Strona główna Zdrowie i uroda Jak powinno wyglądać odżywianie osoby trenującej

Jak powinno wyglądać odżywianie osoby trenującej

1230
0
odżywianie osoby trenującej
Prawidłowe odżywianie osoby trenującej jest nawet ważniejsze niż same ćwiczenia

Prawidłowe odżywianie osoby trenującej jest niezwykle ważne dla osiągania coraz lepszych wyników i dobrego samopoczucia. Należy je zaplanować odpowiednio do wieku, poziomu wysiłku oraz płci. Zapewni ono lepszą regenerację i stały postęp w treningu.

Osoby, które zaczynają trenować, zaczynają się również zastanawiać nad tym, jak jeść. Szczególnie ważne jest to, by prawidłowo jeść bezpośrednio przed i po treningu – tak, by trening był jak najbardziej skuteczny. Wszystko zależy jednak od naszych oczekiwań i celów. Jeśli chcemy zyskać tkankę mięśniową należy stosować inna dietę niż w przypadku sportów wytrzymałościowych. Warto zatem w pierwszej kolejności rozpoznać wszelkie parametry wyjściowe.

Co jeść przed treningiem?

Najlepiej będzie sięgać po produkty o niskim indeksie glikemicznym. Dlaczego? To sprawi, że nie będzie dochodziło do gwałtownych skoków poziomu cukru we krwi. Dzięki temu wzrost glukozy będzie następował powoli, organizmowi dostarczymy odpowiednią ilość energii na cały trening, nie odczuwając przy tym zmęczenia.

Wiele osób planuje trening w porannych godzinach. Wtedy też kluczowym posiłkiem staje się śniadanie. Jak powinno ono wyglądać?

Śniadanie powinna cechować duża zawartość węglowodanów – złożonych i prostych. To one dostarczą bowiem naszemu organizmowi niezbędnej dawki energii, dzięki czemu będziemy w stanie wykonać planowany trening. Dzieje się tak, gdyż są dłużej trawione przez układ pokarmowy. Śniadanie powinno też zawierać cukry proste, jednak w mniejszej ilości. One będą odpowiadały za pobudzenie do pracy mózgu. Z kolei należy w tym posiłku zaplanować niewielka ilość błonnika i tłuszczów.

A co zjeść, gdy trening odbywa się po południu? Nie chcemy, by posiłek przed treningiem wyglądał jak śniadanie, które już dostarczyło organizmowi podstawową dawkę węglowodanów. Powinien zatem zawierać mniej węglowodanów i być mniej kaloryczny.

Jeżeli trening ma się odbyć wieczorem, to przed nim należy zjeść przekąskę składającą się z węglowodanów.

Co jeść po treningu?

Posiłek spożywany po odbytym treningu powinien natomiast składać się z produktów o wysokim indeksie glikemicznym. Pozwalają one szybko uzupełnić braki w poziomie glikogenu i dostarczyć organizmowi energii. Poza tym takie produkty nasz organizm bardzo szybko przyswaja.

Poza tym po treningu trzeba uzupełnić poziom białka, co związane jest z przyspieszonym metabolizmem. Dlatego po treningu dobrze jest sięgnąć po chude produkty mleczne, które zawierają duże ilości białka.

Szczególnie trzeba zawrócić uwagę na komponowanie posiłku, który zjemy po porannym treningu. Wtedy stosunek węglowodanów do białka powinien wyglądać tak : 4:1. Dzięki temu nie przybierzemy na wadze, ale jednocześnie zregenerujemy mięśnie.

Jeżeli trening wykonujemy po południu, to warto przygotować sobie koktajl proteinowy. Po treningu wykonanym wieczorem trzeba zjeść posiłek o niewielkiej zawartości kalorii – organizm po całym dniu ma bowiem zapasy, z których może czerpać energię.

Jak widać prawidłowe odżywianie osoby trenującej to zaledwie kilka kluczowych wskazówek, na których należy oprzeć plany swojej codziennej diety.

Źródło: accommo.pl

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.