Strona główna Styl życia Czy można ubezpieczyć samochód nie mając prawa jazdy?

Czy można ubezpieczyć samochód nie mając prawa jazdy?

299
0
ubezpieczyć samochód

Właścicielem samochodu może zostać osoba, która nie posiada uprawnień do prowadzenia pojazdów. Jednocześnie, w świetle prawa, właściciel każdego pojazdu mechanicznego jest zobligowany do wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC. Jak funkcjonuje to w praktyce? Czy można ubezpieczyć samochód nie mając prawa jazdy?

Ubezpieczenie OC dla każdego właściciela pojazdu

Zgodnie z przepisami prawa, każdy zarejestrowany w Polsce pojazd mechaniczny musi posiadać ważne ubezpieczenie OC. Od tej reguły nie ma absolutnie żadnych wyjątków. Co ważne, obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne przypisane jest do konkretnego pojazdu, a nie do właściciela. Warto tutaj zwrócić uwagę na fakt, że właścicielem auta nie musi być więc osoba posiadająca prawo jazdy, a umowę ubezpieczenia OC może zawrzeć jedynie właściciel pojazdu. Wobec tego żadne towarzystwo ubezpieczeniowe nie może odmówić ubezpieczenia osobie, która nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi.

Ile za ubezpieczenie zapłaci właściciel auta bez prawa jazdy?

Do tej pory wszystko jest oczywiste – ubezpieczenie OC może kupić także osoba, która nie posiada prawa jazdy. Tutaj warto jednak zadać sobie pytanie – w jaki sposób zostanie wyliczona składka ubezpieczenia dla właściciela samochodu bez prawa jazdy. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe ocenia ryzyko wystąpienia kolizji z udziałem danego kierowcy. Zazwyczaj bierze więc pod uwagę takie informacje jak wiek, czy chociażby doświadczenie za kółkiem. Sytuacja, gdy właściciel nie posiada nie tylko doświadczenia, ale i prawa jazdy, może wydawać się nieco bardziej skomplikowana.

To, w jaki sposób zostanie wyliczona składka ubezpieczenia dla takiej osoby, w dużej mierze zależy od samego ubezpieczyciela. Niektóre towarzystwa proszą o wskazanie głównego kierowcy i to właśnie na podstawie jego historii ubezpieczeniowej wyliczają składkę ubezpieczenia OC. Niekiedy jednak zdarza się, że przy wyliczeniu ceny polisy, ubezpieczyciel potraktuje osobę bez prawa jazdy, jako młodego kierowcę. Efekt będzie oczywisty – automatyczna zwyżka w OC i droższa polisa.

Jeśli chcesz jednak sprawdzić, jaką ofertę dla właścicieli auta bez prawa jazdy przygotowali ubezpieczyciele, możesz łatwo zweryfikować to bez wychodzenia z domu. Kalkulator OC na podstawie podanych przez Ciebie informacji, wyliczy składkę ubezpieczenia i zaproponuje najkorzystniejszą ofertę. Tak, jak wspomnieliśmy, niektóre firmy ubezpieczeniowe, w swoim formularzu zawierają pytanie o głównego kierowcę pojazdu. Wówczas to na jego podstawie zostanie oszacowane ryzyko ubezpieczeniowe i wyliczona składka.

Nie masz uprawnień, a chcesz kupić polisę OC i ubezpieczyć samochód? Sprawdź, jakie czynniki ubezpieczyciel weźmie pod uwagę!

Załóżmy jednak, że samochód zarejestrowany jest na osobę bez uprawnień. Jakie czynniki weźmie wówczas pod uwagę ubezpieczyciel wyliczając składkę ubezpieczenia OC? Tutaj towarzystwo kierować będzie się standardowymi zmiennymi, takimi jak miejsce zamieszkania, model samochodu czy chociażby pojemność silnika.

Z reguły, jeśli samochód zarejestrowany jest na osobę bez prawa jazdy, na co dzień kierował będzie nim ktoś z najbliższego otoczenia, np. żona czy chociażby syn lub córka. Wówczas szacowanie ryzyka na podstawie miejsca zamieszkania właściciela auta ma sens. Tutaj zależność jest bardzo prosta – mieszkańcy większych miast, gdzie natężenie ruchu jest zdecydowanie większe, więc łatwiej także o kolizję, muszą liczyć się z wyższą składką ubezpieczeniową. Ci mieszkający w mniejszej miejscowości są zazwyczaj na wygranej pozycji, gdyż mogą ubezpieczyć samochód po prostu taniej. Podobnie sprawa wygląda z parametrami technicznymi auta. Właściciele samochodów z większą pojemnością silnika, zapłacą zwykle więcej od tych poruszających się miejskimi auta z mniejszym silnikiem.

Właściciel bez prawa jazdy a budowanie historii ubezpieczeniowej

Warto pamiętać, że nawet w sytuacji, gdy auto zarejestrowane i ubezpieczone jest na osobę bez prawa jazdy, od pierwszego roku ubezpieczeniowego, budowana jest historia ubezpieczeniowa danego właściciela. W związku z tym, za każdy rok bezszkodowej jazdy gromadzi on zniżki na swoim koncie, pomimo tego, że to nie on na nie zapracował. Co istotne, jeśli w przyszłości zdecyduje się on na zrobienie uprawnień i kierowanie pojazdem, większość towarzystw choć weźmie pod uwagę wypracowane zniżki, naliczy jednak dodatkową zwyżkę za brak doświadczenia za kółkiem.

Materiał zewnętrzny

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.