Strona główna Dzieci Pochwa po porodzie – Wskazówki i porady

Pochwa po porodzie – Wskazówki i porady

148
0
pochwa po porodzie
Wiele kobiet martwi się, że ich pochwa po porodzie nie wróci do dawnego wyglądu i kondycji

Wiele kobiet chce wiedzieć, czy ich pochwa po porodzie będzie wyglądać inaczej. Odpowiedź nie jest jednak prosta. Wszystko zależy od kluczowych czynników, takich jak genetyka, wielkość dziecka, czy sposób jego przyjścia na świat. Poniżej wskazujemy na najważniejsze aspekty w tym zakresie, o których każda kobieta powinna wiedzieć.

Oczywiście po porodzenie pochwa kobiety ulega pewnym zmianom, które zależą jednak od wielu różnych czynników. Wiele z nich jest jednak odwracalnych, ale potrzeba na to trochę czasu. Czytając dalej, a dowiecie się, czego można spodziewać się w tym zakresie po urodzeniu dziecka.

Jakie obawy mają przyszłe mamy?

Po porodzie kobieca pochwa ulega zmianie, a niektórym może się wydawać, że jest powiększona lub poszerzona. U niektórych młodych mam problem ten może powodować duży dyskomfort, a nawet przyczyniać się do odczuwania depresji poporodowej. Co więcej, kobieta może nawet czuć ból czy suchość.

Nic zatem dziwnego, że kobiety, a w szczególności młode matki, zdają lekarzowi tego rodzaju pytania:

 • Czy pochwa już taka zostanie po porodzie?
 • Czy to prawda, że pochwa po porodzie się rozluźnia?
 • Co stanie się z moim ciałem po porodzie?
 • Jak zwęzić pochwę po porodzie?

Oczywiście są to poważne obawy, przede wszystkim dlatego, że większość kobiet po porodzie chce wrócić do swojej codziennej rutyny, w tym do uprawiania seksu ze swoim partnerem. Dlatego właśnie chcą się dowiedzieć czy w tych miejscach intymnych wszystko wróci do normy i nie będzie sprawiało żadnego problemu. W związku z tym te pytania i obawy są zupełnie normalne.

Pochwa ma taką strukturę, że może się rozszerzać i kurczyć

Kiedy kobieta zachodzi w ciążę, w jej ciele uwalnianych jest wiele hormonów, a najważniejszym z nich jest progesteron. Kiedy dziecko jest gotowe do narodzin, aktywowana jest cała kaskada reakcji hormonalnych. W takiej sytuacji, wraz z innymi ważnymi substancjami uwalniane są dwa hormony, czyli estrogen oraz relaksyna.

Estrogen zwiększa przepływ krwi do pochwy, dzięki czemu pomaga utrzymać elastyczność jej tkanki. To właśnie estrogen umożliwia pochwie rozszerzanie się i kurczenie. Dlatego, w momencie, kiedy kobieta rodzi, ściany pochwy mogą się rozciągnąć, by umożliwić dziecku przejście i wydostanie się na świat drogą naturalną.

Relaksyna (jak sama nazwa wskazuje) rozluźnia więzadła miednicy, a także zmiękcza oraz poszerza szyjkę macicy. Takie działanie ma na celu umożliwienie nowo narodzonemu dziecku wyjście z macicy na świat.

Co dzieje się z pochwą w czasie porodu?

Po porodzie kobieta powinna spodziewać się kilku zmian w swoje pochwie:

 • bolesność w okolicy pochwy,
 • suchość pochwy,
 • wiotkość pochwy (luźna pochwa).

Kiedy jest poród pochwowy, a krocze zostało nienaruszone

Jest normalne, że pochwa po porodzie jest obrzmiała, co wynika z jej wcześniejszego rozciągania. Chociaż krocze pozostaje nienaruszone, to po porodzie kobieta będzie odczuwała w tym miejscu ból. Wszystko dlatego, że od tego rozciągania obszar ten staje się bardziej wrażliwy.

Taki dyskomfort może być odczuwalny przez około pięć tygodni. Nie mniej jednak, z upływem czasu będzie stopniowo się zmniejszał. To, co można zrobić, by zmniejszyć ból i bolesność, to w okolicy krocza umieści woreczek z lodem. Pomóc może również siedzenie na poduszce lub jakimś innym miękkim przedmiocie.

Jeśli jest poród pochwowy i pęknięte krocze (lub też nacięte)

Kiedy w czasie porodu krocze pęknie lub zostanie przecięte, to można po porodzie odczuwać większy ból oraz bolesność.

Pęknięcie krocza często wymaga założenia przez lekarza szwów. Chociaż nie zawsze pęknięcie będzie zszywane, ponieważ czasami uważane jest za łagodne, w związku z tym może się samo zagoić.

Pęknięcie krocza jest naturalnym pęknięciem, które często występuje w czasie porodu. Dzieje się tak w momencie, kiedy skóra lub tkanka miękka krocza ucierpią z powodu zbyt dużego na nie naporu. Może to mieć miejsce w sytuacji, kiedy głowa dziecka jest większa od otworu pochwy.

