Strona główna Biznes i pieniądze Jak uzyskać odszkodowanie za wypadek

Jak uzyskać odszkodowanie za wypadek

1107
1
wypadek na drodze
Wypadek drogowy często kończy się problemami z ubezpieczycielem

Zdarzenia na drodze mogą mieć różny charakter, np. kolizja samochodów lub poślizgnięcie na oblodzeniu. Warto poznać czy można uzyskać odszkodowanie za wypadek tego typu.

Wiadomo nie od dziś, wypadki się zdarzają. Większość ludzi zastanawia się dopiero długo po nich czy może uzyskać odszkodowanie za wypadek na drodze. Mowa tu nie tylko o  kolizjach drogowych, które mogą się przytrafić nawet najlepszym kierowcom, ale i o rozmaitych urazach, których doznać można ot tak, na chodniku. Nawet pora roku nie ma tu większego znaczenia, w końcu polskie chodniki obfitują w dziury, obluzowane kostki brukowe i inne atrakcje, które wręcz proszą się o to by się o nie potknąć. Z zimowym odśnieżaniem też różnie bywa…

Odszkodowanie za wypadek – Co warto wiedzieć?

Niestety większość nas w obliczu czy to kolizji czy nawet potknięcia na chodniku, popełnia kilka podstawowych błędów. Wiadomo, nerwy, emocje, czas na myślenie przyjdzie później. Ale wtedy może być już za późno, sprawca odjedzie, ubezpieczalnia umyje ręce, a my ze swoimi stratami będziemy zdani tylko na siebie. Dlatego warto już wcześniej pamiętać o kilku sprawach, by móc później łatwiej uzyskać odszkodowanie za wypadek, który miał miejsce na drodze.

Kolizja drogowa i co dalej

Spotkać może każdego, w końcu nie możemy odpowiadać za zachowanie i umiejętności innych uczestników ruchu. Gdy zostaliśmy poszkodowani w kolizji drogowej (przez kolizję rozumiemy sytuację, gdy nikt nie został ciężko ranny), sprawca najpewniej będzie chciał pójść z nami na ugodę. Dzięki temu unikniemy długiego oczekiwania na policję, niepotrzebnych nerwów, a sprawcy oszczędzimy mandatu i punktów karnych. Istnieje tu jednak niewielkie prawdopodobieństwo, że ubezpieczalnia zakwestionuje zaistniałe zdarzenie, a odszkodowanie za wypadek nie będzie nam przyznane.

Niestety zdarzały się już takie sytuacje, gdy pomimo oświadczenia sprawcy, osoby poszkodowanej, a nawet świadków, ubezpieczalnia kwestionowała przebieg zdarzeń. Często stosowaną argumentacją jest twierdzenie, że powstałe w samochodzie uszkodzenia, nie mogły powstać wskutek takiego uderzenia.

Co nam daje Policja w przypadku żądania odszkodowania

Obecność policji i sporządzona przez nich notatka, daje nam pewność, że nikt nie zakwestionuje przebiegu zdarzeń, a nam przysługiwać będzie ubezpieczenie za wypadek z polisy sprawcy. Jeśli kierowcy nie potrafią się ze sobą porozumieć, co do tego kto zawinił, również koniecznie należy wezwać policję. Bez względu na to czy zdecydujemy się wzywać policję czy nie, warto już na miejscu wypadku, odpowiednio udokumentować zdarzenie. Bardzo dobrze jest wykonać zdjęcia, zarówno samochodów, jak i miejsca wypadku.

Koniecznie należy spisać dane świadków oraz oświadczenie sprawcy. Takie oświadczenie powinno zawierać dokładny opis zdarzenia i miejsca, a także widocznych uszkodzeń, dokładne dane kierowcy i pojazdu, koniecznie potwierdzone odpowiednimi dokumentami. Takie dane są zawsze bardzo przydatne by bezproblemowo uzyskać później odszkodowanie za wypadek.

Czy dla odszkodowania potrzebny jest lekarz

Jeżeli uderzenie było dosyć silne, zawsze warto udać się na kontrolę do szpitala. Wbrew pozorom, bardzo często zdarzają się takie sytuacje, że osoba poszkodowana w wypadku, bagatelizuje np. obolałą szyję, zgłasza się do lekarza nawet w miesiąc po zajściu i wtedy okazuje się, że doznała poważnego urazu kręgów szyjnych.

