Strona główna Nauka i kariera Jak uczyć się efektywnie – Zarządzanie czasem

Jak uczyć się efektywnie – Zarządzanie czasem

1548
0
zarządzanie czasem
Zarządzanie czasem jest podstawą efektywnej nauki

Prawidłowe zarządzanie czasem to podstawa nie tylko efektywnej nauki, ale również szansa na uzyskanie doskonałych efektów zawodowych. Na co warto zwrócić uwagę i w jakim zakresie należy wyrabiać w sobie prawidłowe nawyki?

Jeżeli chodzi o naukę, dobre zarządzanie czasem jest sprawą najwyższej wagi. Powinieneś określić, jak wiele czasu musisz poświęcić na naukę, gdyż jest to kwestia indywidualna i może różnić się w odniesieniu do poszczególnych przedmiotów. Poniższy tekst dostarczy ci wskazówek na temat skuteczniejszego zarządzania czasem.

Ile czasu powinieneś poświęcić na naukę?

Zależy to od wielu czynników, m.in. od liczby zajęć, na które uczęszczasz, od preferowanych przez ciebie technik nauki oraz od twoich celów związanych z edukacją. Większość nauczycieli akademickich zaleca dwie godziny nauki w tygodniu na każdą godzinę zajęć. Uśredniając, oznacza to, iż na naukę powinieneś poświęcić tygodniowo około 30 godzin. Dla wielu studentów jest to ilość przytłaczająca, jednak przy odpowiednim zarządzaniu czasem będziesz w stanie lepiej sobie radzić. Warto wspomnieć, że przeprowadzone niedawno badanie wykazało, iż większość studentów poświęca na naukę zaledwie połowę owego rekomendowanego czasu.

Czy jesteś w stanie przesadzić z ilością nauki?

Okazuje się, że tak. Niewątpliwie konieczne jest poświęcenie na naukę pewnej ilość czasu, jednak mnożenie go działa wręcz przeciwskutecznie. Studenci często błędnie sądzą, iż jeśli przeznaczą na naukę nadprogramowe godziny, przygotują się lepiej. Długotrwałe ślęczenie nad podręcznikami staje się nudne, a twój umysł zaczyna błądzić – krótko mówiąc, marnujesz czas. Poświęcanie całego dnia na wkuwanie przed egzaminem to nie jest dobra droga. Przyjrzyj się, jak długo jesteś w stanie utrzymać koncentrację i na tej podstawie ustal sobie schemat nauki.

Jak skutecznie zarządzać czasem

Poza oszacowaniem swojej zdolności do koncentracji na poszczególnych zadaniach będziesz musiał nauczyć się, jak zrównoważyć czas poświęcany na naukę i życie prywatne. Nie jest tajemnicą, że student poza zajęciami i indywidualną nauką ma również wiele osobistych zobowiązań, takich jak praca, rodzina i przyjaciele. Zaniedbywanie owych aspektów życia na dłuższą metę nie zdaje egzaminu. Będziesz funkcjonować o wiele lepiej, jeżeli wypracujesz zdrową równowagę pomiędzy nimi, a obowiązkami studenckimi. Przyjrzyj się zatem kilku wskazówkom, które pozwolą ci opracować całościowy plan zarządzania czasem.

Wskazówka nr 1: Ułóż sobie szczegółowy harmonogram nauki i zapisz go

Zamiast zapamiętywać sobie godziny, w których powinieneś się uczyć, rozpisz sobie szczegółowy grafik, uwzględniający poszczególne przedmioty i nanieś go na swój kalendarz. Będzie ci on przypominał o obowiązkach i znacznie ułatwi trzymanie się ustalonego planu. Zapisz swój harmonogram w telefonie komórkowym i ustaw sobie przypomnienia na konkretne godziny. Opracowanie planu i trzymanie się go pomoże ci wykształcić korzystne nawyki. Pamiętaj, że wraz z każdym nowym semestrem będziesz musiał skorygować swój grafik, dostosowując go do nowych godzin zajęć.

Wskazówka nr 2: Ustal sobie priorytety

Ustalenie priorytetów wśród swoich obowiązków sprzyja racjonalnemu dzieleniu między nie czasu. Będziesz musiał przeznaczyć go więcej na naukę nowych przedmiotów oraz tych, z którymi gorzej sobie radzisz. Warto też te trudniejsze zadania wykonywać w pierwszej kolejności, dzięki czemu będziesz mógł podejść do nich ze świeżym umysłem. Ponadto twój plan nauki powinien uwzględniać nadchodzące kolokwia oraz egzaminy. Jeżeli któryś z nich zostanie przełożony, ty również powinieneś zmodyfikować swój plan, jednocześnie korzystając z dodatkowego czasu na lepsze powtórzenie materiału.

Wskazówka nr 3: Bądź przygotowany na pokusy

Najlepszym sposobem na oparcie się pokusie postawienia rozrywki przed nauką jest przewidywanie takich sytuacji. Studiowanie i zdobywanie dobrych stopni jest niemal jak pełnowymiarowa praca, w związku z tym musi ono mieć pierwszeństwo nad spotkaniami towarzyskimi czy innymi przyjemnościami. Z pewnością zdarzą ci się wpadki, jednak nie powinieneś się przez to zniechęcać. Lepiej ucz się na błędach i przyjrzyj się, co skłania cię do odkładania nauki na później. Znając swoje słabości, będziesz lepiej przygotowany, by oprzeć się pokusom. Oprócz tego ustal sobie nagrody za planową naukę pod postacią aktywności, które sprawiają ci przyjemność. Będzie to działało jak dodatkowy zastrzyk energii, pomocny przy osiąganiu zamierzonych celów.

Wskazówka nr 4: Znajdź otoczenie sprzyjające nauce

Otoczenie sprzyjające efektywnej nauce to coś więcej niż cichy kącik. Każdy student ma swoje ulubione miejsce do nauki, w którym łatwo mu się skoncentrować. W rzeczywistości niektórym łatwiej jest się uczyć w kawiarni lub w innym miejscu z szumem w tle. Częścią wyboru odpowiedniej lokalizacji do nauki jest ocena potencjalnych czynników rozpraszających. Okazuje się, że niektórzy studenci łatwiej rozpraszają się w samotności, gdy nikt nie może skontrolować, co robią. Jeżeli łatwiej ci się skupić na zadaniu, gdy wokół uczą się inne osoby, tak sobie rozplanuj czas, żebyś miał dostęp do biblioteki lub innego publicznego miejsca, przeznaczonego do przyswajania wiedzy.

Wskazówka nr 5: Zadbaj o dobrą organizację

Dobra organizacja to podstawa, jeśli chcesz na studiach uniknąć marnowania swojego cennego czasu. Jako że będziesz uczestniczył w różnych zajęciach, ważne jest, abyś uporządkował wszelkie materiały i pomoce naukowe tak, aby mieć do nich łatwy dostęp. Znajdź sobie dogodną metodę organizacji – możesz użyć osobnej teczki czy segregatora dla każdego przedmiotu. Ważne jest również, aby przed przystąpieniem do nauki przygotować sobie wszystko, czego będziesz potrzebował. Dzięki temu nie będziesz musiał się rozpraszać, szukając fiszek czy notatek. Jeżeli studiujesz przez Internet, naucz się, jak najefektywniej porządkować pliki, abyś nie musiał później przeszukiwać dysku w poszukiwaniu potrzebnych materiałów.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.