Strona główna Zdrowie i uroda Niesamowite właściwości nasion czarnuszki

Niesamowite właściwości nasion czarnuszki

4445
0
nasiona czarnuszki
Czarnuszka to wspaniała roślina o wielu właściwościach leczniczych

Z pewnością znasz takie nasiona jak sezam czy mak, ale czy słyszałeś już o nasionach czarnuszki? Nasiona czarnuszki czczone były już tysiące lat temu, a wzmianki o tej roślinie znajdujemy w Biblii, a także w wielu innych starożytnych tekstach.

Nasiona czarnuszki uprawiane i stosowane są w całym Egipcie. Olej z nasion czarnuszki znaleziono również w grobowcu faraona Tutenchamona. Chociaż wykorzystywanie olejku jest udokumentowane w tekstach starożytnych, to mimo to produkt ten nie był dokładnie badany. Zmieniło się to około 40 lat temu. Od tego czasu przeprowadzono setki badań naukowych na nasionach czarnuszki.

Zdrowe nasiona czarnuszki

Podczas badań odkryto zdumiewające właściwości tej rośliny. Chodzi między innymi o ich złożoną budowę chemiczną, która składa się z ponad stu składników odżywczych i będących źródłem niezbędnych kwasów tłuszczowych. Substancje te są uważane za powód, dla którego nasiona czarnuszki przynoszą tyle różnego rodzaju właściwości korzystnych dla zdrowia.

Nasiona czarnuszki – Właściwości i zastosowania

1. Czarnuszka daje korzyści dla serca

Opublikowane w 2013 badania, które były przeprowadzone na szczurach, wykazały, że olej z nasion czarnuszki ma duży potencjał do poprawy prawidłowego poziomu zdrowego cholesterolu HDL. Późniejsze badania opublikowane również w 2013 roku sugerują, że olej z nasion czarnuszki może również chronić przed wysokim poziome ciśnienia krwi i ryzykiem występowania chorób serca.

Kolejne badanie wskazuje na korzystne działanie oleju z nasion czarnuszki w zakresie ochrony mięśnia sercowego i przyczynia się do zapobiegania zawałowi serca.

2. Nasiona czarnuszki zapewniają korzyści w walce z rakiem

Nasiona czarnuszki zawierają cenny przeciwutleniacz, który nazywa się Thymoquinone. Ten potężny składnik aktywny faktycznie może zapobiegać mutacji genetycznej i uszkodzeniom komórek, które potencjalnie mogłyby przekształcić się w nowotwór złośliwy.

Badania przeprowadzone na thymoquinone potwierdzają, że ten przeciwutleniacz posiada zdolność do zabijania komórek nowotworowych raka mózgu. Jednocześnie zdrowe komórki mózgu pozostawiał w nienaruszonym stanie. Badania przeprowadzone na zwierzętach udowadniają, że thymoquinone ma również zdolność do zwalczania komórek raka sutka.

Wyniki badań przeprowadzonych na zwierzętach pokazują, że ten wyjątkowy i pochodzących z czarnuszki przeciwutleniacz ma również zdolność do zwalczania komórek raka piersi. Wyniki tych badań opublikowano w 2013 roku.

3. Czarnuszka a korzyści poznawcze

Badania, które opublikowano w 2013 roku w Journal of Ethnopharmacology, pokazują, że nasiona czarnuszki mogą również przynosić korzyści dla naszego zdrowia poznawczego. Codzienne spożywanie nasion czarnuszki lub oleju z czarnuszki polepsza pamięć i zwiększa koncentrację.

Inne badania z tego samego roku były przeprowadzone na zwierzętach. Według ich wyniku nasiona czarnuszki wspierają również leczenie nerwów po kontuzji, powodując śmierć mniejszej ilości komórek mózgowych. Chociaż niezbędne są dalsze badania w tym kierunku, to jednak te wcześniejsze sugerują, że czarnuszka ma zdolność do regenerowania komórek nerwowych.

4. Nasiona czarnuszki zapewniają lepszą walkę z zapaleniem wątroby typu C

Według badań opublikowanych w czerwcu 2013 roku w World Journal of Gastroenterology nasiona czarnuszki mają zdolność do walki z infekcją wątroby typu C. Badania te wykazały, że u pacjentów z zapaleniem wątroby typu C, którzy codziennie spożywali czarnuszkę, spadł poziom markera wirusa. Pacjenci ci również zaobserwowali spadek objawów choroby.

Inne badania przeprowadzone na zwierzętach wykazało, że olej z nasion czarnuszki ma również zdolność do zapobiegania uszkodzeniom wątroby i nerek, wywołanych bybromobenzenem, będącym rodzajem zanieczyszczenia, które występuje czasami w żywności.

