Strona główna Zdrowie i uroda Jakie są zdrowotne właściwości miodu

Jakie są zdrowotne właściwości miodu

1390
0
właściwości miodu
Miód to bardzo smaczny i zdrowy produkt naturalny, chroniący organizm przed infekcjami

Zdrowotne właściwości miodu są znane od wieków. Wykorzystuje się go zarówno jako pożywny rodzaj pożywienia, jak również naturalny środek leczniczy. Dlaczego zatem warto po niego sięgać jak najczęściej?

Słodki, lepki i żółty niczym najlepszej próby złoto. Znany od wielu pokoleń i uwielbiany nie tylko przez dzieci. Był nie tylko kochanym smakołykiem, ale także lekiem, doskonałym na wrzody żołądka albo otarcia skóry. Zdrowotne właściwości miodu są wprost nieocenione.

Jak wygląda produkcja miodu?

Od momentu rozpoczęcia pracy przez pszczoły, do chwili, w której będzie można oblizać słodką od miodu łyżeczkę mija sporo czasu. Najważniejszy jest nektar, znajdujący się w kwiatach. Pszczoła zbiera go pieczołowicie, a następnie przetwarza na swoim organizmie po to, by w końcu umieścić go w specjalnych plastrach, gdzie przez dłuższy czas będzie dojrzewał. Ten wyjątkowy zapach, i bardzo charakterystyczny smak zależy od tego, skąd pochodzi miód.

Akacjowy, pachnie inaczej niż ten, który powstał z pyłku brzozowego. Ma także inne właściwości lecznicze. Gdy miód już dojrzeje w plastrach umieszczonych w specjalnych ramkach, pszczelarz zbierze je wszystkie, pozostawiając w ulach nowe, puste. Następnie umieści w specjalnej maszynie, która – uruchomiona – obraca się kilkaset razy w ciągu minuty, i za pomocą tego pędu powietrza umożliwia spływanie miodu z poszczególnych komór plastrów.

Jaki miód jest najpopularniejszy?

Ten złoty trunek, występuje w wielu rodzajach. Ma bardzo różne kolory – od złoto brązowego, po zupełnie jasne ale też takie zupełnie kremowe, i całkowicie nie przezroczyste. Wszystko zależy od tego, z jakich roślin powstał. Najpopularniejszy jest wielokwiatowy, który pomaga przy wszelkiego rodzaju alergiach, ale także lipowy- zwłaszcza wśród osób, które mają problemy z wysokim ciśnieniem.

Lipa ma także działanie przeciwgorączkowe, więc herbata z miodem będzie miała świetne działanie w trakcie choroby. Jak się okazuje, niewydolność krążenia i miażdżycę wspomaga w leczeniu miód rzepakowy. A jeżeli pojawiają się problemy z wątrobą czy nerkami, warto kupić ten akacjowy. Trudno jest ocenić ich popularność bo wybierając odpowiedni, zwykle nie zastanawiamy się nad tym jakie są zdrowotne właściwości miodu a jedynie bierzemy pod uwagę sam smak czy też konsystencje złotego trunku.

Prócz wymienionych wcześniej, popularny jest także miód spadziowy, które powstaje z drzew iglastych, takich jak jodła i świerk. Tego rodzaju miód, wspomaga leczenie anemii, ale też wszelkich schorzeń, związanych z górnymi drogami oddechowymi. Posiłkują się nim także osoby cierpiące na problemy z sercem. To wyjątkowe źródło energii, dodające sił nie jednemu sportowcowi oraz osobom, które zmuszone są do przetwarzania dużej ilości informacji. Szklaneczka wody z miodem przed ważnym egzaminem na pewno nie zaszkodzi, a jedynie doda sił.

Co daje nam miód?

Miód, to przede wszystkim słodka chwila zapomnienia. Nie jest tak kaloryczny jak czekolada, a łyżeczka miodu osłodzi herbatę czy wodę bardziej niż dwie łyżeczki cukru. Delikatny, a jednocześnie wyrazisty smak, bardo charakterystyczny, nie można go pomylić z żadnym innym. Zdrowotne właściwości miodu.. To wszystko przemawia, za stosowaniem złotego trunku i korzystaniem z jego dobrodziejstw codziennie.

W miód warto zaopatrzyć się zwłaszcza zimą, kiedy to nasz organizm narażony jest na większą ilość chorób a odporność drastycznie spada. Dzięki złotemu trunkowi, można uodpornić się nieco i uchronić przed przeziębieniami. Jak tego dokonać? Korzystać regularnie ze składników w nim zawartych. Można sporządzać z niego różne mikstury, ale najpopularniejsza jest ta z cytryną.

Wystarczy, że wieczorową porą zalejemy sporą łyżkę miodu i cienki plasterek cytryny gorącą, świeżo przegotowaną wodą. Zakryjmy kubek talerzykiem, by wszystko dobrze się zaparzyło, a rano wypijmy, ot tak, po prostu. Nie dość, że organizm się oczyści po kilku takich „atakach”, to jeszcze nabierzemy sił na cały dzień, a dodatkowo ustrzeżemy się przed poważniejszymi infekcjami.

Dla wielbicieli mleka jest jeszcze jedna, równie popularna mieszanka. Do kubka, prócz mleka, dodajemy pół łyżki prawdziwego masła i dwa razy więcej miodu. Rozgrzewający napój, który pomaga zasnąć. Jeżeli od dłuższego czasu masz problemy koncentracją, snem, albo po prostu nie potrafisz cieszyć się każdym kolejnym dniem, zdecyduj się na kilkudniową, miodową kurację. Dzięki niej odżyjesz.

Chętnie poznamy wasze sposoby na wykorzystanie miodu w codziennej diecie!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.