Strona główna Rozwój osobisty Nerwica lękowa – Co ją powoduje?

Nerwica lękowa – Co ją powoduje?

1717
0
nerwica lękowa
Nerwicę lękową należy zawsze traktować poważnie gdyż może ona potęgować swoje objawy

Nerwica lękowa to zespół zaburzeń psychicznych o bardzo rozmaitych objawach, które często wzajemnie się potęgują. Może ona dotknąć ludzi w każdym wieku i nie należy jej nigdy bagatelizować. Początkowo jej objawy mogą być niezauważalne, jednak z biegiem czasu może stać się poważnym problemem. Co zatem powoduje nerwicę lękową i jak jej przeciwdziałać.

Nerwicę lękową coraz częściej nazywa się chorobą XXI wieku lub chorobą cywilizacyjną. Nic dziwnego, dolegliwość ta dopada coraz większą ilość osób. Jakie są tego przyczyny? Jak uniknąć zachorowania na tę groźną chorobę? Postaramy się podpowiedzieć.

Jak rozpoznać nerwicę lękową?

Pierwszym objawem nerwicy jest ciągłe uczucie niepokoju, którego nie jesteśmy w stanie zdefiniować. Nie potrafimy określić co konkretnie jest obiektem naszego lęku, co przyczyniło się do jego pojawienia. Lęk nie jest jednak jedynym objawem nerwicy. W późniejszym etapie pojawiają się m.in.:

Nerwica lękowa potrafi dosłownie sparaliżować nasze życie, dlatego bardzo ważna jest szybka diagnoza. Nigdy nie bójmy się szukać pomocy, choroba ta jest bardzo powszechna i jak najbardziej można ją wyleczyć!

Długotrwała frustracja może prowadzić do depresji

Długotrwałe występowanie frustracji może powodować nerwicę lękową. Frustracja pojawia się najczęściej wtedy gdy na drodze naszych dążeń pojawia się przeszkoda, której nie sposób ominąć. Może być to zarówno przeszkoda zewnętrzna, czyli np. inna osoba, która przeszkadza nam w osiągnięciu celu lub hamuje każde podjęte przez nas działania, jak i przeszkoda wewnętrzna, wtedy gdy ograniczeniem jest coś w nas. Frustrację może odczuwać mężczyzna, który pomimo długotrwałych poszukiwań, nie może znaleźć pracy, bo przeszkodą jest np. brak odpowiedniego wykształcenia. Wszystkie takie sytuacje mogą powodować nerwicę lękową.

Nerwica lękowa a zbyt duże wymagania

W dzisiejszych czasach, wszyscy stawiamy sobie coraz większe wymagania. Wymagamy sami od siebie, od swoich dzieci, a inni wymagają od nas. Kiedyś wystarczyło, że ktoś podejmował studia, by być uważany za kogoś innego. Dziś studiować „musi” każdy, ale to nie wystarcza! Potrzebnych jest kilka języków i dodatkowych kursów. Sami na siebie wywieramy presję, bo każdy chce być najlepszy, każdy chce osiągnąć sukces. Niestety coraz częściej zdarza się tak, że wymagania nas przerastają. Pojawia się stres, odczucie presji i frustracja. A od tego, droga do nerwicy jest bardzo prosta.

Zaniedbania z dzieciństwa mogą powodować nerwicę

Zdarza się tak, że przyczyną nerwicy lękowej nie są żadne bieżące wydarzenia, a coś co wydarzyło się dawno temu, w okresie dzieciństwa. Dzieci, którym rodzice szczędzili miłości i czułości, które były zaniedbywane i nie mogły liczyć na poczucie bezpieczeństwa ze strony opiekunów, są dużo bardziej narażone na nerwicę lękową.

Traumatyczne wydarzenia

Bardzo często zdarza się tak, że nerwica atakuje nagle. Przyczyną najczęściej jest traumatyczne wydarzenie, utrata kogoś bliskiego, kataklizm czy udział w wypadku. Wszystko to co zaburza naszą strefę komfortu, burzy nasze poczucie bezpieczeństwa, może doprowadzić do nerwicy lękowej. Przykładowo osoba, która nigdy nie bała się burzy, traci w wyniku porażenia piorunem bliską jej osobę. Nie spodziewała się tego, emocje są na tyle silne, że choć z początku podejmuje próbę ich stłumienia, to w końcu dają o sobie znać w postaci nerwicy. Pojawia się ciągłe uczucie lęku, strach przed jakąkolwiek zmianą pogody czy dźwiękami przypominającymi grzmot.

Predyspozycje dziedziczne mogą okazać się istotne

Skłonność do nerwicy możemy także odziedziczyć. Według badań, niektóre osoby są po prostu bardziej narażone na nerwicę lękową niż inne. Jeśli ktoś w naszej bliskiej rodzinie cierpiał na tę przypadłość, my również powinniśmy mieć się na baczności.

Inne choroby a nerwica lękowa

Zdarzają się takie przypadki, gdy nerwica lękowa spowodowana jest zupełnie inną chorobą. Bardziej podatne na pojawienie się tej dolegliwości są osoby, które cierpią na zaburzenia związane z układem hormonalnym. Inną grupą ryzyka są osoby, które cierpią na choroby przewlekłe lub nieuleczalne. Nieustanny strach o własne zdrowie i życie, niemożność poradzenia sobie z chorobą, bezradność, mogą prowadzić do nerwicy lękowej.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.