Strona główna Zdrowie i uroda Informacje o zdrowiu, które można wyczytać z włosów

Informacje o zdrowiu, które można wyczytać z włosów

1002
0
Co można wyczytać z włosów
Z włosów można wiele wyczytać, dlatego nie można ignorować żadnych sygnałów.

Zastanawiacie się czasem jakie niepokojące sygnały może dawać nam nasz organizm i co można wyczytać z włosów?

Większość ludzi uważa włosy za coś odrębnego od reszty ciała, jednak, podobnie jak paznokcie, są one jego integralną częścią, która odzwierciedla stan zdrowia właściciela. Oto 4 objawy, które powinny nas zaniepokoić:

Jeśli miałeś niegdyś gęste, lśniące włosy, teraz zaś są cienkie i słabe, na początek zastanów się, co z nimi ostatnio robiłeś

Czy często pływałeś w chlorowanej wodzie? Czy niedawno farbowałeś włosy? Są to tylko niektóre z czynników, które mogą pozbawić włosy blasku. Jeśli jednak są one słabe i suche, może to być oznaką niedoczynności tarczycy, która produkuje zbyt mało hormonów, czego efektem jest spowolnienie metabolizmu.

Inne objawy tego schorzenia to nagły przyrost wagi, nieuzasadnione zmęczenie oraz ciągłe uczucie zimna. Jeżeli obserwujesz u siebie takie symptomy, skonsultuj się z lekarzem, który może skierować cię na badanie poziomu hormonów tarczycy. Odpowiednie leki pomogą ów poziom wyregulować.

Problem łupieżu dotyczy wielu osób, jednak w łagodnej postaci zaradzi mu szampon przeciwłupieżowy

Jeśli natomiast skóra głowy zaczyna łuszczyć się i odpadać płatami, może to być oznaka łuszczycy, choroby autoimmunologicznej, w której dochodzi do przyspieszonej wymiany komórek skóry. Prawdopodobieństwo zapadnięcia na to schorzenie jest większe przy występowaniu innych chorób autoimmunologicznych, takich jak stwardnienie rozsiane czy choroba Crohna. Pierwsze sygnały poważnej choroby można często wyczytać z włosów.

Przeciętna osoba gubi około 100 włosów dzienni

Jest to zupełnie normalne i nie wpływa odczuwalnie na ich gęstość. Jeśli jednak twoje włosy stały się zauważalnie rzadsze lub wychodzą kępkami, jest to sygnał, że dzieje się coś złego. Czasami nadmierne wypadanie włosów bywa oznaką silnego stresu, wywołanego np. przez rozwód czy utratę pracy. W pozostałych przypadkach może być kolejnym objawem niedoczynności tarczycy lub zaburzenia równowagi hormonalnej, związanego z PCOS (zespołem policystycznych jajników).

Oprócz tego wypadanie włosów bywa skutkiem ubocznym przyjmowania określonych leków, takich jak niektóre tabletki antykoncepcyjne czy antydepresanty. Najlepiej więc skonsultować się z lekarzem, by ustalić przyczynę. Możliwe, że wystarczający okaże się dobór zamienników przyjmowanych dotychczas leków.

Oznaką poważnych problemów mogą być również suche, łamliwe i rozdwajające się włosy

Włosy zbudowane są z białka zwanego keratyną, tak więc ich osłabienie bywa skutkiem niedoboru białka w diecie. Oprócz tego może to być kolejny symptom kłopotów z tarczycą, stąd tak ważne jest, by nie bagatelizować objawów, lecz udać się do lekarza. Jak widać, nawet początki poważnych problemów hormonalnych można właśnie wyczytać z włosów, np. kiedy zaczynają się rozdwajać.

Nie powinniście nigdy ignorować sygnałów, które można wyczytać z włosów. Podobnie jak inne części ciała pełnią one wiele funkcji, wśród których jest informowanie o zagrożeniach i stanie zdrowia. Nie zawsze jednak należy od razu wszczynać alarm. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak udanie się do swojego lekarza rodzinnego i ostateczne skierowanie się do specjalisty.

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.