Dolegliwości chorobowe są szczególnie dokuczliwe w trakcie podróży, gdyż zwykle nie mamy tak wielu dostępnych środków i możliwości, by je łatwo zwalczać. Warto dowiedzieć się jak sobie radzić z najczęściej występującymi i nieprzyjemnymi przypadłościami, jakie możemy spotkać poza domem.
Nie można chyba sobie wyobrazić gorszego pecha, niż długo wyczekiwane i drogie wakacje, na których cierpimy z powodu nagłych dolegliwości zdrowotnych. Na szczęście wielu z nich można uniknąć, stosując podstawowe zasady higieny oraz zdrowy rozsądek.
Dolegliwości w podróży
Poniżej przedstawiono 10 najczęściej występujących i typowych dolegliwości chorobowych, które można spotkać w trakcie podróży, na które można zastosować sprawdzone środki zaradcze.
1. Biegunka
Jest to z najczęstszych dolegliwości, która może cię spotkać na wyjeździe. Warto pilnować tego, co się wkłada do ust. Nie należy jeść potraw, które mogą być niedogotowane. Powinno się również unikać wody z kranu, kostek lodu i warzyw mytych pod kranem. Jeżeli restauracja lub stoisko z żywnością nie wygląda na utrzymane w czystości lub kucharz ma zaniedbane ręce, unikaj stołowania się w tym miejscu. Jeżeli jednak twoja ciekawość nowych smaków zwycięży i przygoda skończy się biegunką, istnieje wiele sposobów na to, jak sobie w takiej sytuacji poradzić.
Po pierwsze, zadbaj o nawodnienie organizmu – dostarcz mu dużo wody i napojów z elektrolitami. Krew w kale lub wysoka gorączka mogą świadczyć o tym, że infekcja jest inwazyjna i może wymagać antybiotyków. Ciprofloxacinum to antybiotyk powszechnie stosowany w przypadku tzw. biegunki podróżnych. Loperamid to z kolei lek hamujący perystaltykę jelit i również może być z powodzeniem stosowany w przypadku tego typu dolegliwości. Może okazać się użyteczny, jeżeli masz przed sobą 5-godzinną jazdę autobusem bez toalety. Leki tego typu należy jednak stosować z dużą ostrożnością, gdyż ich działanie sprawia, że chorobotwórcze drobnoustroje są dłużej zatrzymywane w jelitach, przez co mogą dokonać tam większych spustoszeń.
2. Pęcherze
Jest to utrapienie amatorów pieszych wycieczek – nieważne, czy wędrują po górach, zwiedzają zabytki, czy też buszują po sklepach. Przed powstawaniem pęcherzy najłatwiej uchronić się, dobierając wygodne i dobrze rozchodzone obuwie. Zakładanie nowych butów na wycieczkę po muzeach nie jest dobrym pomysłem, gdyż można z dużą dozą prawdopodobieństwa założyć wystąpienie różnego rodzaju dolegliwości stóp.
Pęcherze powstają wskutek działania tarcia i ciepła. Eliminacja obu tych czynników zmniejsza szansę ich wystąpienia. W sprzedaży dostępne są liczne środki nawilżające skórę, które mogą również okazać się pomocne w zapobieganiu tej przykrej dolegliwości. Natomiast w jej łagodzeniu najlepiej sprawdza się moleskin. Jest on dostępny w sklepach turystycznych pod postacią filcowej wkładki, którą można odpowiednio przyciąć i przyłożyć w miejscu wystąpienia pęcherza.
3. Infekcje oddechowe
Nie chodzi tu o nic skomplikowanego, tylko o zwykłe dolegliwości, wynikające z przeziębienia. Powszechnie występującą infekcję górnych dróg oddechowych, wywoływaną przez wirusy, możesz złapać wszędzie. Jej objawy obejmują: katar, lekką gorączkę, podwyższone ciśnienie w uszach oraz bóle mięśniowe. Najważniejsze (i najtrudniejsze – często nawet dla lekarzy) to dobrze ocenić, czy mamy do czynienia ze zwykłym przeziębieniem, czy może to początek czegoś poważniejszego. Jeżeli nie masz pewności lub czujesz się naprawdę źle, rozejrzyj się za placówką świadczącą opiekę zdrowotną.
Leczenie objawowe skupia się na stosowaniu środków udrożniających górne drogi oddechowe, takich jak pseudoefedryna oraz na opanowaniu gorączki, przyjmując paracetamol. Spraye do nosa ze sterydami wziewnymi pomogą również na podwyższone ciśnienie w uszach, a dla turystów z zapchanym nosem są wręcz zbawieniem. Ważne jest również, aby zadbać o odpoczynek oraz odpowiednie nawodnienie organizmu. Pamiętaj, aby nie mieć zbyt wielkich wymagań, poszukując pomocy medycznej, gdy jesteś z dala od domu.
4. Infekcje pęcherza moczowego
Wśród typowych objawów znajduje się nagłe parcie na pęcherz (uczucie naglącej konieczności oddania moczu) oraz trudności z oddawaniem moczu. Tego rodzaju dolegliwości infekcyjne najczęściej zdarzają się kobietom. Dodatkowymi symptomami mogą być ciemniejszy kolor moczu oraz jego intensywniejszy zapach. Prawdziwy problem pojawia się w momencie, gdy infekcja rozszerzy się na nerki, wywołując gorączkę i ból w boku. To już poważny stan, który wymaga pomocy lekarskiej oraz antybiotyków. Leki powszechnie stosowane do zwalczania infekcji układu moczowego to trimetoprim + sulfametoksazol oraz ciprofloksacyna. Bardzo często używa się również furaginy, która może występować również pod innymi nazwami. Główną przyczyną zapaleń są bakterie kałowe E. Coli. Profilaktyka polega przede wszystkim na utrzymywaniu właściwej higieny, włączając w to regularne branie prysznica oraz noszenie zawsze czystej bielizny.
Po skorzystaniu z toalety kobiety powinny podcierać się od przodu ku tyłowi, aby zapobiec przedostawaniu się bakterii kałowych do cewki moczowej. Odpowiednie nawodnienie organizmu pomoże wypłukać ten rejon poprzez częste oddawanie moczu. Pomocny może okazać się również sok z żurawiny, który zapobiega przywieraniu bakterii do komórek układu moczowego.
mi czesto w podrozy przytrafialo sie zapalenie pecherza, cale szczescie zurascin uro szybko zwlacza ta nieprzyjemna dolegliwosc