5. Czarnuszka a wysokie ciśnienie krwi

Badania, które opublikowane zostały w czasopiśmie dla farmakologii klinicznej, wykazują, że olej z nasion czarnuszki powoduje znaczący spadek złego cholesterolu (LDL) oraz ciśnienia krwi. Czarnuszka jest zatem naturalną alternatywą dla tradycyjnego leczenia łagodnego nadciśnienia.

6. Nasiona czarnuszki a walka z astmą

Przeprowadzono wiele badań na olejku z nasion czarnuszki, w których udowodniono, że ma on działanie antyastmatyczne. W jednym z badań zauważono, że olejek z czarnuszki jest bardziej skuteczny niż tradycyjne leki na astmę.

7. Czarnuszka a walka z bólem gardła

Badania wykazały, że olej z nasion czarnuszki może mieć bardzo korzystne działanie na złagodzenie bólu gardła, wynikającego ze stanu zapalnego wywołanego wirusem lub infekcją bakteryjną.

5 sposobów na wprowadzenie nasion czarnuszki do codziennej diety

Z pewnością teraz, kiedy już przeczytaliście o najważniejszych korzyściach, jakie mogą nieść za sobą nasiona czarnuszki, na pewno będziecie chcieli włączyć je do swojej codziennej diety. Zanim jednak podamy pięć prostych sposobów, jak tego dokonać, wyjaśnimy najpierw jaka jest różnica między nasionami czarnuszki a olejem z nasion czarnuszki.

Wiele osób woli kupować nasiona czarnuszki i samodzielnie je przetwarzać, by mieć pewność, iż korzystają z czystego i silnego źródła tej wspaniałej rośliny. Aby to uczynić, należy nasiona czarnuszki umieścić w garnku i postawić na malutkim ogniu. Całość często mieszać, aż smak nasion zmieni się z gorzkiego na nijaki. Nasiona należy pozostawić do całkowitego wystygnięcia, a następnie zmielić je w blenderze lub młynku do kawy. Powstały proszek można umieścić w kapsułkach i stosować w tradycyjnych recepturach.

Niektórzy wolą wybierać gotowy olej z nasion czarnuszki. Jeśli i Ty chcesz podążyć tą drogą, to musisz o kilku rzeczach pamiętać. Olej z czarnuszki, podobnie jak inne oleje roślinne, może zjełczeć, szczególnie jeśli jest nieprawidłowo przechowywany lub przepakowywany. Ważne jest również to, by olej przechowywać w szklanych, ciemnych butelkach.

Jeśli chcesz mieć pewność, że olej z nasion czarnuszki jest silny i czysty, zakupuj jedynie organiczny produkt przeznaczony do spożycia. Taki olej jest tłoczony w czysty sposób bez wsparcia procesem ekstrakcji chemicznej. Należy zwrócić uwagę również na to, by olej z nasion czarnuszki nie posiadał żadnych dodatków i nie był połączony z olejem rozcieńczanym. Warto również zwrócić uwagę czy kupujemy spożywczy czy kosmetyczny produkt.

1. Nasiona czarnuszki i miód

Łączenie czarnuszki z miodem to starożytna receptura, a także lekarstwo na niemalże wszystko. Wystarczy wymieszać równe części prażonych nasion czarnuszki i surowego miodu. Tak na przykład 1 szklanka surowego miodu i 1 szklanka prażonych nasion. Można spożywać łyżeczkę mieszanki przed snem i łyżeczkę mieszanki rano po wstaniu z łóżka. Stanowi on naprawdę smaczny sposób, by zdrowo zakończyć i rozpocząć dzień.

2. Nasiona czarnuszki i herbata

Poleca się często przygotować herbatę zalewając wrzątkiem szczyptę nasion czarnuszki lub dodając kilka kropli olejku z czarnuszki. Odstawiać do zaparzenia na 5-10 minut. Do naparu można dodać również kilka ziaren ulubionej kawy lub liście herbaty.

3. Czarnuszka jako dodatek do wypieków

Nasiona czarnuszki z łatwością mogą być dodawane do ciast, ciasteczek, pieczywa i tortów. Uruchom swoją wyobraźnię.

4. Nasiona czarnuszki a zdrowe sosy sałatkowe

Dlaczego nie uczynić sałatki, nawet zdrowej, jeszcze zdrowszą i smaczniejszą? Szczególnie smaczny sos powstanie ze zmieszania soku z cytryny, kolendry, czosnku, tahini i nasion czarnuszki.

5. Ekstrakt z czarnuszki a wypełnienie niektórych kapsułek

Oczywiście można wykorzystać gotowe kapsułki z olejem i wypełnić je zmielonymi nasionami czarnuszki wymieszanymi w wodzie.

Chętnie przeczytamy o waszych doświadczeniach z czarnuszką!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.