Strona główna Zdrowie i uroda Co poradzić na skurcze mięśni

Co poradzić na skurcze mięśni

1137
0
skurcze mięśni
Skurcze są często powodowane brakiem określonych pierwiastków w organizmie

Wielu ludzi cierpi na skurcze mięśnie i nie zdaje sobie sprawy o przyczynach ich powstawania. Czasami niewielka zmiana diety lub stylu życia może wiele zmienić. Warto zatem przyjrzeć się nieco bliżej temu problemowi.

Śpisz sobie spokojnie, wyciszasz się, odpoczywasz. Masz nadzieję, że po przespanej nocy obudzisz się dopiero wczesnym rankiem, kiedy zadzwoni budzik, lub gdy poliże cię po twarzy domowy pupil. Aż tu nagle. Skurcze mięśni! Co za ból! Skąd one się biorą? Dlaczego? Czy można coś na nie poradzić?

Skąd się biorą skurcze mięśni i dlaczego?

Skurcze mięśni mogą się pojawiać u wszystkich, zarówno o młodych, jak i u starszych. Niezależnie od tego jaki tryb życia prowadzą i ile ważą czy też w jakim są wieku. Pojawiają się zwykle w nogach – w stopach lub w łydkach i spowodowane są naciąganiem mięśni co prowadzi często do bardzo silnego bólu, z którym trudno sobie poradzić. Główną przyczyną ich powstawania – szczególnie w przypadku osób starszych – mogą być żylaki. Ale pojawiają się także wraz z nadejściem miażdżycy – czyli niedokrwienia kończyn, albo zaburzeń neurologicznych choć chyba jednym z najbardziej popularnych powodów pojawienia się żylaków są niedobory – zarówno minerałów jak i soli.

Skurcze mięśni spowodowane żylakami są zwykle najbardziej nieprzyjemne, towarzyszy im dość silny ból i obrzęk. Ale jeśli w ciągu dnia wszystko jest w porządku, a skurcze mięśni dopadają cię dopiero w godzinach nocnych to znak, że cierpisz na jakieś niedobory. Warto byłoby odwiedzić aptekę i skorzystać z dostępnych bez recepty farmaceutyków, które mają praktycznie natychmiastowe działanie.

Czasami wystarczy jednak tylko zmienić dietę – jeżeli będzie bardziej wartościowa i zbilansowana, bogata w warzywa, owoce, białko , to skurcze mięśni powinny zniknąć. O dziwo jednym z problemów powstawania skurczy jest także nadużywanie herbaty. Może ona zupełnie wypłukać z organizmu zarówno magnez jak i potas. Ale skurcze mięśni mogą pojawić się także w przypadku, gdy siedzisz za długo w tej samej pozycji, bez ruchu.

Jeżeli pracujesz przed biurkiem, raz na jakiś czas wstań i zrób sobie krótki spacer po pokoju. Zazwyczaj siła skurczy rośnie wraz ze sporym wysiłkiem fizycznym, przykre dolegliwości natomiast maleją, gdy możemy sobie pozwolić na odpoczynek.

Jak sobie radzić domowymi sposobami?

Kiedy żylaki dają o sobie znać, trzeba zacząć działać. Oczywiście podstawą jest odpowiednia dieta, bogata w minerały i witaminy, ale żeby ulżyć sobie w bólu od razu można skorzystać z przeciwbólowych maści rozgrzewających, które należy wsmarować w bolące miejsce. W aptekach prócz maści możemy również kupić specjalne żele oraz typowe leki przeciwbólowe, które należy połknąć. Są one dość skuteczne i jeżeli stwierdzimy, że skurcze mięśni nie mają nic wspólnego z żadnymi niepożądanymi zmianami w organizmie czy chorobami bo zaczęły one ustępować po wprowadzeniu odpowiedniej diety możemy być spokojni.

Jednak jeśli regularnie dają o sobie znać, nie ma na co czekać, trzeba jak najprędzej udać się do lekarza, który zleci odpowiednie badania i będzie w stanie wykluczyć lub potwierdzić przyczynę powstawania skurczy. Trzeba zrobić badania tarczycy – bo może mieć to jakiś związek z hormonami, a także sprawdzić czy wszystko jest w porządku z nerkami. Należy pamiętać, że skurcze mięśni pojawiają się również często wśród osób, które sporo ćwiczą.

Jeżeli mięśnie nie są  przyzwyczajone do tego rodzaju aktywności ,mogą zareagować właśnie w ten sposób. Wtedy wystarczy wsmarować w bolące miejsce żel przeciwbólowy lub maść i odpocząć. Dolegliwość powinna dość szybko ustąpić. Aby móc jej ich uniknąć, każdy sportowiec powinien być wyposażony w sporą ilość mineralnej wody, by móc regularnie uzupełniać płyny. Dodatkowo po treningu należałoby wypocząć, można także skorzystać z masażu, który wspomoże zmęczone mięśnie i dzięki któremu będzie można zapobiec skurczom.

 

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

 

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.