecenia będą takie same. Poszukaj trybu oszczędzania tuszu lub tonera. Drukuj w trybie Szkicu roboczego, chyba że potrzebujesz wysokiej jakości wydruku do prezentacji. Zawsze, jeśli to możliwe, drukuj na czarno-biało zamiast w kolorze. Jeżeli twoja drukarka wyposażona jest w dupleks, korzystaj z niego, aby zaoszczędzić papier.
6. Stosowanie tańszych zamienników oryginalnych tuszów pozwoli ci zaoszczędzić pieniądze, lecz musisz się liczyć z pewnymi kosztami
Wiele firm oferuje znacznie tańsze zamienniki oryginalnych kartridży, twierdząc, że są one kompatybilne z określonymi urządzeniami. Mimo sporych oszczędności, na dłuższą metę taka strategia może odbić się czkawką. Skutki uboczne mogą obejmować pogorszenie jakości wydruku oraz konieczność częstego czyszczenia dysz. Jeśli jednak wciąż kusi cię owa atrakcyjna oferta, powinieneś przynajmniej zrobić rekonesans, szukając opinii użytkowników na temat kartridży danego producenta.
7. Odnoś się sceptycznie do ostrzeżeń o niskim poziomie tuszu
Ostrzeżenie o niskim poziomie tuszu i konieczności jego wymiany często wyświetla się sporo czasu przed tym, zanim stanie się to rzeczywistym problemem. Precyzyjność takich komunikatów może się znacznie różnić pomiędzy różnymi markami oraz modelami drukarek. Bezzasadne jest marnowanie tuszu oraz pieniędzy przez zbyt szybką wymianę kartridży. Z czasem zaobserwujesz, czy twoja drukarka wysyła ostrzeżenia przedwcześnie. Zanim jednak tak się stanie, nie spiesz się z wymianą, dopóki nie zauważysz pogorszenia jakości druku czy nie będziesz miał na horyzoncie dużego i pilnego wydruku.
8. Dbaj o tusze i tonery
W przypadku starszych kartridży z tuszem może wydzielać się z nich osad i zatykać dysze. Aby temu zapobiec, nie zaopatruj się w nadmiar kartridży z tuszem, które mogą się przeterminować. Dopasuj ponadto pojemność kartridży do ilości stron, jaką średnio drukujesz, aby uniknąć wysychania tuszu. Dobrym pomysłem jest również regularne czyszczenie dysz – twoja drukarka powinna mieć w ustawieniach taką opcję wraz z wydrukiem strony testowej.
W przypadku drukarek laserowych tonery osiadają, czego efektem jest nierównomierny wydruk, objawiający się jaśniejszymi sekcjami i/lub smugami. Jeżeli pogarsza się jakość wydruku, wyjmij kartridż z drukarki i potrząśnij nim z boku na bok 5-6 razy. Zdarza się, że takie postępowanie przynosi efekty nawet po kilka razy, zanim kartridż istotnie będzie wymagał wymiany.
Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!
Szukaliśmy w firmie jakiegoś sposobu na tanie drukowanie.