Rozstanie i rozwód rodziców wymaga szczególnej opieki nad dziećmi. Często nie potrafią one zrozumieć i zaakceptować nowej sytuacji, dlatego wymagają od swoich najbliższych intensywnego wsparcia. Warto wtedy skorzystać ze sprawdzonych porad i wskazówek.
Rozstanie i rozwód to ostateczne rozwiązanie kryzysu rodzinnego, które jest prawdziwą katastrofą, nie tylko dla rozstających się partnerów, ale i dla ich wspólnych dzieci. W tym trudnym okresie, trzeba się więc przede wszystkim skupić na nich. Podpowiadamy jak rodzice mogą pomóc dziecku przetrwać trudny czas rozwodu. Przede wszystkim w jaki sposób mówić o problemach i jak pomóc zrozumieć zaistniałą sytuację.
Rozstanie rodziców a wspólna rozmowa z dzieckiem
Ważne jest żebyście rozstanie i rozwód zawsze traktowali poważnie i o wszystkich decyzjach informowali dziecko wspólnie. Opowiedzcie mu o tym jak teraz będzie wyglądało Wasze życie, jak często będzie widywało się z drugim rodzicem. Zadbajcie o to, by rozmowa przebiegła w jak najbardziej pokojowej i spokojnej atmosferze, ponieważ od tego wiele zależy.
Musicie udowodnić Waszemu dziecku, że rozstanie i rozwód nie oznacza utraty jednego z rodziców. Powiedzcie dziecku, że pomimo tego, że np. tata się wyprowadza, to zawsze będzie miał dla niego czas i zawsze będzie mógł na niego liczyć. Zawczasu przygotujcie się na trudne pytania jakie mogą paść ze strony dziecka. Bez względu na reakcje dziecka, nie unoście się gniewem, ani nie obwiniajcie! Musicie być przygotowani na to, że dziecko się np. rozpłacze, ale nie krzyczcie wtedy na partnera: „WIDZISZ? To TWOJA WINA!” Rozmowa choć trudna, jest niezwykle ważna. Nie odwlekajcie jej, nie pozwalajcie snuć dziecku domysłów!
Rozstanie wymaga wzmocnienia poczucia bezpieczeństwa
Rozstanie i rozwód to czas, gdy cała równowaga dziecięcego świata zostaje zburzona. Pojawiają się lęki, a nawet poczucie winy! Dziecko zastanawia się gdzie zrobiło błąd, czy to przez niego się rozwiedliście, czy już nigdy nie zobaczy taty, czy tata stworzy sobie nową rodzinę, czy może mama też niedługo odejdzie… wszystko w co Twoje dziecko wierzyło, właśnie zostało zburzone!
Dziecko zapewne najmocniej na świecie wierzyło w swoją rodzinę i to, że będziecie ZAWSZE razem. Waszym trudnym zadaniem jest odbudowanie jego świata. Stworzenie nowego porządku, w którym jest miejsce i na mamę i na tatę, ale już osobno. Dziecko na pewno odnajdzie się w tym świecie, ale musicie stworzyć mu ku temu odpowiednie warunki. Poświęcajcie mu jak najwięcej uwagi. Niech ojciec dziecka po wyprowadzce w miarę często je odwiedza i rozmawia przez telefon. Opowiedzcie mu o tym jak będziecie dzielić się obowiązkami i o tym, że rodziców będzie miał zawsze! Rozstanie i rozwód to czas podtrzymania resztek wiarygodności rodzicielskiej, a także bardzo silnego wzmacniania poczucia bezpieczeństwa i przynależności.
Mów dobrze… mimo wszystko!
Na myśl o byłym małżonku/małżonce cisną się na usta same przekleństwa? Wykrzyczcie je! Ale tylko wtedy gdy w pobliżu nie ma Twojego dziecka. Nigdy nie mówcie źle o drugiej stronie ani dziecku, ani w jego obecności! Choćby nawet wydawało Ci się ono bardzo zajęte swoją zabawą! Rozstanie może u ciebie budzić frustrację i poczucie oszukania, jednak nie obciążaj nimi swojego dziecka. To najgorsze z możliwych sytuacji. W ten sposób tylko dodatkowo obciążasz jego psychikę, ono naprawdę nie chce słuchać, że tatuś jest wrednym egoistą, a mama zołzą.., bo kocha Was najmocniej na świecie! Was oboje!
Warto pokazać dziecku, że rozstanie to nie koniec świata i nadal się szanujecie. Wciąż potraficie ze sobą normalnie rozmawiać, a trudny czas rozwodu nigdy nie tłumaczy zachowań poniżej pasa! Takie zachowanie nie jest łatwe, zwłaszcza gdy ma się bardzo impulsywny i wybuchowy charakter.
Nie rywalizuj z partnerem
Nigdy nie używajcie dziecka do szantażowania drugiej strony, a także nie ograniczajcie spotkań dziecka z drugim rodzicem, tylko po to by zrobić mu na złość! Nie próbujcie przekupywać dziecka, by przeciągnąć go na swoją stronę, nie pytajcie którego rodzica woli. Ono kocha Was oboje! I Was obojga potrzebuje, więc nigdy, przenigdy nie każcie mu wybierać! Wasze rozstanie nie powinno być przyczyną do Waszej rozłąki z dzieckiem. Nawet jeżeli macie wielki żal do byłego partnera, pamiętajcie o jednym: Nigdy, żaden człowiek nie pokocha tak Waszego dziecka jak on. Warto dbać o tę wartość!
Poświęcajcie dziecku czas i uzbrójcie się w cierpliwość
Rozstanie i rozwód mogą powodować bardzo rozchwiane nastroje. To zrozumiałe, ale dla dobra Waszego dziecka, musicie wziąć się w garść. Zamiast skupiać się na Waszych negatywnych emocjach, poświećcie jak najwięcej uwagi dziecku. Dotyczy to obojga rodziców! Wcześniej uzgodnijcie jak podzielicie się opieką w tym trudnym okresie, musicie pokazać swojemu dziecku, że nadal ma kochających rodziców, a nie tylko mamę lub tatę.
Starajcie się również odwrócić uwagę dziecka, ale nie unikajcie trudnych rozmów. Wręcz przeciwnie. Starajcie się rozmawiać z dzieckiem jak najczęściej. Musicie jednak przygotować się na to, że pomimo Waszych usilnych starań, dziecko będzie się buntować. W zależności od jego wieku, bunt ten może przybierać rozmaite formy. Starajcie się jednak być cierpliwi, wykażcie zrozumienie dla jego emocji, rozmawiajcie z nim o tym. Każde rozstanie jest trudne, ale najgorsze mija zazwyczaj dość szybko.
Szukajcie pomocy podczas rozstania
Jeśli nie możecie dojść do porozumienia, skorzystajcie z pomocy mediatora. Jeśli nie możecie sobie poradzić z dzieckiem, widzicie, że zamyka się na świat i wyjątkowo mocno przeżywa ten trudny czas rozwodu, zgłoście się do psychologa. Nie wstydźcie się prosić o pomoc, to czy umiejętnie przeprowadzicie dziecko przez ten trudny etap, ma ogromne znaczenie dla jego psychiki i dorosłego życia. Ból psychiczny dziecka może bowiem negatywnie oddziaływać na całe późniejsze odczucia i postępowanie. A niewątpliwie każdy rodzic chciałby tego uniknąć.
Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!