Nacięcie krocza polega na wykonaniu przez lekarza niewielkiego nacięcia chirurgicznego w kroczu (miękka tkanka między odbytem a otworem pochwy). Ma to na celu zwiększenie rozmiaru otworu pochwy, co powinno umożliwić dziecku wygodne przejście.

Jeśli chodzi o pęknięcie krocza, to może się ono goić przez dwa tygodnie lub nawet dłużej. Lekarz może nawet przepisać antybiotyk lub leki przeciwbólowe.

Bardzo ważne jest również to, by odpowiednio dbać o ranę i ją czyścić. Dzięki temu uniknie się ryzyka wystąpienia infekcji.

Kiedy w czasie porodu pojawia się pęknięcie krocza, to może być ono mniej lub bardziej poważne. Istnieją cztery rodzaje pęknięć krocza:

 • Pierwszy stopień – skaleczenia skóry krocza lub błony śluzowej pochwy bez uszkodzenia mięśni.
 • Drugi stopień – rany szarpane rozciągające się na mięśnie pochwy oraz krocza.
 • Trzeci stopień – uszkodzenie mięśni wewnętrznych oraz zewnętrznych odbytu.
 • Czwarty stopień – uszkodzenie kompleksu zwieracza odbytu, a także rany szarpane rozciągające się na odbyt lub kanał odbytu.

W czasie porodu, kiedy głowa dziecka próbuje przejść przez otwór pochwy, jej tkanki silnie się rozciągają. W czasie tego procesu krocze, pochwa oraz szyjka macicy ulegają dużym obciążeniom. Jeśli napór stanie się zbyt duży, krocze oraz pochwa mogą doznać pewnych pęknięć, zwłaszcza w momencie, kiedy dziecko będzie nadal próbowało przepchnąć się przez otwór pochwy.

Jeśli tak się stanie, to kobieta powinna spodziewać się sporego dyskomfortu. Nie mniej jednak, z odpowiednią opieką po kilku tygodniach wszystko powinno wrócić do normy.

Jak dbać o pochwę po porodzie?

Właściwa pielęgnacja pochwy po naturalnym poradzie jest bardzo ważna. Zwłaszcza gdy była konieczna interwencja chirurgiczna. Poniżej wskazujemy najważniejsze informacje na ten temat.

Ćwiczenia po porodzie

Oprócz zwykłych ćwiczeń należy również ćwiczyć dno macicy, poprzez wykonywanie trenowanie mięśni kegla. Pomaga to w tonowaniu mięśni pochwy, a także innych mięśni dna miednicy. W ten sposób przywraca się im pierwotny kształt, a także ich rozmiar sprzed porodu. Ćwiczenia te pomagają również zapobiegać poporodowemu nietrzymaniu moczu (mimowolny wyciek moczu). Dzięki tego rodzaju aktywności dobra forma po porodzie wróci znacznie szybciej.

Oczyszczanie wodą

Okolice krocza należy regularnie przemywać i oczyszczać, żeby chronić się przed infekcjami. Nie należy do tego używać żadnych agresywnych detergentów.

Zimne okłady

Pochwa po porodzie wymaga pewnego czasu na dojście do pełni formy. Czasami zdarza się, że okolice krocza będą nabrzmiałe i opuchnięte. Warto wtedy stosować zimne okłady, które powinny zapewnić ukojenie.

Zastosowanie ziół

W przypadku lekkich stanów zapalnych i infekcji często poleca się stosowanie ziół. Najczęściej zaleca się w tym przypadku arnikę górską, która zapewnia wiele cennych właściwości. Najlepiej jednak, przez zastosowaniem ziołolecznictwa skonsultować się z lekarzem.

Jak szybko pochwa po porodzie wróci do normy?

W przypadku normalnego porodu pochwowego regeneracja zazwyczaj trwa od sześciu do ośmiu tygodni. Nie miej jednak, jeśli powstały w czasie porodu pochwowego jakieś komplikacje (jak na przykład pękniecie krocza), to powrót do pełnego zdrowia może potrwać dłużej. Wszystko zależy od stopnia powstałych zmian i dolegliwości.

Problem ten nie powinien jednak Was zdenerwować czy wprowadzić frustrację. Najlepiej pozwolić organizmowi na swobodną regenerację. Dlatego najlepiej jest się zrelaksować, wprowadzić zdrową dietę, a także ćwiczyć i przede wszystkim cieszyć się z czasu spędzonego z dzieckiem.

Poprzedni artykułNa co Polacy wydają najwięcej pieniędzy?
Redakcja serwisu to grupa specjalistów z wielu dziedzin, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą z czytelnikami. Wśród nich znaleźć można psychologów, kosmetologów, dietetyków czy pracowników służby zdrowia. Często publikujemy również artykuły podmiotów zewnętrznych, których profesjonalizm nie budzi żadnych wątpliwości. Nasza redakcja zawsze stara się znaleźć najbardziej interesujące i ważne dla czytelników tematy. Mamy również nadzieję, że publikowane przez nas treści zawsze będą pomocne i inspirujące. Niezmiennie zależy nam najbardziej na satysfakcji i zadowoleniu naszych czytelników.

Dodaj swój komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.