Strona główna Styl życia Jak nie przytyć przez wakacje – 10 porad

Jak nie przytyć przez wakacje – 10 porad

1025
0
przytyć
Żeby nie przytyć podczas wakacji trzeba przestrzegać ustalonych reguł

Większość osób planuje swój dłuższy wypoczynek w okresie letnim. Co zrobić, by w tym czasie nie przytyć i zachować wypracowaną wcześniej formę? Warto skorzystać z poniższych 10 kluczowych porad.

Czy przez dni, które pozostały do wakacji, ćwiczysz ostro i szczególnie restrykcyjnie przestrzegasz diety? Trudno uniknąć nadmiarowych kilogramów, gdy dookoła czyha tyle smakowitości! Lukrowane ciasteczka w słojach wyzierają zza węgła w domu czy w biurze, kusząc cię. Nieotwarte jeszcze pudełka czekoladek nęcą? Jeśli jednak po wakacjach nie chcesz obudzić się o kilka kilogramów cięższa, musisz im się temu oprzeć. Żeby nie przytyć należy pamiętać o przedstawionych poniżej 10 podstawowych zasadach. Oto wskazówki, które pomogą ci uniknąć wakacyjnego tycia:

Dowiedz się, jak uciec przed powrotem kalorii, z którymi tak wytrwale walczyłaś przez cały rok.

1. Bądź przez cały czas czymś zajęta

Czasami, szczególnie wtedy, gdy impreza jest wyjątkowo dobrze przygotowana pod względem kulinarnym, ludzie zapominają o innych rozrywkach. Rozmawiaj z przyjaciółmi, poznawaj nowe osoby, tańcz. Nie kręć się koło jedzenia, gdyż wtedy wzrasta prawdopodobieństwo, że będziesz stale po nie sięgać. Jeżeli zajmiesz się rozmową, istnieją mniejsze szanse, iż przerwiesz ją, aby się posilić. Najlepszą metodą żeby nie przytyć jest unikanie wszelkich pokus.

2. Nie chodź na imprezy z pustym żołądkiem

Przed wyjściem zjedz niewielki posiłek. Nie przybywaj na miejsce głodna jak wilk, gdyż w takim przypadku popędzisz prosto do stołu z przekąskami i się przejesz. Miseczka owoców czy musli z jogurtem, czy też jakakolwiek mała, pożywna przekąska pomoże ci opanować zachcianki i zapewne nie da ci przytyć.

3. Podchodząc do bufetu, zachowaj rozsądek

Jeżeli nie chcesz przytyć zawsze bierz mały talerz, abyś nie mogła nałożyć sobie dużej porcji. Raczej nie będzie ci się chciało cały czas biegać po dokładki! Najzdrowsze przekąski to krewetki, owoce i warzywa, natomiast wszelkie sosy oraz dipy przeładowane są kaloriami.

4. Licz przekąski

Kanapki to najbardziej zdradliwy rodzaj jedzenia. Są niewielkie, jesteś więc w stanie zjeść dużą ich liczbę, zanim zdasz sobie sprawę, że przeholowałaś! Przeważnie są one obładowane tłustym serem oraz mięsem. Najlepiej więc liczyć, ile ich zjadłaś, aby mieć kontrolę nad ilością przyjmowanych kalorii. Warto również wybierać takie kanapki, które mają najzdrowsze składniki. Podobnie się ma sprawa większości produktów z grilla.

5. Nie spiesz się z jedzeniem

Najlepszy sposób, aby uniknąć przejedzenia – przy jakiejkolwiek okazji – to powolna konsumpcja. Żołądek dość późno wysyła do mózgu sygnał o sytości, najczęściej po ok. 20 minutach. Podczas jedzenia rozmawiaj zatem, przeżuwaj powoli, zaś między kęsami odkładaj widelec. Delektowanie się jedzeniem spowoduje, że w odpowiednim czasie poczujesz się najedzona, a ilość którą wchłoniesz nie pozwoli ci nadmiernie przytyć.

6. Jeżeli jedzenie na imprezie jest składkowe, przynieś coś zdrowego

Mogą to być na przykład owoce. Nie jest prawdą, iż na imprezie wydadzą się one nieatrakcyjne. Z pewnością wniosą nieco świeżości do każdego menu.

7. Jedz więcej białka

Wybieraj chude źródła białka, takie jak kurczak, indyk czy owoce morza. Korzystne będą również dania zawierające niskotłuszczowe sery oraz jogurt. Warto pamiętać, że białko ma ujemny bilans energetyczny, co oznacza, że jego trawienie wymaga więcej energii inż. Ilość jaką ono organizmowi dostarcza. Dzięki tej właściwości produkty wysokobiałkowe nie pozwalają przytyć, a przy odpowiedniej diecie mogą wspomóc odchudzanie.

8. Ogranicz alkohol

Nie pij za wiele, gdyż możesz stracić nad sobą kontrolę i nie patrzeć na to, ile jesz. Ponadto, alkohol w większych dawkach negatywnie wpływa na metabolizm, niektóre trunki mogą zawierać duże ilości cukru.

9. Uważaj podczas degustacji potraw

Jeżeli jesteś gospodynią przyjęcia i sama przygotowujesz jedzenie, zachowuj się pedantycznie podczas próbowania. Używaj najmniejszej łyżeczki, jaką masz i nie próbuj potrawy więcej niż raz przed przyprawieniem i raz po przyprawieniu. Jeżeli nie chcesz przytyć, podczas przygotowywania przyjęcia zwyczajnie staraj się nie podjadać.

10. Nie zapominaj o ćwiczeniach

Ćwiczenia to kwestia kluczowa, jeśli podczas wakacji chcesz uniknąć dodatkowych kilogramów. Oprócz jedzenia z umiarem, musisz zadbać o to, by pozostawać w ruchu. Jeżeli nie możesz wziąć wolnego, wyjdź rano na energiczny spacer. Cokolwiek jednak robisz, nie odpuszczaj sobie, sądząc, że nadrobisz to, kiedy tylko wakacje się skończą. Nie musisz ćwiczyć w tradycyjny sposób, ale powinnaś stale być w ruchu. Jeżeli sobie odpuścisz, trudno ci będzie wrócić do formy po upłynięciu letnich dni.

Wakacje to czas radości i odpoczynku. Jest to jednak również okres, w którym niezwykle łatwo stracić kontrolę nad wagą i wyraźnie przytyć. Nie pozwól, aby twoje odchudzanie poszło na marne! Po prostu uważaj na to, co jesz, a wszystko będzie dobrze.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.