Po takim czasie żadna ubezpieczalnia nie weźmie odpowiedzialności za uraz, choć normalnie takiej osobie przysługuje odszkodowanie za wypadek, tytułem uszczerbku na zdrowiu. Ubezpieczenie za zdarzenie, powstałe wiele dni wcześniej, zawsze będzie kwestionowane. Należy zatem pamiętać, że nie każdy uraz jest widoczny od razu! Dlatego warto zadbać o dokumentację medyczną tuż po zajściu!

Odszkodowanie za wypadek a koszty

Po wypadku, koniecznie należy zbierać każdy dokument czy fakturę poświadczającą poniesione przez nas  koszty! Są to nie tylko koszty naprawy samochodu, ale i:

  • holowania,
  • parkingu,
  • samochodu zastępczego,
  • lekarstw,
  • wizyt lekarskich.

Wszystkie poniesione przez nas koszty powinny zostać zwrócone przez ubezpieczalnie sprawcy! Analogiczne postępowanie tyczy się sytuacji w której pieszy lub rowerzysta zostaje potrącony przez samochód. Odszkodowanie za wypadek działa w takiej sytuacji dokładnie tak samo.

Upadek na dziurawym chodniku lub poślizgnięcie na oblodzonej powierzchni

Polskie chodniki zdecydowanie nie należą do szczególnie bezpiecznych. Bardzo często dochodzi do sytuacji w której ktoś się potknie, poobija, a nawet połamie i  choć przysługuje mu za to rekompensata ze strony właściciela chodnika, to praktycznie nic z tym nie robi. Najczęściej wynika to z niewiedzy, tymczasem jest taka zasada, która głosi, że „każda dziura ma swojego właściciela”. Tak samo każdy chodnik ma swojego właściciela, do którego należy odpowiednie zabezpieczenie powierzchni. Co więcej, większość właścicieli jest od takich sytuacji ubezpieczona! Warto więc zawalczyć o swoje prawa i należne nam odszkodowanie za wypadek tego typu.

Odszkodowanie za wypadek… Jak to jest…

Załóżmy więc, że potknęliśmy się o obluzowaną kostkę brukową, upadliśmy tak nieszczęśliwie, że prawdopodobnie złamaliśmy nogę, co dalej?

Po pierwsze, jeśli uraz jest na tyle poważny, najlepszym wyjściem będzie wezwanie karetki. W sytuacjach gdy z miejsca wypadku zabiera nas ktoś z rodziny, ubezpieczalnie często umywają ręce. Jeśli są jacyś świadkowie zdarzenia, koniecznie należy poprosić ich o ich dane i numer telefonu. Jeśli mamy możliwość wykonania zdjęcia miejsca zdarzenia należy to uczynić, jeśli nie, można poprosić o to któregoś ze świadków lub kogoś z rodziny, gdy już dojedzie na miejsce.

W dalszym postępowaniu, możemy sami zawalczyć o należne nam odszkodowanie za wypadek lub skorzystać z pomocy profesjonalnych firm odszkodowawczych. Przede wszystkim musimy zwrócić się do zarządu dróg miejskich lub do gminy o pomoc w ustaleniu właściciela chodnika. Następnie zgłaszamy szkodę właścicielowi lub jego ubezpieczycielowi. W takich sytuacjach, tak jak w przypadku wypadku drogowego, bardzo ważna jest wszelka dokumentacja nie tylko zdarzenia, ale i poniesionych przez nas kosztów.

Przede wszystkim zimna krew

Pamiętajmy, w przypadku jakiegokolwiek wypadku, warto zawsze zachować zimną krew i zwrócić szczególną uwagę na stronę formalną zdarzenia. Pozwoli nam to w późniejszym czasie zawalczyć o należne nam odszkodowanie za wypadek. Poznaj swoje prawa i walcz o nie, ludzie często nie zdają sobie sprawy z tego, co tak naprawdę im przysługuje po wypadku oraz za co pieniądze powinna  zwrócić ubezpieczalnia. A ubezpieczyciel tylko korzysta na ludzkiej niewiedzy.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

1 KOMENTARZ

  1. Kilka lat temu uległam podobnemu wypadkowi. Moja samodzielna walka z ubezpieczycielem nie przyniosła pozytywnych rezultatów, dlatego też z polecenia skorzystałam z pomocy p. Iwony, specjalistki ds. odszkodowań. Dzięki współpracy uzyskałam wysokie odszkodowanie. P. Iwona to miła, rzeczowa, kompetentna kobieta, dlatego też wszystkim zainteresowanym pozostawiam namiary 882-127-772.

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.