Na początku trzeba stwierdzić, że solarium nie jest zdrowe i nie mogą z niego korzystać dzieci i osoby chore. Nadmiar światła UV powodować może niebezpieczne zmiany skórne, a także przyspieszać starzenie. Niestety, nie wszyscy potrafią wytrzymać długi okres zimowy bez naturalnego ciepła, dlatego korzystają ze sztucznych rozwiązań. Jak robić to bezpiecznie?
Okres jesienny i zimowy skłania wiele osób do korzystania z solarium – jest to dobry sposób na rozgrzanie ciała i poprawienie swojego nastroju. Jednak korzystanie z solarium wymaga zachowania bezpieczeństwa i odpowiedniego dbania o swoją skórę. Jest to szczególnie ważne w wypadku osób, które decydują się na sztuczne opalanie po raz pierwszy. O czym muszą wiedzieć i pamiętać?
Jak często można bezpiecznie korzystać z solarium?
Ze sztucznego opalania trzeba korzystać rozsądnie. Należy bowiem chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem. Dlatego warto wizyty w solarium ograniczyć do trzech w tygodniu, a między poszczególnymi sesjami zachowywać co najmniej dobową przerwę. Na początku warto odwiedzać solarium co 3-4 dni, by skórę do niego przyzwyczaić.
Jeżeli chodzi o częstotliwość korzystania z solarium, a także długość poszczególnych sesji, to koniecznie należy przy tym wziąć pod uwagę rodzaj skóry. Skóra jasna i delikatna będzie wymagała szczególnie łagodnego traktowania, jednak nawet w wypadku ciemniejszej karnacji należy zachować ostrożność. Zawsze najlepiej skonsultować się z osobą obsługującą solarium, która doradzi jak z niego korzystać.
Ochrona ciała
Niezbędne jest stosowanie specjalnych kosmetyków przeznaczonych do sztucznego w gabinecie. Dzięki temu w odpowiedni sposób zabezpieczamy skórę przed działaniem promieni, ale jednocześnie zwiększamy skuteczność opalania. Należy nałożyć je na ciało przed opalaniem i zrobić to bardzo dokładnie – nie omijając twarzy, szyi czy dekoltu. Warto też pamiętać o tym, by dobrać kosmetyki do rodzaju skóry i karnacji.
Nie wolno natomiast używać w solarium kosmetyków do opalania na słońcu.
Przed nałożeniem kosmetyku do opalania, należy dobrze oczyścić ciało, zmywając makijaż, a także dezodorant czy perfumy.
Ochrona oczu
Korzystając z solarium należy szczególnie zabezpieczyć swoje oczy. W tym celu trzeba korzystać ze specjalnych okularów dostępnych w solarium, a poza tym można dodatkowo zamykać oczy w czasie sesji.
Po opalaniu
Należy także zabezpieczyć swoją skórę już po skorzystania ze sztucznego opalania. W tym celu należy nałożyć na nią specjalne kosmetyki do pielęgnacji skóry po solarium, które będą działały nawilżająco i regenerująco. Skórą będzie jędrna, elastyczna, a opalenizna utrwalona.
Kiedy unikać?
Należy także upewnić się, czy w naszym przypadku nie istnieją przeciwwskazania do korzystania z solarium. Jakie czynniki mogłyby na to wpłynąć?
- uczulenie na słońce,
- choroby skóry
- rany na skórze,
- choroby serca,
- gorączka,
- stosowanie niektórych kosmetyków, szczególnie zawierających retinol i kwasy hydroksylowe,
- stosowanie niektórych lekarstw.
Na koniec
Nie miejmy złudzeń. Zawsze znajdą się amatorzy sztucznego opalania, niezależnie od ryzyka i kosztów zdrowotnych. Nie zapobiegnie temu żadna ustawa ani zakazy. Warto jednak uświadamiać jak najwięcej ludzi, a szczególnie najmłodszych, o zgubnym działaniu tej usługi. Odpowiednia edukacja w tym zakresie może być dobrym prognostykiem na przyszłość, w której zniknie większość tego typu gabinetów w zupełnie naturalny sposób. Przecież zdrowie jest najważniejsze!
Źródło: accommo.pl