Strona główna Zdrowie i uroda Solarium – Jak bezpiecznie korzystać

Solarium – Jak bezpiecznie korzystać

385
0
PODZIEL SIĘ
solarium
Z solarium należy korzystać jak najrzadziej

Na początku trzeba stwierdzić, że solarium nie jest zdrowe i nie mogą z niego korzystać dzieci i osoby chore. Nadmiar światła UV powodować może niebezpieczne zmiany skórne, a także przyspieszać starzenie. Niestety, nie wszyscy potrafią wytrzymać długi okres zimowy bez naturalnego ciepła, dlatego korzystają ze sztucznych rozwiązań. Jak robić to bezpiecznie?

Okres jesienny i zimowy skłania wiele osób do korzystania z solarium – jest to dobry sposób na rozgrzanie ciała i poprawienie swojego nastroju. Jednak korzystanie z solarium wymaga zachowania bezpieczeństwa i odpowiedniego dbania o swoją skórę. Jest to szczególnie ważne w wypadku osób, które decydują się na sztuczne opalanie po raz pierwszy. O czym muszą wiedzieć i pamiętać?

Jak często jest bezpiecznie?

Ze sztucznego opalania trzeba korzystać rozsądnie. Należy bowiem chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem. Dlatego warto wizyty w solarium ograniczyć do trzech w tygodniu, a między poszczególnymi sesjami zachowywać co najmniej dobową przerwę. Na początku warto odwiedzać solarium co 3-4 dni, by skórę do niego przyzwyczaić.

Jeżeli chodzi o częstotliwość korzystania z solarium, a także długość poszczególnych sesji, to koniecznie należy przy tym wziąć pod uwagę rodzaj skóry. Skóra jasna i delikatna będzie wymagała szczególnie łagodnego traktowania, jednak nawet w wypadku ciemniejszej karnacji należy zachować ostrożność. Zawsze najlepiej skonsultować się z osobą obsługującą solarium, która doradzi jak z niego korzystać.

Ochrona ciała

Niezbędne jest stosowanie specjalnych kosmetyków przeznaczonych do sztucznego w gabinecie. Dzięki temu w odpowiedni sposób zabezpieczamy skórę przed działaniem promieni, ale jednocześnie zwiększamy skuteczność opalania. Należy nałożyć je na ciało przed opalaniem i zrobić to bardzo dokładnie – nie omijając twarzy, szyi czy dekoltu. Warto też pamiętać o tym, by dobrać kosmetyki do rodzaju skóry i karnacji.

Nie wolno natomiast używać w solarium kosmetyków do opalania na słońcu.

Przed nałożeniem kosmetyku do opalania, należy dobrze oczyścić ciało, zmywając makijaż, a także dezodorant czy perfumy.

Ochrona oczu

Korzystając z solarium należy szczególnie zabezpieczyć swoje oczy. W tym celu trzeba korzystać ze specjalnych okularów dostępnych w solarium, a poza tym można dodatkowo zamykać oczy w czasie sesji.

Po opalaniu

Należy także zabezpieczyć swoją skórę już po skorzystania ze sztucznego opalania. W tym celu należy nałożyć na nią specjalne kosmetyki do pielęgnacji skóry po solarium, które będą działały nawilżająco i regenerująco. Skórą będzie jędrna, elastyczna, a opalenizna utrwalona.

Kiedy unikać?

Należy także upewnić się, czy w naszym przypadku nie istnieją przeciwwskazania do korzystania z solarium. Jakie czynniki mogłyby na to wpłynąć?

  • uczulenie na słońce,
  • choroby skóry
  • rany na skórze,
  • choroby serca,
  • gorączka,
  • stosowanie niektórych kosmetyków, szczególnie zawierających retinol i kwasy hydroksylowe,
  • stosowanie niektórych lekarstw.

Na koniec

Nie miejmy złudzeń. Zawsze znajdą się amatorzy sztucznego opalania, niezależnie od ryzyka i kosztów zdrowotnych. Nie zapobiegnie temu żadna ustawa ani zakazy. Warto jednak uświadamiać jak najwięcej ludzi, a szczególnie najmłodszych, o zgubnym działaniu tej usługi. Odpowiednia edukacja w tym zakresie może być dobrym prognostykiem na przyszłość, w której zniknie większość tego typu gabinetów w zupełnie naturalny sposób. Przecież zdrowie jest najważniejsze!

Źródło: accommo.pl

Dodaj swój komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.