Strona główna Styl życia Olej rzepakowy do pieczenia ciasta

Olej rzepakowy do pieczenia ciasta

4758
0
olej rzepakowy
Olej rzepakowy to wspaniały dodatek różnego typu wypieków

Olej rzepakowy to jeden z najpowszechniej wykorzystywanych w Polsce tłuszczów roślinnych. Posiada wiele cennych właściwości i dobrze sprawuje się jako dodatek do różnego typu wypieków. Sprawdźmy jego najważniejsze walory.

Wilgotne ciasto jest celem każdego piekarza, ale czasem łatwiej powiedzieć niż zrobić. Olej może pomóc w zapobieganiu wysuszeniu ciast i można go znaleźć jako składnik wielu przepisów, a także jako podstawę dla pudełkowych mieszanek ciastek. Większość olejów roślinnych będzie dobrze pełnić tę funkcję, ale niektóre zmieniają smak ciasta, a inne są stosunkowo drogie.

Olej rzepakowy jest jednym z najczęściej używanych olejów spożywczych i wygrywa w kategorii najlepszego dodatku do pieczonych łakoci. Łączy łatwość użycia, powszechną dostępność i korzyści zdrowotne, przy stosunkowo niskich kosztach.

Smak

Olej rzepakowy ma bardzo mało intensywny smak, zwłaszcza gdy stosowany jest w pieczeniu. Każdy smak ciasta z czekolady i wanilii, z marchwi, czy ostrych przekąsek dobrze współpracuje z olejem rzepakowym.

Niektóre źródła wskazują, że dym z oleju zawiera wiele szkodliwych toksyn, więc znajomość punktu spalania oleju jest bardzo ważna dla zachowania zdrowia, jak i smaku. Punktem spalania oleju rzepakowego jest średnio-wysoka temperatura na poziomie 425 stopni Celsjusza, co oznacza, że nie zepsuje się i nie zmienia smaku w temperaturach potrzebnych do pieczenia. Większość ciast piecze się w temperaturze poniżej 400 stopni Celsjusza.

Korzyści zdrowotne

Olej rzepakowy ma bardzo niską zawartość tłuszczów nasyconych, które mogą podnieść poziom cholesterolu, jeśli jesz ich za dużo. Jest również bardzo bogaty w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które jak wskazują badania amerykańskie, mogą pomóc zmniejszać ryzyko wystąpienia chorób serca, cukrzycy i niektórych nowotworów.

Olej rzepakowy jest również dobrym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, które odgrywają ważną rolę w rozwoju mózgu. Mimo, że jest uważany za zdrowy tłuszcz, warto czasem ograniczyć spożycie tłuszczu w diecie. Typowy przepis na ciasto wymaga nie więcej niż ½ szklanki oleju.

Alternatywy

Wielu ludzi do codziennego gotowania używa oliwy z oliwek, ale unikaj jej w pieczeniu ze względu na możliwość nadania silnego smaku żywności. Warto zauważyć, że przy użyciu łagodnej, taniej oliwy z oliwek, a nie wysokiej jakości z pierwszego tłoczenia, można sprawić, że ciasto jest bardzo wilgotne i nie wpływa ona tak mocno na smak.

Oliwa z oliwek ma wysoką temperaturę spalania oscylującą w granicach 460 stopni Celsjusza i jest zdrowa dla serca, dzięki czemu jest to dobra alternatywa dla oleju rzepakowego.

 

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.