Strona główna Styl życia Domowa optymalizacja, czyli jak stworzyć idealną sypialnię?

Domowa optymalizacja, czyli jak stworzyć idealną sypialnię?

557
0
sypialnia

Choć teoretycznie kuchnia jest centrum domowego wszechświata, to tak naprawdę jego serce bije w sypialni. Dlaczego tak się dzieje i jak sprawić, żeby sypialnia tętniła życiem i dawała szansę na przyjemne funkcjonowanie? O tym opowiem w niniejszym artykule.

 

Magia sypialni – dlaczego jest ona aż tak ważna?

Sypialnia to miejsce, w którym spędzamy olbrzymią ilość czasu. Służy zebraniu sił po długim dniu pracy. W niej śpimy i odpoczywamy, szukając chwili wytchnienia. Daje szansę na zredukowanie stresu, kumulującego się w organizmie przez cały dzień oraz umożliwia zregenerowanie energii do dalszego działania. Czym powinna odznaczać się dobrze zaaranżowana przestrzeń, żeby to wszystko było w ogóle możliwe?

Jak stworzyć sypialnię idealną? – kilka praktycznych porad

Sama wiedza czym powinna być perfekcyjna sypialnia, nie wystarczy, żeby stworzyć idealnie harmonijne i uporządkowane pomieszczenie. Na finalny efekt wpływa wiele czynników, o których nie można zapominać, jeśli zależy nam na kojącym nerwy wnętrzu, które pomoże naładować z powrotem baterie po długim i trudnym dniu.

Odkładając na bok wszelkie indywidualne kwestie stylistyczne, trzeba skupić się na wprowadzeniu ładu do pomieszczenia. Jeśli mamy skutecznie wypoczywać, wnętrze musi być ciepłe i uspokajające oraz przyjazne użytkownikom.

Łóżko jako centrum pomieszczenia

Nie ma w tym chyba nic niezwykłego, że najważniejszym meblem w sypialni jest właśnie łóżko. Ma być przede wszystkim wygodne i dopasowane do upodobań śpiących na nim osób.

Równie istotnym czynnikiem, z punktu widzenia układu pomieszczenia, jest również wielkość mebla. Aby uzyskać harmonijne rozplanowanie sypialni, musimy znaleźć łóżko, które ani nie zginie w zbyt dużym pomieszczeniu, ani nie będzie przytłaczać go, jeśli jest niewielkie. Za duże łóżko, prawie jak Guliwer w krainie Liliputów, zagraci nam przestrzeń i wprowadzi do niej element chaosu.

atrakcyjna sypialnia

Odgracanie rzeczywistości – wiosenne porządki przez cały rok

Sypialnia, jako miejsce relaksu, musi być uporządkowana i nie może rozpraszać uwagi osoby odpoczywającej. Tak, jak w mitologii greckiej z chaosu, który był na początku, wyłoniła się cała rzeczywistość, tak my w sypialni z nadmiaru niepowiązanych ze sobą rzeczy, musimy stworzyć nowy porządek.

Warto pamiętać, że zamęt można okiełznać wyłącznie systematycznością. Dobrze zatem przynajmniej raz w tygodniu poświęcić kilkadziesiąt minut na zapanowanie nad tym, co dzieje się w naszej sypialni.

Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim pochowajmy wszystkie niepotrzebne rzeczy, jak stosy drobiazgów, które w ciągu tygodnia odkładamy na szafki nocne lub ubrania rzucane na fotel. Niech każde z nich znajdzie na powrót swoje miejsce – w pudełkach i skrzynkach lub w odpowiednio zoptymalizowanej szafie (ewentualnie oddzielnej garderobie). Niech na wierzchu znajdują się tylko przedmioty przydatne lub takie, które służą budowaniu nastrojowego klimatu pomieszczenia.

wygodna sypialnia

Światło przynoszące relaks

Bardzo istotnym elementem każdej przestrzeni, również sypialni, jest właściwe oświetlenie. Jak zbudować światłem odpowiednią atmosferę sypialnianą?

Zadbajmy o zróżnicowanie systemu. Niezbędne jest oczywiście zamontowanie oświetlenia głównego, które umożliwia komfortowe przemieszczanie się, oraz lamp zadaniowych, np. po obu stronach łóżka, dzięki którym możemy zagłębić się w lekturze, zanim porwie nas nurt miłych snów.

W zależności od wybranej dla pomieszczenia stylistyki, możemy zdecydować się na różne rozwiązania. Wiele ciekawych pomysłów znajdziemy na stronie sklepu Azzardo, który oferuje produkty oświetleniowe dla wszystkich gustów.

Pamiętajmy jednak, że jeśli sypialnia ma budować nastrój wyciszenia i spokoju, oprawy lamp mogą być ozdobne, choć nie powinny nadmiernie rozpraszać uwagi.

Nie zapominajmy też o odpowiedniej temperaturze barwowej światła. Warto zastosować światło ciepłobiałe (ok. 2700 Kelvinów), które pomaga zrelaksować się i jest szczególnie rekomendowane dla wszystkich stref wypoczynkowych w naszym domu. Dzięki temu możemy łatwo stworzyć atmosferę przytulności i komfortu z pomocą światła.

Wymaluj przestrzeń wypoczynku kolorem

Oprócz odpowiednio dobranego oświetlenia, nie można również zapominać o roli koloru w kształtowaniu przestrzeni. Do sypialni wybierajmy barwy ciepłe i raczej z ciemniejszej gamy. Przynoszą one uspokojenie i pomagają wyciszyć zmysły, w odróżnieniu od chłodnych i jasnych odcieni, sprzyjających koncentracji i aktywnemu działaniu.

Wnętrze pełne spokoju

Monteskiusz mawiał, że: sny rodzą rzeczywistość. W przestrzeni naszej sypialni mamy jednak też szansę, samodzielnie wykreować najpiękniejsze sny. Dajmy sobie zatem ten komfort i sprawmy, że to rzeczywistość w postaci komfortowo, wygodnie i dobrze zaplanowanej sypialni, da nam piękny i przyjemny odpoczynek. Przyjemnych snów!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.