Strona główna Styl życia 10 korzyści ze stosowania lubczyku

10 korzyści ze stosowania lubczyku

1642
0
lubczyk
Lubczyk to bardzo zdrowe i smaczne zioło

Lubczyk jest powszechnie stosowanym ziołem, szczególnie w niektórych częściach Europy i południowo-zachodniej Azji. Jego zastosowanie w przemyśle spożywczym i do naturalnego leczenia nie jest niczym nowym. Lubczyk oferuje szereg korzyści zdrowotnych, w tym wspieranie zdrowia nerek, zwalczanie szkodliwych wirusów i bakterii, a także ochrony zdrowych stawów.

Choć nauka nadal musi zagłębić się we właściwości tej rośliny, oto kilka wskazówek, kiedy warto ją używać.

Obniżenie ryzyka wystąpienia kamieni nerkowych

Lubczyk posiada naturalne właściwości moczopędne, które zachęcają do oddawania moczu bez utraty elektrolitów. Zwiększone oddawanie moczu wypłukuje drogi moczowe i potencjalnie pomaga uniknąć kamieni nerkowych. Przyczynia się także do skuteczniejszej detoksykacji organizmu.

Wsparcie pracy dróg oddechowych

Tradycyjna medycyna wykorzystuje lubczyk, aby rozrzedzić flegmę w płucach, co z kolei poprawia przepływ powietrza, oddychanie i dotlenienie. W jednym z badań, eukaliptol, będący aktywnym związkiem chemicznym lubczyku, wpłynął na zmniejszenie podrażnienia płuc i wykazał bardzo pozytywne wyniki w ciągu czterech dni stosowania.

Łagodzenie stanów zapalnych

Okazuje się, że lubczyk jest pełen składników, które łagodzą stany zapalne w organizmie. Związki aktywne lubczyku, które zapewniają takie właściwości obejmują przede wszystkim limonen, eugenol, i kwercetynę. Badania nad limonenem wykazały, że zapewnia on kojące efekty dla całego organizmu, choć zostały one szczególnie zauważone w obrębie zmniejszenia problemów związanych z zapaleniem jelita grubego.

Ochrona zdrowia skóry

Lubczyk jest zalecany jako naturalny sposób zwalczania wielu chorób skóry, takich jak zapalenie skóry i trądzik. Dokładny mechanizm działania nie jest dotychczas do końca wyjaśniony, ale tradycyjne metody pielęgnacji skóry obejmują lubczyk w wielu metodach leczenia zaburzeń skórnych.

Walka ze szkodliwymi bakteriami

Naukowcy odkryli, że lubczyk jest jednym z najsilniejszych ekstraktów walczących z mikroorganizmami, takimi jak E. coli, Salmonella, H. pylori i H. influenzae. Przyczynia się on przede wszystkim do skutecznej ochrony przed zakażeniami.

Ułatwienie trawienia i łagodzenie wzdęć

Kojące korzyści działania lubczyku są bardzo silne i mogą stanowić silne lekarstwo dla przewodu pokarmowego, pozwalające zmniejszyć problemy ze wzdęciami oraz ilością oddawanych gazów.

Ochrona zdrowia stawów

Zioło lubczyku jest uważane za naturalny środek do leczenia dyskomfortu związanego, z dną moczanową i reumatycznym obrzękiem stawów. Ponadto nie powoduje żadnych skutków ubocznych.

Pomoc dla alergików

Kojące działanie lubczyku naturalnie pomaga zwalczać objawy alergii. Jeśli chodzi o same alergie lubczyk idzie nawet trochę dalej. Zawarta w nim kwercetyna naturalnie hamuje uwalnianie histaminy i łagodzi podrażnienia skóry, zwykle spowodowane nadmierną wrażliwością na czynniki drażniące ze środowiska.

Pomoc przy dolegliwościach miesiączkowych

Wśród jego wielu tradycyjnych zastosowań, lubczyk jest znany z przynoszenia ulgi podczas dolegliwości menstruacyjnych. Jego wysoka zawartość składników odżywczych, w połączeniu z jego potężnymi korzyściami kojącymi sprawia, że dodanie lubczyku do diety, przed początkiem cyklu miesiączkowego, może wspierać lepsze samopoczucie i łagodzić przykre objawy PMS.

Doskonały w kuchni

Lubczyk jest wspaniałym dodatkiem do Twoich ulubionych przepisów kulinarnych, dodając jednocześnie smaku i zwiększając wartość odżywczą posiłku. Jest często używany jako zamiennik selera, chociaż jest nieco ostrzejszy, więc większość receptur zaleca stosowanie go w ilości około połowy ilości selera. Z liści można zrobić doskonałą sałatkę, a nasiona są używane jako przyprawa, często dodawana do sałatek i zup. Lubczyk można nawet parzyć jak herbatę ziołową. Jest bogaty w witaminy B-kompleks, istotne dla energii, a także witaminę C, która wspiera zdrowie skóry i odporność systemu.

Lubczyk jest bezpieczny, naturalny i można łatwo dodać go do różnych dań lub korzystać z niego w formie suplementu ziołowego! Używasz lubczyku? Koniecznie zostaw komentarz i podziel się swoimi przemyśleniami!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.