Strona główna Styl życia Kreatyna – co to jest? Czym jest najpopularniejszy suplement?

Kreatyna – co to jest? Czym jest najpopularniejszy suplement?

258
0
kreatyna

Kreatyna to podstawowy suplement stosowany w celu poprawy formy sportowej, przede wszystkim przez osoby chcące dążyć do rozbudowy masy mięśniowej – czym w rzeczywistości jest ten anabolik?

Kreatyna – jak działa w organizmie?

Warto zaznaczyć na wstępie, że kreatyna to żaden „chemiczny specyfik”. Jest substancją naturalnie produkowaną w organizmie i akumulowaną w różnych organach, a w największej ilości – w masie mięśniowej (kreatyna występuje także w mózgu, jądrach czy wątrobie). Pełni ona funkcję energetyczną – jako fosfokreatyna (PCr) wykorzystywana jest przez organizm podczas krótkotrwałego, eksplozywnego wysiłku np. w czasie sprintu na krótkim dystansie. Suplementacja kreatyną przyczynia się więc do podniesienia zasobów fosfokreatyny w mięśniach, a co za tym idzie do zwiększenia możliwości produkcji dużej ilości energii potrzebnej do skurczu mięśnia.

Większe zasoby kreatyny skutkują także większym uwodnieniem komórek i pozytywnym wpływem na anabolizm mięśniowy – udokumentowano że kreatyna może, niezależnie od mechanizmu wpływu na procesy energetyczne, maksymalizować zdolność do syntezy białek mięśniowych, a więc – pobudzać anabolizm mięśniowy – suplementacja może więc przyczyniać się do większych przyrostów masy mięśniowej oraz siły.

Jakie formy kreatyny spotkasz na rynku i czym się one różnią?

Na rynku napotkać możemy rozmaite formy kreatyny, powstające w wyniku starań naukowców w poszukiwaniach i syntezie chemicznej nowych związków. Najpopularniejsze na rynku to monohydrat kreatyny oraz jabłczan kreatyny. Najstarszą i najbardziej „prosportową”, zawierającą największy procent kreatyny w cząsteczce jest forma monohydratu – z jej udziałem przeprowadzono najwięcej badań naukowych i bezsprzecznie udokumentowano jej pozytywny wpływ na formę sportową zawodnika. Nie oznacza to, że jabłczan jest zły. Jego cząsteczki mogą działać łagodniej w świetle przewodu pokarmowego – w efekcie jabłczan kreatyny często polecany jest osobom które odczuwają nieprzyjemne działania niepożądane/skutki uboczne suplementacji monohydratem kreatyny, objawiające się np. mdłościami, biegunkami czy bulgotaniem/przelewaniem. Jeśli jednak monohydrat nie powoduje u Ciebie żadnych perturbacji – zostań przy tej formie, jest ona co najmniej porównywalnie skuteczna, a tańsza.

Formy kreatyny różnią się między sobą rodzajem podstawnika, a także, jak wspomniałem powyżej, procentową zawartością czystej kreatyny w jednej cząsteczce. Wbrew pozorom nie zawsze to co nowsze okazuje się być lepsze. Większość „bardziej zaawansowanych” form kreatyny stosowanych w suplementacji okazuje się wywierać dużo mniej anaboliczny wpływ, a co za tym idzie – działać słabiej aniżeli poczciwy monohydrat. Jaki więc wybrać rodzaj kreatyny? Najlepiej podstawowa kreatyna w formie monohydratu, jeśli jednak dokuczają Ci dolegliwości żołądkowo-jelitowe – spróbuj jabłczany, inne formy raczej możesz odpuścić.

Kto może skorzystać suplementując kreatynę?

Niemal każdy! Z pewnością zawodnicy dyscyplin sylwetkowych, siłowych oraz szybkościowo siłowych, ze względu na potencjał kreatyny do pobudzania wzrostu mięśni (tzw. stosowanie kreatyny na masę). Prócz nich – osoby redukujące nadmierną masę ciała – kreatyna działa antykatabolicznie, ograniczając utratę beztłuszczowej masy ciała. Kolejną grupą będą osoby cierpiące z powodu deficytu snu – wydaje się, ze kreatyna minimalizuje negatywny wpływ deprywacji snu na procesy energetyczne zachodzące w środowisku mózgu. Ostatnia grupa to osoby starsze – u nich kreatyna wpływa pozytywnie zarówno na kwestie fizyczne, jak i sprawność umysłową!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.