Wydatki związane z zakupem odzieży zazwyczaj obciążają domowy budżet. Zwłaszcza, gdy w grę wchodzą ubrania sezonowe, np. kurtki czy buty zimowe. Warto zatem zastanowić się, jak kupować odzież, by móc chociaż trochę zaoszczędzić. Ubrania dla dzieci wcale nie muszą być bardzo drogie żeby spełniały wszystkie oczekiwania.
Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest planowanie zakupów już w okresie letnim. Wtedy bowiem w sklepach są wyprzedaże starszych kolekcji. Początek jesieni to również czas, gdy w sklepach można znaleźć ostatnie sztuki, które są tańsze. Jednak nie zawsze możemy tak wcześnie planować wydatki. W takich sytuacjach należy pomagać sobie innymi sposobami.
Ubrania dla dzieci
Odzież dla dzieci w większości wypadków kupuje się na bieżąco. Dzieci szybko rosną i prawda jest taka, że kurta kupiona wiosną, może okazać się już za mała gdy przyjdzie zima. Dlatego odzież jesienno-zimową najlepiej kupować jest w sezonie, tym bardziej że jest to odzież dość droga. Nie znaczy to jednak, że musimy wejść do pierwszego lepszego sklepu i do razu dokonać zakupu. Jak zatem kupować ubrania dla dzieci?
Po pierwsze, należy na bieżąco kontrolować oferty różnych sklepów w oczekiwaniu na promocje. Różne sklepy robią akcje promocyjne i oferują odzież sezonową w dobrych cenach – warto właśnie wtedy wybrać się na zakupy.
Po drugie, nie należy skupiać się na marce. Odzież dla dzieci ma być przede wszystkim wygodna i dobra jakościowo. Dlatego oprócz sklepów markowych, rodzice powinni odwiedzać również inne miejsca, w których czasami łatwiej o promocje.
Ubrania dla nastolatków
Problemem nastolatków jest to, że cenią sobie przede wszystkim marki oraz modę. Z tego względu na ubrania wydają naprawdę dużo pieniędzy. Inny widoczny trend, to korzystanie z ofert tzw. sieciówek, które produkują ubrania modne, tańsze, ale przy tym gorsze jakościowo – najczęściej są to ubrania na jeden sezon, więc odciążają budżet domowy tylko na chwilę. Czego warto zatem uczyć nastolatków?
Po pierwsze, należy zwracać im uwagę na jakość, trwałość oraz uczyć, że pewne fasony i ubrania są ponadczasowe. Wtedy taki zakup, nawet droższy będzie lepszą inwestycją, gdyż szybciej się zwróci (zamiast kupować co roku kurtkę za 150 zł, lepiej kupić jedną za 250 i mieć ją na 2 lub 3 sezony).
Po drugie, należy uczyć nastolatki jak działają promocje. Kiedy poobserwują działania sklepów, same przekonają się, że często jest to tylko chwyt marketingowy, a stosowane przez sklepy techniki oszukują klientów.
Po trzecie, warto dziecku wyznaczać konkretne kieszonkowe na takie zakupy. Wtedy samo będzie musiało nauczyć się dokonywania rozsądnych wyborów.
Źródło: accommo.pl