Strona główna Styl życia Domowe sposoby na ból głowy – Jakie są możliwości

Domowe sposoby na ból głowy – Jakie są możliwości

1169
0
domowe sposoby na ból głowy
Ból głowy to często efekt nieprawidłowego trybu życia

Domowe sposoby na ból głowy to często wynik doświadczeń wielu pokoleń. Warto czasem je wypróbować zanim sięgnie się po chemiczne lekarstwa w tabletkach. Jaki mamy wybór?

Czasami zdarza się, że ból pojawia się nagle i nie masz pojęcia z jakiego powodu. Czy pierwsze co zrobisz w tej sytuacji, to chwycenie po tabletkę? To dobry sposób, jeżeli masz pewność, że nic innego nie pomoże. Czasami jednak warto wypróbować inne, domowe sposoby na ból głowy.

Zastanów się w czym tkwi źródło bólu

Na tej podstawie oceń, co może tobie pomóc. Domowe sposoby na ból głowy są różne, a ich skuteczność zależy od rozpoznania przyczyn. Dlatego nie zawsze warto sięgać od razu po środku farmakologiczne. Czasami wystarczy zacząć stosować odpowiednią dietę i unikać pewnych potraw lub określonych czynności. Udowodniono na przykład, że czekolada może wzmagać problemy migrenowe. Podobnie jest z serami i czerwonym winem. Jeżeli więc zauważasz, że głowa pęka z bólu po posiłkach warto się im przyjrzeć. Jedzenie z zawartością niektórych składników może po prostu źle na Ciebie wpływać. Rozpoznając przyczyny takiego stanu nie będą nawet potrzebne domowe sposoby na ból głowy. Dlatego zawsze warto poświęcić temu trochę czasu.

Czasami ból głowy pojawia się także w trakcie uprawiania sportu. Najważniejsze jest, by w trakcie wysiłku pić wodę, najlepiej w dość dużych ilościach i z zawartością elektrolitów. Ćwiczeń nie należy zwykle kończyć zbyt gwałtownie. Powolne ograniczanie aktywności oraz wprowadzenie dodatkowych ćwiczeń rozluźniających i odprężających pozwala łagodnie obniżyć tętno, a także ciśnienie tętnicze krwi. Domowe sposoby na ból głowy powinny pozwolić.

Za mało lub za dużo płynów

Zastanów się, jakie ilości płynów dziennie spożywasz? Jeżeli twój organizm otrzymuje zbyt mało wody, może się odwodnić co również jest przyczyną dolegliwości bólowych. Jakie są domowe sposoby na ból głowy spowodowany odwodnieniem? Przede wszystkim picie wody, najlepiej z cytryną. Pij dużo, regularnie, staraj się uzupełniać płyny niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Musisz też zwrócić uwagę na kawę. Jeżeli pijesz więcej niż 6 kubków kawy lub herbaty dziennie i doświadczasz stale dolegliwości bólowych to jest znak, że trzeba się ograniczyć i zrobić sobie tak zwany odwyk. Filiżanka kawy czy herbaty na pewno nie zaszkodzi, ale w nadmiarze może prowadzić do przykrych i powtarzających się  dolegliwości.

Odpowiednia długość snu

A może po prostu zbyt długo lub za krótko sypiasz? W życiu zawsze należy znaleźć pewien złoty środek. Złote środki to zazwyczaj najlepsze domowe sposoby na ból głowy. Brak snu, wiąże się z ogólnym osłabieniem organizmu oraz ze stresem na co prawie natychmiast reagujemy bólem głowy. Ale podobnie jest w przypadku osób, które sypiają zbyt długo.

Udowodniono, że jeżeli będziemy wstawać o przyzwoitej porze, codzienne tej samej, będziemy mieli lepsze samopoczucie i unikniemy częstych bólów głowy. Wynika z tego, że najczęstszym powodem dolegliwości bólowych jest zły tryb życia, dieta czy też brak odpoczynku albo stres. Wystarczy to wszystko zmienić i będziemy mogli obejść się bez środków farmakologicznych. Co jeszcze możemy dla siebie zrobić?

Masaż

Masaże to zawsze dobre i domowe sposoby na ból głowy, gdyż doskonale odprężają i i mogą być wykonywane samodzielnie. Najważniejszymi miejscami są skronie i czoło. W przypadku bólu głowy dobrze także rozmasować kark, do czego możemy poproś kogoś o pomoc.

Aromaterapia

Aromaterapie to bardzo łatwe w zastosowaniu domowe sposoby na ból głowy, a olejki eteryczne mają na większość ludzi dość skuteczne działanie. Najlepiej sięgnąć po różany, czy lawendowy albo rumiankowy. Mięta czy melisa również będzie przydatna. Można je wykorzystać w trakcie masażu, robić z ich pomocą okłady lub zastosować w kominku bądź nawilżaczu.

Zioła

Zioła również mogą pomóc przy tej przykrej i uporczywej dolegliwości. Choćby wyciąg z kory wierzby, który ma działanie nie tylko przeciwbólowe, ale także przeciwzapalne czy przeciwgorączkowe. Warto wspomagać się naturalnymi składnikami jednak gdy to nie pomaga, można sięgnąć po popularne środki na ból głowy. Jeżeli przyczyną bólów głowy są zatoki, trzeba udać się do lekarza, najlepiej od razu do laryngologa, bo takie nawracające bóle mogą być przykre w skutkach.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.