Strona główna Styl życia Dobra forma po porodzie – Jak sprawić by wróciła

Dobra forma po porodzie – Jak sprawić by wróciła

857
0
dobra forma po porodzie
Żeby wróciła dobra forma po porodzie trzeba przede wszystkim systematyczności i cierpliwości

Okres ciąży i pierwszych tygodni po przyjściu dziecka na świat jest zwykle bardzo ciężkim okresem, zarówno dla psychiki jak i ciała kobiety. Jak sprawić, by dobra forma wróciła po porodzie? Na pewno warto zacząć od małych kroków.

Dobra forma po porodzie to marzenie większości młodych mam. Ciąża to okres wielu zmian w ciele kobiety, zmian, których większość kobiet chciałaby się zaraz po porodzie jak najszybciej pozbyć. Nie da się jednak ukryć, sam poród i okres połogu nie jest dla kobiety najłatwiejszy, nie ma więc ona raczej czasu i sił na to, by w szczególny sposób się nad sobą rozczulać.

Dobra forma po porodzie? Istnieją na to sposoby

O niektórych kwestiach warto pomyśleć, więc już w trakcie ciąży. Należy jednak pamiętać, że dbanie o ciało zarówno w ciąży jak i po, wymaga stosowania się do określonych zasad. A najważniejszą zasadą zawsze jest umiar!

Ćwicz jeszcze w trakcie ciąży

Twierdzenie, że kobieta w ciąży powinna jak najwięcej leżeć i zajadać się wszystkim co jej w ręce wpadnie, to zdecydowanie szkodliwy mit. Jeśli ciąża nie jest zagrożona i przebiega bez zakłóceń, a lekarz wyraził zgodę, już w ciąży warto ćwiczyć! Dzięki temu forma po porodzie nie będzie najgorsza, a zaległości nie tak trudne do nadrobienia.

Oczywiście nie każdy sposób aktywności jest wskazany, a niektóre aktywności podczas ciąży są zabronione. Wybór pozostaje jednak nadal szeroki. Joga, aerobik dla ciężarnych, pływanie, spacery, opcji jest wiele. Wszystko zależy również od tego jak wyglądała nasza aktywność jeszcze przed ciążą. Ważne jest to by przy okazji regularnych wizyt u lekarza, pytać go o to czy możemy nadal ćwiczyć. Wszystkie ćwiczenia należy wykonywać z umiarem, tak by nas to nie przemęczyło, a przynosiło jedynie przyjemność. Korzyści płynących z aktywności fizycznej w ciąży jest wiele.

Lepsze przygotowanie do samego porodu, zwłaszcza ćwiczenia przeznaczone specjalnie dla ciężarnych, świetnie przygotowują do tej wielkiej chwili. Kobietom, które ćwiczą jeszcze w ciąży, dobra forma z reguły przychodzi szybciej, jak również znoszą one łatwiej sam poród. Co więcej, nawet najmniejsza dawka ruchu ma zbawienny wpływ na nasze samopoczucie i nastrój, maleje więc ryzyko tego, że po porodzie dopadnie nas baby blues.

Warto, już na początku ciąży, zainteresować się czy gdzieś w pobliżu nie odbywają się zajęcia sportowe dla ciężarnych, to nie tylko dobra mobilizacja do bezpiecznych ćwiczeń pod okiem instruktora, ale i świetna okazja do poznania innych, przyszłych mam! Dobra forma po porodzie może złożyć się z nowymi i cennymi znajomościami, idealnymi przynajmniej na pierwszy rok wychowywania dziecka.

Dbaj o skórę jeszcze w ciąży

Skóra ma szczególnie trudne zadanie w czasie ciąży, musi bowiem nadążyć za zmieniającym się w szybkim tempie ciałem. Kobiety często przypłacają ciąże cellulitem, rozstępami i nieestetycznie opadającą skórą. Tymczasem, już w ciąży warto przygotować skórę do tych ciężkich zmagań, by wygląd i forma po porodzie nie były takie straszne.

Przy stosowaniu jakichkolwiek kosmetyków w ciąży, należy jednak zachować szczególną ostrożność, wiele z nich zawiera bowiem szkodliwe dla dziecka składniki. W ciąży zdecydowanie należy unikać kosmetyków zawierających kofeinę, retinol, witaminę C, antybiotyki, kwas salicylowy, kwasy owocowe i wiele, wiele innych. Zanim cokolwiek nałożymy na naszą skórę w ciąży, koniecznie należy zapoznać się z listą zakazanych składników! Odpada więc większość kremów przeciwzmarszczkowych, ujędrniających czy wyszczuplających. Najbezpieczniejszą opcją są kosmetyki naturalne i przeznaczone specjalnie dla ciężarnych lub po prostu oliwka dla niemowląt.

Czytaj dalej

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.