Czy powinniśmy się martwić o parabeny w szamponach? Codziennie jesteśmy narażeni na tysiące środków chemicznych i praktycznie jest niemożliwe ich uniknięcie. Kosmetyki są przepakowane tanimi środkami chemicznymi, z powodu ogromnej na nie podaży, a także aby zachowały niskie ceny.
Parabeny to substancje chemiczne stosowane głównie z dwóch powodów. Są one głównie dodawane do kosmetyków, aby przedłużyć ich przydatność do zużycia. Ale także, jako substancje pozwalające na połączenie się innych składników. Na etykietach występują głównie butyloparaben, metyloparaben i propyloparaben, które są stosowane od ponad 75 lat. Skąd więc nagły strach przed nimi?
5 wątpliwych działań parabenów
Powiązanie z estrogenem
W 1990 roku odkryto, że substancje parabenowe w kosmetykach, są przetwarzane w organizmie jak estrogen. Zakłócenia w naturalnym przepływie estrogenu, mogą doprowadzić do powstawania nowotworów. W 2004 roku w Wielkiej Brytanii stwierdzono, że związki parabenów znajdują się w komórkach rakowych guzów piersi. To odkrycie obiegło świat i zapoczątkowało potrzebę tworzenia szamponów bez ich zawartości.
Istnieje także sceptyczne podejście do tych rewelacji, które twierdzi, że badania nie zostały wykonane prawidłowo, gdyż nie porównywano ewentualnego występowania tych związków, także w zdrowej tkance piersi. Niektórzy twierdzą, że w małych ilościach, są one całkowicie bezpieczne. Jednak czy warto zaburzać delikatną gospodarkę hormonalną?
Wysypki i podrażnienia skóry
Jeśli masz delikatną skórę i zdarza Ci się mieć wysypki i podrażnienia po myciu głowy, warto rozważyć zakup kosmetyków wolnych od parabenów. Działanie drażniące na skórę jest bardzo dobrze udowodnione. Wśród działań alergicznych, może także pojawić się nadmierne wypadanie włosów.
Wcześniejsze dojrzewanie
Odnosi się wrażenie, że zawarte w kosmetykach drogeryjnych xenoparabeny, przy wieloletniej ekspozycji organizmu na ich działanie mogą mieć wpływ na zakres zmian hormonalnych, w tym przyspieszanie okresu dojrzewania.
Zniszczone włosy
Parabeny sprawiają, że włosy są suche i matowe. Dzieje się tak, ponieważ niszczą one zewnętrzną warstwę ochronną włosa. Po dłuższym stosowaniu, na pewno nie będziemy mieli pięknych i lśniących kosmyków. Kosmetyki drogeryjne zawierają często inne dodatki chemiczne, mające na celu zrównoważyć te niekorzystne efekty. Dotyczy to między innymi silikonu, który zapewnia efekt gładkości i połysku, ale z kolei niesie za sobą inne problemy.
Jakieś alternatywy?
Istniej wiele dyskusji na temat tego, czy parabeny są rzeczywiście szkodliwe dla zdrowia. Warto zadać sobie pytanie, a co jeżeli tak? Czy nie lepiej zapobiegać przykrym efektom i zacząć stosować produkty, niezawierające tych związków? Niewątpliwe pierwszym wyborem będą kosmetyki naturalne i organiczne.
Parabeny nie maja żadnego korzystnego wpływu na włosy, dlatego rezygnacja z nich nie doprowadzi do żadnych skutków ubocznych. Po co więc ryzykować?
Więcej o parabenach w szamponach i innych kosmetykach
Około 50 lat temu, benzyna ołowiowa była odkryciem na masową skalę. Stała się modna, a paliwo tanie. Dopiero po dwóch dekadach okazało się, do jakich skutków prowadzi stosowanie ołowiu w paliwach i nadal nie wszędzie udało się wyegzekwować zaprzestanie jej stosowania.
W Stanach Zjednoczonych i w Unii Europejskiej, nie istnieją prawidłowe systemy wspierające procesy wycofywania szkodliwych produktów z rynku, w dostatecznie efektywny sposób. W nawiązaniu do wcześniejszego przykładu benzyny ołowiowej, to samo dzieje się w tej chwili z rynkiem kosmetycznym i dodawaniem do produktów parabenów.
Co to są parabeny i dlaczego są dodawane do szamponów?
Parabeny to najpopularniejsze środki konserwujące dodawane do produktów kosmetycznych, w celu przedłużenia ich okresu przydatności do zużycia oraz utrzymania odpowiedniego połączenia składników kosmetycznych. Wreszcie, zwalczają grzyby, pleśnie i bakterie, które mogą pojawić się w kosmetykach podczas ich kontaktu z powietrzem, wodą czy ciałem. Ze względu na tę rolę, są one masowo dodawane do szamponów.
Dlaczego ludzie boją się parabenów?
Parabeny są zbliżone chemicznie do estrogenów. W ten sposób istnieje obawa, że mogą one działać zamiennie, lub potęgować poziom estrogenów w organizmie.
Czy mogę zakupić szampony bez tych substancji?
Oczywiście, w tej chwili rynek produktów nie zawierających szkodliwych substancji chemicznych jest coraz większy. Możne je zakupić zarówno w sklepach zielarskich, aptekach jak i w drogeriach internetowych. Szampony bez SLS, parabenów, silikonów i innych dodatków chemicznych są już łatwo dostępne i coraz bardziej popularne.
Chętnie poznamy Wasze opinie na ten bardzo kontrowersyjny temat!
Ja od dawna stosuję tylko kosmetyki naturalne i organiczne. Nie cierpię chemii i oszukiwania wielkich koncernów.
Jak się zajrzy na etykietki kosmetyków to nic nie można zrozumieć tyle w tym chemii.