Strona główna Dzieci Czy mówić dzieciom o problemach

Czy mówić dzieciom o problemach

1323
0
mówić dzieciom
Nie zawsze warto mówić dzieciom o wszystkich problemach

Wielu rodziców stoi przed dylematem czy mówić dzieciom o swoich problemach i jak głęboko tłumaczyć zaistniałe w życiu sytuacje. Wśród nas znaleźć można zarówno wielu zwolenników pełnej otwartości, jak i chcących chronić potomstwo przed niepotrzebnym stresem. Z całą pewnością problem nie jest łatwy do rozstrzygnięcia.

I dorośli, i dzieci, mają swoje problemy. Jedne z nich są poważniejsze, inne zupełnie błahe. O tych prostych do rozwiązania możemy mówić dzieciom bez zastanowienia, ale co z tymi poważniejszymi? Przecież chcemy żeby nasze potomstwo się dobrze rozwijało i nie było narażone na niepotrzebny stres?

Kiedy powinniśmy wtajemniczać maluchy w nasze problemy?

O wielu rzeczach nie mówimy po to tylko, by chronić dziecko przed niepotrzebnym stresem. Są jednak sytuacje, w których ukrywać prawdy po prostu nie wolno. Przede wszystkim te, kiedy chodzi o zdrowie. To oczywiste, że wizja malucha o szczęśliwym, radosnym dzieciństwie bez problemów nie ma nic wspólnego z nagłą operacją mamy czy wypadkiem taty. Wolimy więc milczeć i radzić sobie jakoś z tym problemem. Ale w jakiej sytuacji stawiamy wtedy dziecko? Cóż może myśleć maluch, który nagle traci z oczu najbliższą osobę. Najlepiej usiąść z dzieckiem i szczerze porozmawiać.

Powiedzieć co się wydarzyło, i zaznaczyć, że wszystko będzie dobrze, że przez jakiś czas mama czy tata poleży w szpitalu, a tam lekarze zajmą się nią najlepiej jak mogą i już niedługo wróci do domu – do niego. Nie należy także unikać prawdy w przypadku, kiedy choruje samo dziecko. Dziecku należy się rozmowa w tym temacie. Idziesz z nim do lekarza, o czym wcześniej zostanie uprzedzony. Niestety jednak nie zawsze diagnoza lekarza jest na tyle pomyślna, że wystarczy przez kilka dni pić syropki.

Czasami za chorobą kryje się coś poważniejszego. Dziecko ma prawo wiedzieć co je czeka, jakie będą kolejne etapy leczenia i czego może się po nich spodziewać. O tego typu problemach TRZEBA mówić dzieciom. Czasami zdarza się, że o nie mówimy dziecku o czymś bo sądzimy, że wciąż jest zbyt małe na przyjęcie prawdy. Jeżeli czekamy na odpowiedni moment warto go wykorzystać, kiedy dziecko samo zapyta o problem.

Kiedy lepiej nie mówić dzieciom o problemach?

Rodzice są w o tyle dobrej sytuacji, że zawsze mogą decydować, które z sekretów mogą powierzyć również swoim dzieciom. Są różne problemy. Niektóre z nich zbyt trudne, by dziecko sobie z nimi poradziło a przynajmniej zrozumiało. Jeżeli uważasz – jesteś pewien – że nie zrozumie, nie mów o tym. Bywa, że jakieś relacje są na tyle skomplikowane a losy poszczególnych postaci tak zawiłe, że nawet nam, dorosłym trudno jest pojąć w czym tkwi problem i dlaczego stało się tak, a nie inaczej.

Nie warto też mówić dziecku u problemach, które bezpośrednio go nie dotyczą, ale mają wpływ na emocje jego rodziców. Wystarczy jedynie włączyć radio, obejrzeć wiadomości w telewizji albo kupić poranną gazetę by zauważyć, jak wiele się dzieje. Morderstwa, wypadki, molestowanie. I chociaż to wszystko realia, lepiej nie rozmawiać na ten temat z dzieckiem. Niech uczy się lepszego świata.

Nie możemy też ogłaszać dziecku decyzji, których nie jesteśmy pewni. Jeżeli ostatnio źle się między wami układa i bierzecie pod uwagę rozwód lub separacje, nie mówicie o tym dzieciom dopóki nie podejmiecie ostatecznej decyzji i nie będziecie jej w stu procentach pewni. I jeszcze jedna, bardzo ważna sprawa. Kiedy między rodzicami pojawia się konflikt, żaden z partnerów nie ma prawa opowiadać o nim dziecku oczerniając jednocześnie drugą osobę.

Kiedy jeszcze nie mówić dzieciom o problemach? Na przykład wtedy, gdy oczekujemy od niego pełnej dyskrecji. Bywa tak, że w życiu każdego z nas może wydarzyć się coś niezwykle ważnego. Jest to rzecz na tyle istotna, że chcemy wtajemniczyć w nią wszystkich najbliższych członków rodziny – partnera i dzieci. Jeżeli jednak twój maluch nie jest na tyle duży, by wiedział co oznaczy dyskrecja i utrzymanie tajemnicy poczekaj jeszcze przez jakiś czas. Przynajmniej do momentu, kiedy będziesz mógł powiedzieć o wszystkim także reszcie świata.

 

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

 

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.