Zarówno ostropest i mniszek lekarski zawierają cenne związki biologicznie czynne. Dzięki nim wykazują wiele skutecznych właściwości zdrowotnych i pielęgnacyjnych. Poznajmy ich potencjał w ochronie zdrowia i urody.
Mniszek lekarski i ostropest plamisty to rośliny, które zawierają naturalne związki fitochemiczne o właściwościach leczniczych. Tradycyjnie stosowane mają potencjalne korzyści dla zdrowia wielu narządów. Może warto porozmawiać z lekarzem i dodać je do swojego planu zdrowotnego?
Mniszek lekarski
Korzenie i liście mniszka są częścią tradycyjnej medycyn od wieków. Praktycy polecają mniszek lekarski dla wielu schorzeń, w tym w chorobie wątroby, nerek, zgadze i niestrawności. Mniszek jest bogaty w witaminy C, D, A i kompleks witaminy B, zawiera też żelazo, potas i cynk. Zapewnia również szereg naturalnych, biologicznie aktywnych związków, w tym flawonoidów i terpenoidów. Niektóre z tych związków działają korzystnie na funkcje wątroby, podczas gdy inne zwiększają produkcję moczu przez nerki. Mniszek zawiera naturalne przeciwutleniacze, związki, które pomagają organizmowi pozbyć się wolnych rodników. Wolne rodniki są to niestabilne cząsteczki w organizmie, które mogą doprowadzić do uszkodzenia błon komórkowych i DNA, co może przyspieszyć starzenie się i podnosi ryzyko zachorowania na raka i inne choroby.
Dowody
Badania kliniczne wykazały, że badani, którzy spożywali ekstrakt z mniszka lekarskiego w ciągu 24 godzin produkowali znacznie więcej moczu niż w każdym z dwóch poprzednich dni. Ponadto, naukowcy z University of Maryland Medical Center twierdzą, że działanie moczopędne może wpływać korzystnie na wątrobę i krążenie, pomagając obniżyć ciśnienie krwi. Mniszek może mieć również właściwości anty-nowotworowe – może to spowolnić wzrost guzów rakowych i podział komórek nowotworowych, przynajmniej w laboratorium. Badania opublikowane w „Life Sciences” pokazało, że komórki nowotworowe hodowane z wyciągiem z mniszka lekarskiego rosły wolniej i ostatecznie obumarły, w porównaniu do komórek hodowanych bez wyciągu. Te wyniki są obiecujące, ale wymagają potwierdzenia w badaniach z udziałem ludzi.

Ostropest plamisty
Ostropest plamisty i jego mleczny, biały sok były wykorzystywane w medycynie od kilku tysięcy lat, tradycyjnie żeby chronić wątrobę i leczyć choroby wątroby. Roślina zawiera biologicznie czynny związek o nazwie sylimaryna, a fitochemiczne sklasyfikowany jako flawonoid. Sylimaryna jest naturalnym przeciwutleniaczem, który ma również działanie przeciwzapalne. Zgodnie z opracowaniami University of Maryland Medical Center, stymuluje ona komórki wątroby, pomagając w tworzeniu nowych komórek, mających zastąpić uszkodzone. Tak, jak mniszek, ostropest może mieć również właściwości antynowotworowe.
Dowody
Badania wskazują, że ostropest może poprawić kilka problemów z wątrobą, w tym marskość i alkoholową chorobę wątroby. W recenzji opublikowanej w „Forschende Komplementarmedizin„, czasopiśmie niemieckim, autorzy zbadali 65 badań klinicznych sylimaryny pochodzącej z ostropestu. Doszli do wniosku, że sylimaryna może zmniejszyć objawy marskości wątroby i innych problemów z wątrobą, a także może chronić wątrobę przed uszkodzeniami spowodowanymi przez toksyny w trujących grzybach. Memorial Sloan-Kettering mówi również, że sylimaryna z ostropestu może powstrzymać podział komórek nowotworowych oraz ingerować w rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych do tkanki zdrowej, choć musi to być potwierdzone w badaniach klinicznych z udziałem ludzi.
Jak stosować?
Ostropest plamisty i mniszek lekarski są powszechnie dostępne, zarówno w sklepach ze zdrową żywnością, w kapsułkach lub w postaci wyciągu lub nalewki. Oba zioła są powszechnie uważane za bezpieczne, choć mniszek lekarski może powodować reakcję alergiczną lub zgagę a także dolegliwości żołądkowe. Mniszek może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, w tym z litem, lekami moczopędnymi lub lekami na cukrzycę, a ostropest może kolidować z lekami przeciwpsychotycznymi, lekami napadowymi, lekami na alergie lub lekami na wątrobę. Najlepiej przed ich zastosowaniem skonsultuj się z lekarzem.
Zachęcamy do komentowania artykułu i dzielenia się wiedzą z innymi.