Strona główna Zdrowie i uroda Jak rozpoznać i leczyć odwodnienie organizmu?

Jak rozpoznać i leczyć odwodnienie organizmu?

821
0
PODZIEL SIĘ
odwodnienie organizmu
Odwodnienie organizmu to bardzo niebezpieczny stan, który może prowadzić nawet do śmierci

Organizm człowieka zawiera około 60 – 75% wody. Spełnia ona bardzo ważną rolę we wszystkich procesach życiowych. Między innymi jest niezbędna do prawidłowego trawienia, ułatwia wydalanie szkodliwych substancji z organizmu, a przede wszystkim, jako główny składnik krwi, jest nośnikiem tlenu i substancji odżywczych. Odwodnienie organizmu jest bardzo niebezpieczne i może doprowadzić nawet do śmierci.

Ile litrów płynu należy przyjmować w ciągu dnia?

Lekarze zalecają osobom dorosłym przyjmowanie minimum 1,5 litra płynów w ciągu dnia. Oczywiście jest to ilość orientacyjna – podczas wysiłku fizycznego, w czasie upałów lub problemów żołądkowych, którym towarzyszy biegunka i wymioty, należy tę dawkę znacznie zwiększyć, aby nie doszło do odwodnienia organizmu.

Objawy odwodnienia

Kiedy dochodzi do odwodnienia organizmu, czujemy suchość w ustach i silne pragnienie. Zmniejsza się również ilość oddawanego moczu i jego kolor – ze słomkowego na ciemnożółty. Odczuwamy zmęczenie, mogą także pojawić się zawroty głowy. W miarę upływu czasu, czujemy się coraz słabsi, zapadają się gałki oczne, aż w końcu dochodzi do utraty świadomości. Odwodnienie jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci, u których objawy pojawiają się wcześniej – maluchy robią się senne, płaczą bez łez, a u niemowląt zapada się ciemiączko.

Skutki odwodnienia organizmu

Podczas odwodnienia podstawowe czynności organizmu ulegają zaburzeniu. Spada ciśnienie krwi, dochodzi do niewydolności nerek i serca. Pojawiają się zaburzenia świadomości, mogą wystąpić napady drgawek i śpiączka. Jeśli pacjent nie otrzyma na czas odpowiedniej pomocy, odwodnienie kończy się śmiercią.

Czy odwodnienie wiąże się tylko z utratą wody w organizmie?

Niestety, problem odwodnienia nie zostanie skutecznie rozwiązany, jeśli brakujące płyny w organizmie będziemy uzupełniać samą wodą. We wszystkich płynach organizmu człowieka (takich jak, krew, osocze i płyny tkankowe) oprócz wody znajdują się również rozpuszczone w niej różne sole, które pełnią kluczową rolę w metabolizmie. Dlatego właśnie mówimy o gospodarce wodno-elektrolitowej organizmu, a nie tylko wodnej. Podczas odwodnienia, wraz z wodą ubywa również elektrolitów, co prowadzi do różnych problemów zdrowotnych. Właśnie dlatego – gdy zmniejsza się ich stężenie, należy je również uzupełniać.

Jak leczyć odwodnienie organizmu?

Jednym z głównych składników elektrolitów jest potas. Jego niedobór wywołuje wzrost ciśnienia krwi, bolesne skurcze mięśni, zaburzenia pracy serca. Stajemy się podenerwowani, odczuwamy zmęczenie, senność, bóle głowy, a nawet wymioty.

Osobie, która jest odwodniona, należy jak najszybciej podać do picia wodę lub płyn zawierający elektrolity. Najlepiej, jeśli jest to izotonik lub specjalny napój przywracający równowagę wodno-elektrolitową w organizmie. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie www.orsalit.pl.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPrzyjemne kosmetyki do kąpieli
Następny artykułJak powinno wyglądać usypianie dzieci
Redakcja serwisu to grupa specjalistów z wielu dziedzin, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą z czytelnikami. Wśród nich znaleźć można psychologów, kosmetologów, dietetyków czy pracowników służby zdrowia. Często publikujemy również artykuły podmiotów zewnętrznych, których profesjonalizm nie budzi żadnych wątpliwości. Nasza redakcja zawsze stara się znaleźć najbardziej interesujące i ważne dla czytelników tematy. Mamy również nadzieję, że publikowane przez nas treści zawsze będą pomocne i inspirujące. Niezmiennie zależy nam najbardziej na satysfakcji i zadowoleniu naszych czytelników.

Dodaj swój komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.