Strona główna Rozwój osobisty Co może powodować nerwicę lękową

Co może powodować nerwicę lękową

446
0
PODZIEL SIĘ
nerwicę lękową
Nerwicę lękową należy zawsze traktować poważnie gdyż może ona potęgować swoje objawy

Nerwica lękowa to zespół zaburzeń psychicznych o bardzo rozmaitych objawach, które często wzajemnie się potęgują. Może ona dotknąć ludzi w każdym wieku i nie należy jej nigdy bagatelizować.

Nerwicę lękową coraz częściej nazywa się chorobą XXI wieku lub chorobą cywilizacyjną. Nic dziwnego, dolegliwość ta dopada coraz większą ilość osób. Jakie są tego przyczyny? Jak uniknąć zachorowania na tę groźną chorobę?

Jak rozpoznać nerwicę lękową?

Pierwszym objawem nerwicy jest ciągłe uczucie niepokoju, którego nie jesteśmy w stanie zdefiniować. Nie potrafimy określić co konkretnie jest obiektem naszego lęku, co przyczyniło się do jego pojawienia. Lęk nie jest jednak jedynym objawem nerwicy. W późniejszym etapie pojawiają się problemy ze snem, z jedzeniem, kołatania serca, ból głowy, ból brzucha i wiele, wiele innych. Nerwica lękowa potrafi dosłownie sparaliżować nasze życie, dlatego bardzo ważna jest szybka diagnoza. Nigdy nie bójmy się szukać pomocy, choroba ta jest bardzo powszechna i jak najbardziej można ją wyleczyć!

Długotrwała frustracja

Długotrwałe występowanie frustracji może powodować nerwicę lękową. Frustracja pojawia się najczęściej wtedy gdy na drodze naszych dążeń pojawia się przeszkoda, której nie sposób ominąć. Może być to zarówno przeszkoda zewnętrzna, czyli np. inna osoba, która przeszkadza nam w osiągnięciu celu lub hamuje każde podjęte przez nas działania, jak i przeszkoda wewnętrzna, wtedy gdy ograniczeniem jest coś w nas. Frustrację może odczuwać mężczyzna, który pomimo długotrwałych poszukiwań, nie może znaleźć pracy, bo przeszkodą jest np. brak odpowiedniego wykształcenia. Wszystkie takie sytuacje mogą powodować nerwicę lękową.

Zbyt duże wymagania

W dzisiejszych czasach, wszyscy stawiamy sobie coraz większe wymagania. Wymagamy sami od siebie, od swoich dzieci, a inni wymagają od nas. Kiedyś wystarczyło, że ktoś podejmował studia, by być uważany za kogoś. Dziś studiować ‚musi’ każdy, ale to nie wystarcza! Potrzebnych jest kilka języków i dodatkowych kursów. Sami na siebie wywieramy presję, bo każdy chce być najlepszy, każdy chce osiągnąć sukces. Niestety coraz częściej zdarza się tak, że wymagania nas przerastają. Pojawia się stres, odczucie presji i frustracja. A od tego, droga do nerwicy jest bardzo prosta.

Zaniedbania z dzieciństwa

Zdarza się tak, że przyczyną nerwicy lękowej nie są żadne bieżące wydarzenia, a coś co wydarzyło się dawno temu, w okresie dzieciństwa. Dzieci, którym rodzice szczędzili miłości i czułości, które były zaniedbywane i nie mogły liczyć na poczucie bezpieczeństwa ze strony opiekunów, są dużo bardziej narażone na nerwicę lękową.

Traumatyczne wydarzenia

Bardzo często zdarza się tak, że nerwica atakuje nagle. Przyczyną najczęściej jest traumatyczne wydarzenie, utrata kogoś bliskiego, kataklizm czy udział w wypadku. Wszystko to co zaburza naszą strefę komfortu, burzy nasze poczucie bezpieczeństwa, może doprowadzić do nerwicy lękowej. Przykładowo osoba, która nigdy nie bała się burzy, traci w wyniku porażenia piorunem bliską jej osobę. Nie spodziewała się tego, emocje są na tyle silne, że choć z początku podejmuje próbę ich stłumienia, to w końcu dają o sobie znać w postaci nerwicy. Pojawia się ciągłe uczucie lęku, strach przed jakąkolwiek zmianą pogody czy dźwiękami przypominającymi grzmot.

Predyspozycje dziedziczne

Skłonność do nerwicy możemy także odziedziczyć. Według badań, niektóre osoby są po prostu bardziej narażone na nerwicę lękową niż inne. Jeśli ktoś w naszej bliskiej rodzinie cierpiał na tę przypadłość, my również powinniśmy mieć się na baczności.

Inne choroby

Zdarzają się takie przypadki, gdy nerwica lękowa spowodowana jest zupełnie inną chorobą. Bardziej podatne na pojawienie się tej dolegliwości są osoby, które cierpią na zaburzenia związane z układem hormonalnym. Inną grupą ryzyka są osoby, które cierpią na choroby przewlekłe lub nieuleczalne. Nieustanny strach o własne zdrowie i życie, niemożność poradzenia sobie z chorobą, bezradność, mogą prowadzić do nerwicy lękowej.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zareklamować swoją działalność w Internecie
Następny artykułJaki jest dobry prezent na Dzień Babci i Dziadka
Redakcja serwisu to grupa specjalistów z wielu dziedzin, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą z czytelnikami. Wśród nich znaleźć można psychologów, kosmetologów, dietetyków czy pracowników służby zdrowia. Często publikujemy również artykuły podmiotów zewnętrznych, których profesjonalizm nie budzi żadnych wątpliwości. Nasza redakcja zawsze stara się znaleźć najbardziej interesujące i ważne dla czytelników tematy. Mamy również nadzieję, że publikowane przez nas treści zawsze będą pomocne i inspirujące. Niezmiennie zależy nam najbardziej na satysfakcji i zadowoleniu naszych czytelników.

Dodaj swój komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.