Wiesiołek w zastosowaniach zdrowotnych i pielęgnacyjnych

wiesiołek

Wiesiołek nazwany jest najbardziej sensacyjnym odkryciem w profilaktyce zdrowotnej, od czasu odkrycia witaminy C. Zawiera fenyloalaninę, składnik przeciwbólowy, który jest coraz częściej jest wykorzystywany w leczeniu bólów głowy. Obecnie bada się jego właściwości pomocnicze w leczeniu problemów związanych ze starzeniem się, alkoholizmem, trądzikiem, chorobami serca, nadpobudliwości, objawów menopauz, stwardnieniem rozsianym, PMS, schizofrenią i otyłością. Staje się coraz częściej stosowany w celu utrzymania efektu młodości i zapobiegania wielu chorobom.

Wiesiołek zawiera wysokie stężenie kwasów tłuszczowych nazywanych GLA i to właśnie ten kwas tłuszczowy jest w dużym stopniu odpowiedzialny za wyjątkowe właściwości lecznicze rośliny. Jest to bardzo rzadko występujący składnik, a wiesiołek zawiera jego rekordowe ilości. To sprawia, że jest on rośliną o nieocenionych właściwościach leczniczych, a rozpoznana lista chorób jakim przeciwdziała lub pomaga w leczeniu, ciągle rośnie.

Zawartość kwasu gamma-linolenowego, kwasu linolowego i innych składników odżywczych, w oleju z wiesiołka, jest istotna dla struktury komórkowej i poprawy elastyczności skóry. Kwasy te pomagają również regulować hormony i poprawić działanie układu nerwowego. Wiesiołek pomaga też w wielu dolegliwościach, wpływających na pracę tego układu, począwszy od PMS do migreny. Jego wpływ na gospodarkę hormonalną przyczynia się do zachowania zdrowych tkanek piersi.

A więc konkretnie – Olej z wiesiołka może przyczynić się do:

  1. Łagodzenia dyskomfortu związanego z PMS, menopauzą, menstruacją, endometriozą i dysplazją piersi

Poprzez wpływ na produkcję przeciwzapalnych prostogladyn, wiesiołek może pomóc w redukcji bólu menstruacyjnego. Minimalizuje także PMS i taki objawy z nim związane jak: tkliwość piersi, nadwrażliwość jelita grubego, „głodu węglowodanowego”, a także redukuje stany zapalne wywołane endometriozą. Wiele kobiet cierpiących na PMS ma zaniżony poziom GLA, dlatego tak ważna jest jego suplementacja.

U kobiet z dysplazją piersi, bogaty w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe olej z wiesiołka może zminimalizować stany zapalne piersi i stymulować wchłanianie jodu – minerału, którego często występuje niedobór w czasie trwania choroby. W okresie menopauzy olej z wiesiołka zmniejsza uderzenia gorąca i poprawia nastrój.

  1. Łagodzenia bólu i obrzęku u osób cierpiących na reumatoidalne zapalenia stawów

Suplementacja olejem z wiesiołka i innymi źródłami GLA powoduje zmniejszenie bólów stawów i obrzęków. Wykazały to także testy przeprowadzane przez pół roku na grupie osób ze zdiagnozowaną chorobą.

  1. Zapobiegania cukrzycy i związanymi z nią uszkodzeniami nerwów

Badania wskazują, że zawarte w oleju z wiesiołka GLA, może zapobiec niektórym przypadkom, nawet odwrócić proces, powiązane z cukrzycą uszkodzeń nerwów – neuropatia. W całorocznym badaniu, takie objawy jak drętwienie, mrowienie i utrata czucia u pacjentów z łagodną neuropatią cukrzycową objawy były mniej wyraźne u tych, którzy stosowali olej z wiesiołka, niż u tych, którzy przyjmowali placebo.

  1. Zmniejszenia objawów egzemy

Czasami egzema powstaje w przypadku, gdy organizm ma problem z tworzeniem GLA, pochodzących z dostarczanych w diecie tłuszczów.  Tak więc suplementacja GLA może okazać się bardzo pomocna. Wiesiołek może dać ukojenie w łagodzeniu stanów zapalnych skóry, świądu, wysięku i łuszczeniu. Dzięki temu, cierpiący na egzemę, mogą stosować mniejsze dawki leków steroidowych, które wywołują szereg skutków ubocznych.

  1. Leczenia trądziku i trądziku różowatego

Olej z wiesiołka rozrzedza wydzielane przez skórę sebum, dzięki czemu redukuje ryzyko zatykania się porów i związanych z tym zmian chorobowych. Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe pomagają także w leczeniu trądziku różowatego, zmniejszając stany zapalne skóry.

  1. Wspomagania szkód wywołanych stwardnieniem rozsianym

Duża ilość NNKT w oleju z wiesiołka pozwala minimalizować zapalenia związane z SM. Może tez działać stymulacyjnie na prawidłowy rozwój nerwów.

  1. Leczenia niedoborów pamięci związanych Alzheimerem

Olej z wiesiołka zwiększa transmisję impulsów nerwowych, dzięki czemu wykazuje pomocne działanie w leczeniu tej postępującej choroby mózgu.

  1. Leczenia męskiej impotencji i niepłodności u kobiet

GLA wspomaga przepływ krwi, co może pomóc w leczeniu pierwotnych przyczyn impotencji, wspomagając dopływ krwi do prącia. Jest on częstym składnikiem suplementów stosowanych w tym celu, wraz z witaminą C i miłorzębem japońskim. Idąc tym tropem, można też uznać, że zawarte w oleju z wiesiołka GLA z redukuje ryzyko zwiększonego się poziomu cholesterolu. Olej ten wspomaga także funkcje kobiecych organów płciowych, mogąc przyczyniać się do poprawy płodności.

  1. Odżywienia paznokci, skóry głowy i włosów

Bogactwo NNKT w diecie pozwala zapobiegać pękaniu płytki paznokciowej i doskonale ją wzmacnia. Ponadto odżywia skórę głowy, lecząc problemy związane z włosami.

  1. Zapobiegania objawom odstawienia alkoholu

Zawarte w wiesiołku GLA, skłaniając organizm do produkcji prostaglandyny E, zapobiega powstawaniu objawów abstynencji, takich jak depresja, a także chroni układ nerwowy i wątrobę.

Podsumowanie

Jak widać, wiesiołek to wspaniała roślina oleista, która zapewnić może wiele korzyści zdrowotnych. Cena preparatów z olejkiem wiesiołkowym nie jest wygórowana, dlatego może on być stosowany praktycznie przez każdego. Warto zatem przyjrzeć się nieco bliżej temu produktowi i spróbować jego stosowania.

Prosimy o wsparcie naszej pracy!

Jeżeli podoba Ci się treść na naszej stronie

pomóż nam i polub nas na Facebooku!

DZIĘKUJEMY!