Strona główna Zdrowie i uroda Jak rozpoznać i leczyć odwodnienie organizmu?

Jak rozpoznać i leczyć odwodnienie organizmu?

1828
0
odwodnienie organizmu
Odwodnienie organizmu to bardzo niebezpieczny stan, który może prowadzić nawet do śmierci

Organizm człowieka zawiera około 60 – 75% wody. Spełnia ona bardzo ważną rolę we wszystkich procesach życiowych. Między innymi jest niezbędna do prawidłowego trawienia, ułatwia wydalanie szkodliwych substancji z organizmu, a przede wszystkim, jako główny składnik krwi, jest nośnikiem tlenu i substancji odżywczych. Odwodnienie organizmu jest bardzo niebezpieczne i może doprowadzić nawet do śmierci.

Ile litrów płynu należy przyjmować w ciągu dnia?

Lekarze zalecają osobom dorosłym przyjmowanie minimum 1,5 litra płynów w ciągu dnia. Oczywiście jest to ilość orientacyjna – podczas wysiłku fizycznego, w czasie upałów lub problemów żołądkowych, którym towarzyszy biegunka i wymioty, należy tę dawkę znacznie zwiększyć, aby nie doszło do odwodnienia organizmu.

Objawy odwodnienia

Kiedy dochodzi do odwodnienia organizmu, czujemy suchość w ustach i silne pragnienie. Zmniejsza się również ilość oddawanego moczu i jego kolor – ze słomkowego na ciemnożółty. Odczuwamy zmęczenie, mogą także pojawić się zawroty głowy. W miarę upływu czasu, czujemy się coraz słabsi, zapadają się gałki oczne, aż w końcu dochodzi do utraty świadomości. Odwodnienie jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci, u których objawy pojawiają się wcześniej – maluchy robią się senne, płaczą bez łez, a u niemowląt zapada się ciemiączko.

Skutki odwodnienia organizmu

Podczas odwodnienia podstawowe czynności organizmu ulegają zaburzeniu. Spada ciśnienie krwi, dochodzi do niewydolności nerek i serca. Pojawiają się zaburzenia świadomości, mogą wystąpić napady drgawek i śpiączka. Jeśli pacjent nie otrzyma na czas odpowiedniej pomocy, odwodnienie kończy się śmiercią.

Czy odwodnienie wiąże się tylko z utratą wody w organizmie?

Niestety, problem odwodnienia nie zostanie skutecznie rozwiązany, jeśli brakujące płyny w organizmie będziemy uzupełniać samą wodą. We wszystkich płynach organizmu człowieka (takich jak, krew, osocze i płyny tkankowe) oprócz wody znajdują się również rozpuszczone w niej różne sole, które pełnią kluczową rolę w metabolizmie. Dlatego właśnie mówimy o gospodarce wodno-elektrolitowej organizmu, a nie tylko wodnej. Podczas odwodnienia, wraz z wodą ubywa również elektrolitów, co prowadzi do różnych problemów zdrowotnych. Właśnie dlatego – gdy zmniejsza się ich stężenie, należy je również uzupełniać.

Jak leczyć odwodnienie organizmu?

Jednym z głównych składników elektrolitów jest potas. Jego niedobór wywołuje wzrost ciśnienia krwi, bolesne skurcze mięśni, zaburzenia pracy serca. Stajemy się podenerwowani, odczuwamy zmęczenie, senność, bóle głowy, a nawet wymioty.

Osobie, która jest odwodniona, należy jak najszybciej podać do picia wodę lub płyn zawierający elektrolity. Najlepiej, jeśli jest to izotonik lub specjalny napój przywracający równowagę wodno-elektrolitową w organizmie. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie www.orsalit.pl.

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.