Strona główna Styl życia 5 nawyków zdrowego jedzenia

5 nawyków zdrowego jedzenia

918
0
zdrowego jedzenia
Warto wyrabiać dobre nawyki do zdrowego jedzenia.

Jeśli dania typu fast food zbrzydły wam na tyle, że gotów jesteście definitywnie się z nimi pożegnać, powinniście rozważyć atrakcyjne propozycje zdrowego jedzenia.

Oto kilka szybkich i wspaniałych rozwiązań alternatywnych:

Supermarket jak szwedzki stół

Sklepy spożywcze przeważnie znajdują się w podobnym rejonie, co bary szybkiej obsługi. Tak więc zamiast podjeżdżać samochodem pod okienko, lepiej zajrzeć do supermarketu i przejść się wzdłuż półek w strefie ekspresowych zakupów. Większość dobrych sieci posiada działy z gotowymi daniami, gdzie możesz znaleźć sałatki na wynos, grillowanego kurczaka czy rybę. Inne zdrowe przekąski, które nie wymagają przygotowania to np.: humus, marchewki, orzechy czy banany. Warto dla zdrowego jedzenia poświęcić trochę czasu i energii, a niewątpliwe korzyści odniesiemy z lepszego samopoczucia i energii naszego organizmu.

Szybko, ale z restauracji

Wiele z restauracji wprowadza opcję świeżo przygotowywanych posiłków na wynos, które wcale nie muszą uderzać po kieszeni. Są to dania wybrane z oferty lokalu, przygotowane jak w domu, z naturalnych składników. Przykładowo: drób wolny od hormonów i antybiotyków, olej z otrębów ryżowych, woda, kminek, papryczki chili, czosnek, pieprz, oregano i sól – czasem używa się nawet oleju sojowego. Aby nie kupować kota w worku, wejdźcie na stronę internetową restauracji i przeczytajcie listę składników oraz tabelę wartości odżywczych. Warto czasem trochę poszukać by było smacznie, szybko i zdrowo.

Zapakuj posiłek do pracy

Jeżeli macie naprawdę mało czasu na zjedzenie posiłku, przygotujcie go w domu i zapakujcie do zabrania ze sobą. Możecie na przykład  zrobić sobie sałatkę do pudełka. Weź kilka garści warzyw: posiekanej czerwonej cebuli, pomidorków cherry, świeżych liści szpinaku, pokrojonych pieczarek oraz po niewielkiej garstce cieciorki oraz komosy ryżowej. Skropcie wszystko octem balsamicznym i odrobiną oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia, a następnie posypcie ziołami prowansalskimi. Wymieszajcie wszystko i gotowe! Oczywiście przepisów jest tysiące. Coraz więcej ludzi docenia takie starania i w niektórych biurach panuje już moda na takie rozwiązania.

Wersja dla zagonionych

Gęste soki i koktajle warzywno-owocowe nadadzą się nie tylko na rano. Przygotowanie własnego i zabranie go ze sobą to wspaniała alternatywa dla gotowych produktów. Aby lepiej zbilansować swoją dietę, pozostać sytym i zadowolonym, dodajcie do napoju wszelkie niezbędne składniki odżywcze. Można w nich zawrzeć węglowodany, zdrowe tłuszcze oraz białko. Sięgnijcie po garść zieleniny i mrożonych owoców, mleko sojowe lub mleko migdałowe oraz proszek białkowy na bazie roślin. Może być złożony choćby z odrobiny masła migdałowego, białka z grochu oraz szczypty płatków owsianych. Aby wzmocnić smak i zapach koktajlu, a także wzbogacić go o dodatkowe przeciwutleniacze, przyprawcie go imbirem lub cynamonem. Najlepiej przygotujcie kilka porcji naraz, włóżcie do lodówki i wyjmijcie jakiś czas przed wyjściem.

Przygotuj posiłki do odgrzania

Wiele osób ma czas na gotowanie tylko w weekendy, w przeciwieństwie do zabieganego tygodnia pracy. Aby oprzeć się pokusie niezdrowych szybkich dań, warto przygotować sobie obiady do zamrożenia.  Będziecie mogli je błyskawicznie odgrzać w każdej chwili. Może to być wszystko, od gulaszu czy zupy, po nadziewaną paprykę. Najlepiej sprawdzają się proste dania typu mięso z warzywami.

Na jedną porcję: można udusić kilka filiżanek warzyw na odrobinie oliwy z oliwek, dodać zioła i posiekany czosnek. Dolać do tego delikatny bulion warzywny, doprowadzić do szybkiego wrzenia, a następnie zmniejszyć ogień. Dodać następnie niewielką ilość zdrowej skrobi, czyli pieczonych batatów pokrojonych w kostkę lub dzikiego ryżu oraz gotowanego chudego białka, tj. posiekaną pierś z kurczaka, soczewicę lub chude mielone mięso z indyka. Gotowe danie naszego pysznego i zdrowego jedzenia powinno się włożyć do odpowiedniego pojemnika, przeznaczonego do zamrażania.

Wielu ludzi w dzisiejszych czasach wcale nie trzeba bardzo namawiać do zdrowego jedzenia, jednak podstawowym problemem jest najczęściej systematyczność, przyzwyczajenia oraz właściwa organizacja. Powyższe przykłady nie są jedynymi z możliwych, jednak mają charakter inspirujący do zmiany własnych zachowań. Niewątpliwie warto zmienić własne nawyki, a lepsze samopoczucie i zdrowe przysporzy wiele satysfakcji i zadowolenia.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie problemu zdrowego jedzenia i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.