Strona główna Zdrowie i uroda Solarium – Jak bezpiecznie korzystać

Solarium – Jak bezpiecznie korzystać

1607
0
solarium
Z solarium należy korzystać jak najrzadziej

Na początku trzeba stwierdzić, że solarium nie jest zdrowe i nie mogą z niego korzystać dzieci i osoby chore. Nadmiar światła UV powodować może niebezpieczne zmiany skórne, a także przyspieszać starzenie. Niestety, nie wszyscy potrafią wytrzymać długi okres zimowy bez naturalnego ciepła, dlatego korzystają ze sztucznych rozwiązań. Jak robić to bezpiecznie?

Okres jesienny i zimowy skłania wiele osób do korzystania z solarium – jest to dobry sposób na rozgrzanie ciała i poprawienie swojego nastroju. Jednak korzystanie z solarium wymaga zachowania bezpieczeństwa i odpowiedniego dbania o swoją skórę. Jest to szczególnie ważne w wypadku osób, które decydują się na sztuczne opalanie po raz pierwszy. O czym muszą wiedzieć i pamiętać?

Jak często można bezpiecznie korzystać z solarium?

Ze sztucznego opalania trzeba korzystać rozsądnie. Należy bowiem chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem. Dlatego warto wizyty w solarium ograniczyć do trzech w tygodniu, a między poszczególnymi sesjami zachowywać co najmniej dobową przerwę. Na początku warto odwiedzać solarium co 3-4 dni, by skórę do niego przyzwyczaić.

Jeżeli chodzi o częstotliwość korzystania z solarium, a także długość poszczególnych sesji, to koniecznie należy przy tym wziąć pod uwagę rodzaj skóry. Skóra jasna i delikatna będzie wymagała szczególnie łagodnego traktowania, jednak nawet w wypadku ciemniejszej karnacji należy zachować ostrożność. Zawsze najlepiej skonsultować się z osobą obsługującą solarium, która doradzi jak z niego korzystać.

Ochrona ciała

Niezbędne jest stosowanie specjalnych kosmetyków przeznaczonych do sztucznego w gabinecie. Dzięki temu w odpowiedni sposób zabezpieczamy skórę przed działaniem promieni, ale jednocześnie zwiększamy skuteczność opalania. Należy nałożyć je na ciało przed opalaniem i zrobić to bardzo dokładnie – nie omijając twarzy, szyi czy dekoltu. Warto też pamiętać o tym, by dobrać kosmetyki do rodzaju skóry i karnacji.

Nie wolno natomiast używać w solarium kosmetyków do opalania na słońcu.

Przed nałożeniem kosmetyku do opalania, należy dobrze oczyścić ciało, zmywając makijaż, a także dezodorant czy perfumy.

Ochrona oczu

Korzystając z solarium należy szczególnie zabezpieczyć swoje oczy. W tym celu trzeba korzystać ze specjalnych okularów dostępnych w solarium, a poza tym można dodatkowo zamykać oczy w czasie sesji.

Po opalaniu

Należy także zabezpieczyć swoją skórę już po skorzystania ze sztucznego opalania. W tym celu należy nałożyć na nią specjalne kosmetyki do pielęgnacji skóry po solarium, które będą działały nawilżająco i regenerująco. Skórą będzie jędrna, elastyczna, a opalenizna utrwalona.

Kiedy unikać?

Należy także upewnić się, czy w naszym przypadku nie istnieją przeciwwskazania do korzystania z solarium. Jakie czynniki mogłyby na to wpłynąć?

  • uczulenie na słońce,
  • choroby skóry
  • rany na skórze,
  • choroby serca,
  • gorączka,
  • stosowanie niektórych kosmetyków, szczególnie zawierających retinol i kwasy hydroksylowe,
  • stosowanie niektórych lekarstw.

Na koniec

Nie miejmy złudzeń. Zawsze znajdą się amatorzy sztucznego opalania, niezależnie od ryzyka i kosztów zdrowotnych. Nie zapobiegnie temu żadna ustawa ani zakazy. Warto jednak uświadamiać jak najwięcej ludzi, a szczególnie najmłodszych, o zgubnym działaniu tej usługi. Odpowiednia edukacja w tym zakresie może być dobrym prognostykiem na przyszłość, w której zniknie większość tego typu gabinetów w zupełnie naturalny sposób. Przecież zdrowie jest najważniejsze!

Źródło: accommo.pl

Poprzedni artykułJak wybrać kask narciarski
Następny artykułSprzątanie – czego nie robić
Redakcja serwisu to grupa specjalistów z wielu dziedzin, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą z czytelnikami. Wśród nich znaleźć można psychologów, kosmetologów, dietetyków czy pracowników służby zdrowia. Często publikujemy również artykuły podmiotów zewnętrznych, których profesjonalizm nie budzi żadnych wątpliwości. Nasza redakcja zawsze stara się znaleźć najbardziej interesujące i ważne dla czytelników tematy. Mamy również nadzieję, że publikowane przez nas treści zawsze będą pomocne i inspirujące. Niezmiennie zależy nam najbardziej na satysfakcji i zadowoleniu naszych czytelników.

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.