Strona główna Styl życia O czym najczęściej zapominamy przy budowie domu?

O czym najczęściej zapominamy przy budowie domu?

1300
0
budowa domu
Budowa domu wymaga wzięcia pod uwagę bardzo wielu czynników, które pozwolą optymalnie spożytkować nasze koszty

Z reguły na budowę domu decydują się osoby, które do tej pory nie miały do czynienia z takimi realiami, bo mieszkały w bloku. W konsekwencji bardzo łatwo jest przegapić lub celowo zbagatelizować ważne kwestie. O czym powinno się pamiętać?

Niezależnie od tego czy chcemy wybudować mały domek, czy dużą rezydencję, a także czy będzie to dom w stylu prowansalskim czy góralskim, zawsze musimy pamiętać o pewnych kluczowych kwestiach. Poniżej wskazujemy o czym zawsze warto pamiętać.

Przydatne pomieszczenia

Podczas wybierania projektu należy pomyśleć o wielu sprawach, z którymi mieszkając na co dzień w bloku, przeważnie się nie stykamy. Dom to z reguły większa przestrzeń do rozplanowania. Wreszcie mamy możliwość zapewnić sobie dostęp do pomieszczeń, na które dotychczas nie było miejsca. Warto wtedy zastanowić się nad spiżarnią, która pozwoli na uporządkowanie przestrzeni w kuchni oraz sprawi, że wiele produktów będzie znajdowało się w jednym miejscu. W mieszkaniu z dużej płyty to często piwnica służy do przechowywania przetworów, jak również warzyw. W domu natomiast może taką funkcję pełnić właśnie spiżarnia.

Kolejnym przydatnym pomieszczeniem jest osobno wydzielona pralnia. Niektórzy zapominają o tym wygodnym rozwiązaniu, ponieważ w bloku zwyczajnie nie ma na to możliwości. A przecież to doskonałe miejsce, by wstawić pralkę, suszarkę i nie martwić się nieładem na przykład w łazience, gdzie zwykle robimy pranie.

Przestrzeń nie może być zbyt duża

Jednak z ilością dodatkowych pomieszczeń nie wolno za bardzo przesadzać. Niestety, lecz niektórzy popełniają ten błąd, którego konsekwencje muszą znosić latami. Jakie są skutki takich decyzji? Przede wszystkim wysokie koszty eksploatacji, jak również więcej czasu przeznaczanego na zachowanie porządku. Do tego, duża bryła to mniej miejsca na ogród, który przecież także jest ważną częścią przyszłego lokum. Niebezpieczeństwo, o jakim tutaj mowa grozi szczególnie osobom, które decydują się na indywidualny projekt, ponieważ nie mają żadnych ograniczeń. Dlatego też czasem dochodzi do sytuacji, gdy efekt jest zbyt przesadzony, dość karykaturalny.

Oczywiście wystarczająco dobry architekt powinien odradzić pewne pomysły, ale nie zawsze jest w stanie odwieść klienta od zamiarów, z którymi ten nosił się latami. Natomiast wybierając gotowy projekt mamy z reguły do czynienia z uniwersalnymi pomysłami, które sprawdzą się w wielu przypadkach. Tak jest choćby na domoweklimaty.pl, gdzie znaleźć można wiele ciekawych rozwiązań, zgodnych z obecnymi trendami.

Kosztowne oszczędności

Wiadomo, że budowa domu to ogromna inwestycja. Dlatego też nie jest niczym dziwnym, że wiele osób stara się szukać oszczędności. Z kolei zapominamy o tym, że nie zawsze jest to opłacalne i w ostatecznym rozrachunku możemy narazić się na jeszcze większe wydatki.

O ile faktycznie można zaoszczędzić na rezygnacji z drogich rozwiązań, jak lukarny, nieregularny kształt okien, zbyt duża ilość detali architektonicznych, pompa ciepła czy piwnica, o tyle nie powinno się oszczędzać na materiałach. Ich bardzo dobra jakość przełoży się na dłuższą trwałość całego budynku, a także na komfort cieplny. Nie opłaca się zatem wybierać produktów z najniższej półki, ponieważ późniejsze remonty mogą być jeszcze bardziej kosztowne.

Budowa domu to indywidualna sprawa. Każdy ma inny gust, potrzeby, fundusze, doświadczenia i tak dalej. Dlatego nie zawsze sprawdzi się bazowanie na scenariuszu drugiej osoby, która przechodziła przez to samo przed nami. Natomiast na pewno warto zwrócić uwagę na powyższe kwestie, by wiedzieć, na co należy uważać.

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.