5. Choroby zębów
Niewiele rzeczy potrafi zepsuć wycieczkę równie skutecznie jak ból zęba. Problemy z uzębieniem obejmują: obluzowane plomby, dziury oraz wyszczerbione zęby. Najlepiej przed wyjazdem odwiedzić dentystę – zwłaszcza, jeśli wyjeżdżasz na dłużej niż tydzień czy dwa i chce się uniknąć tych szczególnie uciążliwych dolegliwości.
Jeżeli jednak problem ujawni się dopiero w podróży, można mu tymczasowo zaradzić, posługując się zawartością apteczki. Wacik lub patyczek higieniczny nasączony olejkiem z goździków może zostać wykorzystany do uśmierzenia miejscowego bólu w jamie ustnej. Do tymczasowego wypełniania ubytków, wygładzania ostrych krawędzi oraz w celu ochrony znajdujących się pod spodem nerwów stosuje się środki takie jak Cavit czy tlenek cynku z eugenolem (ZOE). Nawet zwykły wosk ze świeczki może okazać się użyteczny w trudnej sytuacji. Płukanka z ciepłej wody z solą oczyści uszkodzone miejsce. Tym niemniej doraźne środki nie wystarczą – najlepiej zacząć rozglądać się za dentystą. Wszelkie dolegliwości i infekcje w obrębie jamy ustnej mogą okazać się bardzo bolesne i niebezpieczne. Nie odkładaj ich leczenia na później!
6. Powierzchniowe infekcje skórne
Rany i obtarcia to niezwykle częste dolegliwości, które zdarzają się w podróży. Czasem wdają się w nie powierzchniowe zakażenia – nietrudno o to, gdy włóczymy się po dżungli, zmieniamy środki transportu, czy nawet przesiadujemy w zapuszczonych pubach. Miejscowe zakażenie można rozpoznać po zaczerwienieniu i opuchliźnie w okolicach rany. Niepokojące objawy to: gorączka, pojawienie się ropy lub wysięku z rany, a także ból nieproporcjonalnie silny w stosunku do rozmiarów skaleczenia. Oszczędź sobie dodatkowego powodu do niepokoju, przed podróżą upewniając się, iż twoje szczepienie na tężec jest nadal ważne.
Utrzymuj skaleczenia w czystości i dobrze zabezpieczone. Otwarte rany powinny zostać dokładnie oczyszczone i opłukane tak szybko, jak to tylko możliwe. Użyj dużych ilości wody z mydłem, upewnij się, że w ranie nie pozostały żadne ciała obce i zastosuj maść z antybiotykiem. Przykryj zranione miejsce czystym i suchym opatrunkiem i zmieniaj go co najmniej dwa razy dziennie. Często przemywaj ranę wodą z mydłem. Pomocnym sposobem, aby określić, czy infekcja się rozprzestrzenia, jest obrysowanie długopisem zaczerwienionego obszaru ? wystarczy sprawdzać, czy zaczerwienienie zaczyna wychodzić poza linię. Jeżeli rana wygląda naprawdę źle lub dodatkowo cierpisz na jakieś inne problemy zdrowotne, niezwłocznie znajdź lekarza.
7. Ukąszenia komarów
Komary przenoszą choroby takie jak malaria, denga, żółta febra i wiele innych. Chroń się przed ukąszeniami, chodząc w strojach z długim rękawem i nogawkami. Spryskaj odzież permetryną w sprayu i zaopatrz się w moskitierę. Przydatny będzie również repelent w sprayu, zawierający w składzie DEET w 35-procentowym stężeniu. Jeżeli masz zamiar spać na zewnątrz lub z przy otwartym oknie, moskitiera może okazać się nieodzowna. Warto pamiętać, że niektóre ukąszenia owadów mogą przynieść bardzo nieprzewidywalne dolegliwości bólowe i opuchlizny.
8. Bóle mięśniowe
Spanie w niewygodnej pozycji podczas jazdy pociągiem lub lotu samolotem, przenoszenie ciężkiego bagażu oraz niecodzienny poziom aktywności fizycznej mogą skutkować bólami mięśni. W ich uśmierzaniu doskonale sprawdza się ibuprofen, który powinien znaleźć się w każdej apteczce. Nigdy nie przyjmuj go na czczo, gdyż może podrażniać błonę śluzową żołądka, a tym samym spowodować dodatkowe dolegliwości bólowe. Innym dobrym rozwiązaniem jest paracetamol, choć nie redukuje zapalenia, jak ten pierwszy lek. Oba środki dostępne są większości aptek oraz w sklepach na całym świecie.
9. Problemy związane ze zmianą stref czasowych
Po długiej podróży samolotem budzisz się o trzeciej w nocy, a robisz się senny w porze obiadu. Problemy z aklimatyzacja do nowej strefy czasowej mogą spowolnić wycieczkę, zepsuć humor i skutecznie wprawić w zły nastrój. Na tego typu dolegliwości nie istnieje żaden cudowny lek, jednak kilka rzeczy może pomóc. Jaskrawe światło budzi organizm, pomóż mu zatem, odsłaniając okna lub wychodząc na dwór. Jeśli masz z kolei problemy z zaśnięciem, przyciemnij światła w pomieszczeniu, a gdy jesteś na zewnątrz – noś okulary przeciwsłoneczne.
10. Choroby przenoszone drogą płciową
Ludzie lubią się bawić na wyjazdach, a dla niektórych dobra zabawa łączy się z seksem. Często zapomina się o tym jak powinien wyglądać bezpieczny seks. Nikt jednak nie ma ochoty przywieźć do domu niechcianej „pamiątki z wakacji”. Kontakt płciowy z nowym partnerem powinien zawsze odbywać się z zabezpieczeniem, tj. lateksową prezerwatywą. Powszechnie występujące infekcje to: kiła, rzeżączka oraz opryszczka. Kolejnym poważnym problemem jest oczywiście zakażenie wirusem HIV i zawsze należy o nim pamiętać, zanim beztrosko zrzucimy ubranie. Warto mieć na uwadze, iż prezerwatywa zapobiega nie tylko niechcianej ciąży, lecz również wielu innym dolegliwościom i zakażeniom.
Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!
mi czesto w podrozy przytrafialo sie zapalenie pecherza, cale szczescie zurascin uro szybko zwlacza ta nieprzyjemna dolegliwosc